Dva roky po návštěvě Pluta, co všechno jsme se dozvěděli o této trpasličí planetě?

2. 1. 2018
Pluto New Horizons Geologie ve vesmíru Voda ve vesmíru Atmosféry planet

V červenci 2015 proletěla vesmírná sonda New Horizons kolem trpasličí planety Pluto, a jako první se přiblížila tomuto vzdálenému objektu. Během průletu bylo pořízeno množství různých měření a snímků, ze kterých vědci postupně dělali přesnější obrázek o dynamice tohoto ledového světa a o tom, jaký byl jeho vývoj v minulosti. Co tedy dnes vlastně o trpasličí planetě Pluto víme?

Pluto

Pluto - Trpasličí planeta Pluto zachycená sondou New Horizons v létě 2015.Geologická aktivita

Na rozdíl od Měsíce, jehož povrch je pokrytý krátery všech velikostí, je povrch Pluta téměř bez kráterů. A navíc plný rozmanitých barev a geologických útvarů. Neustále se přetvářející povrch Pluta je pro vědce velkým překvapením, ze kterého usuzují, že na Plutu existuje intenzivní kryovulkanismus, který podobně jako sopky na Zemi přetváří a recykluje horniny obklopující jádro. Nitro Pluta by mělo být tvořené skalnatým jádrem obklopené slupkou vodního ledu, který by podle odhadů mohl tvořit až 30 % hornin. Za určitých podmínek by tento led mohl být na některých místech rozpuštěný a tvořit podpovrchový oceán. Zároveň vědce překvapila velmi různorodá distribuce různých typů hornin. Na Plutu se nacházejí oblasti bohaté na dusíkaté sloučeniny, metanové nebo vodní ledy. Variace, které lze vidět na fotografiích povrchu Pluta lze je těžko najít jinde ve sluneční soustavě. Oblast tvaru srdce známá jako Sputnik Planum je obří dusíkový ledovec, který je největší v celé sluneční soustavě.

Atmosféra

Sonda New Horizons potvrdila existenci velmi řídké atmosféry Pluta. Měření sondy ukázala, že horní vrstvy atmosféry jsou nezvykle chladné, s čímž si vědci zatím neví příliš rady. Nejčastějšími prvky v plynovém obalu kolem Pluta jsou dusík, metan a oxid uhelnatý, což odpovídá také složení povrchu. Molekuly plynů byly detekovány až do výšky 1600 kilometrů, atmosféra Pluta však nemá žádné ostré ohraničení a s výškou pozvolna řídne. Vědci si však stále nejsou jisti, zda je atmosféra Pluta trvalá, nebo se objevuje pouze, když se Pluto na své oběžné dráze přiblíží Slunci.

Měsíce

Kromě pětice známých měsíců Pluta nebyly objeveny žádné nové. Složení jejich povrchu napovídá, že nejde o objekty zachycené gravitací z Kuiperova pásu, ale spíš o objekty, které vznikly ze stejné hmoty jako Pluto, tedy v kataklyzmatické kolizi, podobně jako Země a Měsíc. Tuto teorii podporuje také fakt, že podle analýzy kráterů na povrchu měsíců jsou všechny stejně staré.

Průlet kolem Pluta

Další průzkum

A co bude dál? Bohužel, žádná mise naplánovaná k bývalé deváté planetě neexistuje. Větší detaily tedy jen tak neuvidíme. Na co se ale můžeme těšit je vypuštění nových teleskopů, zejména Jamese Webba, které budou schopny pozorovat vývoj na planetách a dalších tělesech sluneční soustavy. Pravděpodobně tak budeme moci pozorovat vývoj atmosféry nebo změny na povrchu Pluta i na dálku.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Pluto

Tenká vrstva vodního ledu s metanem by mohla bránit kompletnímu zamrznutí Pluta

23. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

Tenká vrstva vodního ledu s metanem by mohla bránit kompletnímu zamrznutí PlutaTrpasličí planeta Pluto se nachází na okraji mrazivého regionu Kuiperova pásu. Přesto se zdá, že by mohl pod jejím povrchem existovat oceán. Kompletnímu zamrznutí této vody by mohla bránit tenká vrstva zmrzlého ledu s různými přísadami, zejména pak metanem. Tato vrstva by působila jako tepelný izolátor, který umožňuje udržení vyšších teplot pod povrchem. Nový výzkum, který vychází z dat mise New Horizons a počítačových simulací, byl publikován v magazínu Nature Geoscience.

