Materiál z ocasu komety 67P obsahuje z poloviny organické molekuly

04. 12. 2017
Kometa 67P/C–G Komety Rosetta

Vědcům se podařilo analyzovat materiál, který do vesmíru vypouští kometa 67P, kterou po dva roky obíhala evropská sonda Rosetta na její cestě kolem Slunce. Podle jejich analýzy je 45 % materiálu v ocasu komety tvořeno organickými sloučeninami, zbytek materiálu je tvořen minerály, hlavně silikáty, které podle vědců nikdy nereagovaly s vodou. Výsledky, které vědcům poodkrývají vznik podobných komet, byly publikovány ve vědeckém magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Kometa 67P/C-G, reálné barvy

Kometa 67P/C-G, reálné barvy - Kometa 67P/C-G v reálných barvách pořízená kamerou OSIRIS na vesmírné sondě Rosetta. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti 120 kilometrů.Když se kometa na svojí oběžné dráze přiblíží Slunci, začne se zahřívat a do té doby zmrzlý led se vypařuje a bere s sebou i zrnka hornin z povrchu komety. Právě tento materiál analyzovala sonda Rosetta, která kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko pozorovala z její oběžné dráhy při přiblížení Slunci. Zachyceno bylo celkem 35 tisíc zrnek prachu, ze kterých bylo vybráno 30 takových, aby byla zajištěna smysluplná analýza tohoto vzorku.

Analyzovaná zrnka měla velikost od setiny milimetru až po celý milimetr a byla zkoumána nejprve mikroskopem a následně bombardována ionty india. Následně odštěpený materiál byl spektroskopicky analyzován instrumentem COSIMA (Cometary Secondary Ion Mass Analyser).

Výsledky ukazují, že složení vybraných zrnek je vzájemně srovnatelné, vyvozují z toho, že obdobné složení by tedy mělo mít i jádro komety. Organické molekuly tvoří 45 % látek a zařazují tak kometu 67P mezi tělesa s nejvyšším obsahem uhlíku, která byla takto prozkoumána. 

Zbylých 55 % hmotnosti materiálu pak tvoří minerální sloučeniny, zejména silikáty. Vědce zarazilo, že v podstatě všechny minerály vznikly mimo prostředí obsahující vodu. Přestože kometa 67P, stejně jako jiné komety, vodu obsahuje, materiál, ze kterého je složená s vodou nikdy nereagoval. V kometě se voda nachází ve formě ledu a chová se tak v podstatě jako další horniny.

Z chemických prvků obsahuje kometa 67P po 30 % vodíku, uhlíku a kyslíku, zbylých 10 % je potom křemík, železo, magnesium a další.

Vesmírná sonda Rosetta prozkoumala kometu jako doposud žádná jiná, nebyla však první, která zkoumala komety zblízka. Hned několik vesmírných sond (Giotto, Vega 1 a 2, Suisei a Sakigake) bylo vypraveno k Halleyově kometě v 80. letech. Dále mise Stardust, která posbírala vzorky materiálu z ocasu komety Wild 2 a dopravila je k analýze na Zemi a mise Deep Impact, která vystřelila projektyl ke kometě Tempel 1, aby prozkoumala její složení pod povrchem.
Autor článku: redakce
1
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Více informací k tématu

Sdílejte

Další zprávy z kategorie Kometa 67P/C–G

Philae kontaktoval Rosettu a je v pořádku, připravuje se na obnovení vědeckých operací

14. 06. 2015

Philae kontaktoval Rosettu a je v pořádku, připravuje se na obnovení vědeckých operacíV noci ze soboty na neděli dostali operátoři v řídícím středisku mise Rosetta v německém Darmstadtu signál pocházející z povrchu komety. Nebyl to nikdo jiný než Philae, přistávací modul, který se v listopadu odmlčel, když mu došla energie. Mezitím se ale kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko přiblížila Slunci a podle všeho teď dopadají paprsky na solární panely přistávacího modulu, který podle operátorů ESA přistál na příliš stinném místě na to, aby mohl pracovat. Teď je ale všechno jinak a očekává se další kontakt a možnost zkoumat kometu přímo z jejího povrchu.

celý článek

Rosetta málem ztratila spojení se Zemí, průlet proudem plynů a prachu se mohl vymstít

