Hvězdný systém Alfa Centauri by mohl obsahovat skalnaté planety, které nelze jednoduše detekovat

25. 12. 2017
Alfa Centauri Exoplanety

Astronomové z Yale University se podívali na sousední hvězdný systém čerstvým pohledem. Pracovali s už existujícími daty z několika teleskopů a vyšlo jim, že detekovat planety v sousední soustavě nemusí být až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Kolem jedné ze tří hvězd tohoto systému by tak mohly obíhat planety i několikrát větší než Země, ale i menší.

Alfa Centauri, hvězdy A a B

Alfa Centauri, hvězdy A a B - Snímek systému Alfa Centauri z vesmírného teleskopu Hubble. Hvězda Alfa Centauri A je vlevo a hvězda B je vpravo, obě jsou svojí velikostí srovnatelné se Sluncem a nachází se ve vzdálenosti 4,3 světelných let.Aktuálně víme o jedné exoplanetě u hvězdy Proxima Centauri a o další u Alfa Centauri B. Další planety zatím nebyly pozorovány, to však astronomy nijak neodrazuje, spíš naopak. S objevem exoplanet u vzdálenějších hvězd se stále obracejí k té sousední v naději, že i u ní bude multiplanetární systém vhodný ke zkoumání na dálku i zblízka.

Výzkumníci postupně prošli všechny oblasti hvězdného systému Alfa Centauri rozdělené do mřížky a u každé její části si kladli otázku, zda by dokázali na tomto místě detekovat skalnatou planetu podobnou Zemi. Velmi často dostali odpověď "ne". Kolem hvězdy Alfa Centauri A by tak mohly klidně obíhat planety menší než 50 hmotností Země a my bychom je nemuseli detekovat. U hvězdy Alfa Centauri B je tato hranice 8 hmotností Země a u Proxima Centauri se jedná o polovinu hmotnosti naší planety.

Zároveň však podle vedoucí studie publikované v magazínu Astronomical Journal Debry Fischerové byla v podstatě vyloučena existence masivních planet jako je Jupiter nebo Saturn. Kdyby masivní plynné obry obíhaly některou z tamních hvězd, pravděpodobně bychom o nich už věděli.
Autor článku: redakce
1
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Líbil se Vám článek?

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Další zprávy z kategorie Alfa Centauri

NASA plánuje robotickou misi k sousední hvězdě, zkoumá jaký pohon bude nejvhodnější

31. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

NASA plánuje robotickou misi k sousední hvězdě, zkoumá jaký pohon bude nejvhodnějšíAnthony Freeman, výzkumník v Jet Propulsion Laboratory v NASA, v prosinci představil na konferenci Americké geofyzikální Unie tým, který pracuje na projektu cesty vesmírné sondy k sousední hvězdě Alfa Centauri. Je to vůbec poprvé, co se NASA zabývá misí s podobným zaměřením, až doposud byla její pozornost soustředěna výhradně na cesty sond do sluneční soustavy. Změna přišla, když v loňském roce dostala NASA úkolem zabývat se meziplanetárním výzkumem. Vše je na samotném začátku a aktuálně vědci pracují na tom, jaký pohon bude taková vesmírná sonda mít. Jako reálné datum začátku této mise vidí rok 2069.

celý článek

Kolem nejbližší hvězdy Proxima Centauri je pravděpodobně pás asteroidů, možná hned tři

05. 11. 2017

Pozorování nejbližšího hvězdného systému radioteleskopem ALMA odhalila existenci prstence kolem tamní hvězdy. Pás prachu, kamení a ledu se nachází ve vzdálenosti 1-4 AU od Proxima Centauri a mohl by připomínat pás asteroidů za oběžnou drahou planety Mars. Kromě toho leží v blízkosti této hvězdy teprve loni objevená exoplaneta Proxima B, a vše tak napovídá tomu, že struktura 4 světelné roky vzdáleného systému je komplexnější než bylo doposud známo.

celý článek

Blíž už to skoro nejde - u sousední hvězdy byla objevena exoplaneta podobná Zemi

17. 10. 2012

Blíž už to skoro nejde - u sousední hvězdy byla objevena exoplaneta podobná ZemiAstronomové se už desítky let bez úspěchu pokouší nalézt planetu obíhající kolem nejbližší hvězdy Alpha Centauri, až doteď. Týmu z evropské organizace ESO se podařilo za pomoci zkoumání drobných odchylek v pohybu jedné ze tří hvězd hvězd Alpha Centauri najít planetu, která se svou hmotností podobá Zemi. Jde o významný objev, trojhvězda Alpha Centauri se totiž od Země nachází pouhé 4 světelné roky. Své výsledky publikuje mezinárodní tým v dnešním vydání magazínu Nature.

celý článek

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let

29. 09. 2012

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných letV okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let.

celý článek