Atmosféra Pluta by mohla do deseti let zcela zmizet

30. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Atmosféra Pluta by mohla do deseti let zcela zmizetTrpasličí planeta Pluto má řídkou atmosféru tvořenou hlavně dusíkem, která byla potvrzena už v roce 1985. Silně eliptická oběžná dráha Pluta však způsobuje výrazné výkyvy v teplotách na povrchu tohoto vzdáleného objektu, což má vliv také na jeho atmosféru. Během zimy dojde ke zmrznutí plynů a jejich usazení na povrchu, čímž atmosféra na dlouhá léta zmizí. Podle nové studie publikované v magazínu Astronomy and Astrophysics by k tomu mohlo dojít už za deset let.

celý článek

Pět trpasličích planet sluneční soustavy: Eris, Pluto, Makemake, Haumea a Ceres (update 2018)

20. 9. 2018 (novější než zobrazený článek)

Pět trpasličích planet sluneční soustavy: Eris, Pluto, Makemake, Haumea a Ceres (update 2018)Ještě před několika lety měla sluneční soustava celkem devět planet. Astronomové ale díky stále dokonalejší technice objevovali nová tělesa, která se svou velikostí mohla rovnat s nejmenší planetou a měla být tedy také označena jako planety. Jejich počet se najednou mohl dostat přes desítku a nebylo jisté, kde by se zastavil. V roce 2006 proto byla Mezinárodní astronomickou unií přijata nová definice planety, podle které už Pluto mezi planety nepatří, od té doby je spolu s dalšími objekty součástí nové třídy těles ve sluneční soustavě, trpasličích planet.

celý článek

Co se ukrývá pod povrchem Pluta? Mohlo by jít o vrstvu materiálu podobného asfaltu

20. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Co se ukrývá pod povrchem Pluta? Mohlo by jít o vrstvu materiálu podobného asfaltuTrpasličí planeta Pluto vznikla podle všeho v Kuiperově pásu, hluboko za oběžnou dráhou planety Neptun. Pochází tedy ze stejného místa jako některé komety, jejichž složení bylo podrobně prozkoumáno a které obsahují množství organického materiálu. Na základě těchto faktů přichází Bill McKinnon z týmu New Horizons se spekulací, že pod povrchem Pluta by mohla existovat vrstva organického materiálu podobného asfaltu. Jde však o pouhou spekulaci, která nevychází z žádných konkrétních pozorování Pluta samotného.

celý článek

Co čekat od dnešního průletu sondy New Horizons kolem Pluta? Dnes ještě nic

14. 7. 2015

Co čekat od dnešního průletu sondy New Horizons kolem Pluta? Dnes ještě nicVe 13:50 SELČ proletí kolem trpasličí planety Pluto vesmírná sonda New Horizons rychlostí 14 kilometrů za sekundu. Na co se z tohoto průletu můžeme těšit a kdy? Cesta slunečního paprsku z povrchu Slunce k Zemi trvá asi osm minut, naše planeta tedy leží ve vzdálenosti osmi světelných minut od naší hvězdy. Pluto je však dál, mnohem dál - leží celé 4,5 světelné hodiny od Slunce a tedy na jakýkoliv signál od této trpasličí planety se bude čekat dlouhé čtyři a půl hodiny. Ale ani to ještě neznamená, že bychom večer v půl sedmé viděli ty nejdetailnější snímky Pluta. Zdaleka.

celý článek

NASA zveřejnila nové snímky trpasličí planety Pluto, ze vzdálenosti osmi milionů kilometrů

9. 7. 2015

NASA zveřejnila nové snímky trpasličí planety Pluto, ze vzdálenosti osmi milionů kilometrůVesmírná sonda New Horizons je v dobrém stavu a na cestě k historickému průletu kolem Pluta příští úterý. Svůj cíl má ale v hledáčku kamer už teď a posílá na Zemi stále detailnější a víc a víc zajímavé fotky. Na těch posledních je Pluto ve vzdálenosti 8 milionů kilometrů a jsou ze 7. července. Už dnes se tak planetární geologové zamýšlejí nad tím, co vedlo k vytvoření tří barevně výrazně odlišných regionů na snímku vpravo? Oblast zobrazená na tomto snímku bude prozkoumána v největším detailu, právě nad totiž sonda New Horizons proletí za 5 dní.

celý článek

Sonda New Horizons už je na dohled Plutu, kolem trpasličí planety proletí příští úterý

6. 7. 2015

Sonda New Horizons už je na dohled Plutu, kolem trpasličí planety proletí příští úterýVesmírná sonda New Horizons se rychle přibližuje ke svému hlavnímu cíli, trpasličí planetě Pluto. Přístroje na palubě se zahřívají a testují, aby při průletu bylo vše jak má být a sonda zvládla posbírat cenná data, která bude po průletu postupně zasílat zpátky na Zemi. Nové snímky Pluta ukazují na rozmanitý a členitý terén a už dnes, z dálky více než 18 milionů kilometrů, je zřejmé, že Pluto nebude pouhým kusem skály ale komplexní těleso plné unikátních geologických útvarů.

celý článek