06. 04. 2015

Rosetta málem ztratila spojení se Zemí, průlet proudem plynů a prachu se mohl vymstítEvropská vesmírná sonda Rosetta nahnala minulý víkend strach operátorům v řídícím středisku v německém Darmstadtu. Při jednom z blízkých průletů kolem komety totiž prolétla jedním z proudů prachu a vodních par tryskajících z povrchu, což omezilo operace přístrojů na palubě sondy. Problémy se týkaly hlavně navigace a komunikace, které v některých momentech úplně vypadly. Týden po incidentu je kometa opět v pořádku, bude ale nutné upravit plány na průlety kolem komety, Rosetta už se nebude kometě přibližovat na takovou vzdálenost.

celý článek

Nové poznatky z Rosetty naznačují, že voda v oceánech na Zemi nepochází z komet

14. 12. 2014

Nové poznatky z Rosetty naznačují, že voda v oceánech na Zemi nepochází z kometNová měření pořízená sondou Rosetta přinesla poměr těžké a lehké vody nacházející se v okolí komety 67P/C-G. Tento poměr je charakteristický pro každé místo ve sluneční soustavě a vědci podle něj hledají původ vody v oceánech naší planety. Za původce vody na Zemi doposud považovali komety, které obsahují velké množství vody. Přímá pozorování ale ukazují, že poměr těžké a lehké vody je na nich odlišný a tak se pozornost obrací ke druhému kandidátu - planetkám.

celý článek

Kometa 67P/C-G je šedá i na prvních barevných snímcích z Rosetty

13. 12. 2014

Kometa 67P/C-G je šedá i na prvních barevných snímcích z RosettyPrvní snímky komety 67P/C-G v reálných barvách nepřinesly žádná překvapení, kometa je v podstatě bezbarvá, tmavě šedá. Kdybychom měli možnost vidět kus jejího povrchu na vlastní oči byl by podobný třeba uhlí, jen o něco světlejší. Už dřívější pozorování ukazovala na v průměru šedou barvu komety, až nyní se vědcům podařilo spojit několik různých fotografiích pořízených s různými filtry, výsledek je však víceméně podobný jako předchozí černobílé snímky.

První analýza dat z Philae ukazuje na tvrdý led, prach a organické molekuly

19. 11. 2014

První analýza dat z Philae ukazuje na tvrdý led, prach a organické molekulyNa povrchu je podle měření instrumentů Philae deseti až dvaceticentimetrová vrstva prachu, pod kterou se ukrývá led. Ledová vrstva je podle vědců tvrdší než předpokládali, i přes rostoucí výkon kladiva, které se skrz vrstvu pokoušelo dostat, se totiž hlouběji než pár milimetrů nedostalo. Další přístroje potvrdily nízkou míru odpařování tohoto ledu a teplotu -153 °C, alespoň zpočátku, na finálním místě přistání byla teplota ještě o deset stupňů nižší.

celý článek

Přistávací modul Philae od soboty na kometě spí, jeho probuzení zatím zůstává nejisté

16. 11. 2014

Přistávací modul Philae od soboty na kometě spí, jeho probuzení zatím zůstává nejistéSpojení mezi přistávacím modulem Philae a Rosettou bylo ukončeno, sondě na povrchu komety došla energie v bateriích a Slunce na ni nesvítí. Dobrou zprávou je, že všechna data posbíraná na povrchu komety se stihla poslat na mateřskou sondu, odkud jsou posílána na Zemi. V příštích týdnech a měsících ještě může dojít k obnově spojení, v případě, že oběžná dráha a rotace komety dovolí slunečním paprskům dopadnout na solární panely Philae.

celý článek

Philae je na příliš temném místě, na jeho solární panely nesvítí Slunce a modulu dochází energie

14. 11. 2014

Philae je na příliš temném místě, na jeho solární panely nesvítí Slunce a modulu dochází energieVědci si nejsou jisti, zda bude během několika dní vůbec možné pracovat s přistávacím modulem Philae. Ten je vybaven nabitou baterií, ta však vydrží pouze do soboty a co se bude dít potom není zcela jisté. Aktuální pozice Philae umožňuje získat jen velmi málo energie z jednoho z menších solárních panelů, na který Slunce dopadá asi 1,5 hodiny denně. Vědci zkouší přijít s plánem, který by tuto situaci zlepšil, čas se ale krátí a podle všeho je na čase zvažovat i poměrně riskantní řešení.

celý článek