Snímky z teleskopů Hubble a Spitzer daly vzniknout animaci simulující průlet mlhovinou v souhvězdí Orion

14. 1. 2018
Orion (souhvězdí) Hubble Spitzer Mlhoviny

Orion je jedno z nejznámějších souhvězdí noční oblohy, rozpozná jej snad každý. V jeho spodní části je okem viditelná mlhovina, ve které se rodí nové hvězdy, je od Země vzdálená asi 1 600 světelných let, široká asi 30. Kombinací snímků z vesmírných teleskopů Hubble a Spitzer vznikla animace, která simuluje průlet touto mlhovinou.

Mlhoviny Orionu

Mlhoviny Orionu - známá také jako M42 je červeně zbarvená v pravé části obrázku, uprostřed se nachází menší, tmavší mlhovina M43, a v levé části je modrá mlhovina NGC 1977. Tato oblast je pouze malým výřezem této oblasti zrodu nových hvězd vzdálené asi 1 600 světelných let.Animace vznikla kombinací viditelného světla z teleskopu Hubble a infračervené části spektra z teleskopu Spitzer. Začíná pohledem na celou Mléčnou dráhu a následně zamíří k souhvězdí Orion, ukáže pozici mlhoviny a porovná její podobu ve viditelné části spektra a v infračervené.

Mlhovinu v Orionu objevil už v roce 1610 francouzský astronom Nicolas-Claude Fabri de Peiresc, vyfotografována byla poprvé v roce 1870. Jde o nám nejbližší emisní mlhovinu.

Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Orion (souhvězdí)

Nové snímky od Betelgeuse - nejbližší hvězdy, která se nachází na pokraji supernovy

29. 1. 2013

Nové snímky od Betelgeuse - nejbližší hvězdy, která se nachází na pokraji supernovyEvropskému vesmírnému teleskopu Herschel se podařilo pořídit detailní snímky hvězdy Betelgeuse a jejího bezprostředního okolí. V tom astronomové pozorují obří oblouky hmoty, kterou hvězda zřejmě vymrštila při jedné z posledních fází existence masivní hvězdy před gigantickou explozí supernovy. Snímky ukazují také další prachové objekty v blízkosti hvězdy, ty však zřejmě nepochází přímo z Betelgeuse.

celý článek