Indie plánuje na letošní duben svou druhou lunární misi, tentokrát na Měsíci přistane s roverem

10. 2. 2018
Chandrayaan Indie Měsíc Chang´e

Indická vesmírná agentura ISRO plánuje na letošní duben lunární misi Chandrayaan-2 (GSLV-F10), sestávající z orbitální sondy, přistávacího modulu a roveru. Cílem mise je prověřit indické technologie a získat nové informace z povrchu Měsíce. Mise navazuje na misi Chandrayaan-1 z roku 2008, při které obíhala orbitální sonda Měsíc po necelý rok, než s ní operační středisko ztratilo kontakt.

Měsíc

Měsíc - snímek Měsíce pořízený vesmírnou sondou Galileo při jejím odletu k Jupiteru v roce 1992.Mise odstartuje z indického kosmodromu Sriharikota, na indické raketě GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle). Jakmile dorazí na oběžnou dráhu Měsíce ve výšce 100 kilometrů, spustí na odvrácenou stranu Měsíce přistávací modul, který měkce přistane na měsíčním povrchu. Po přistání z modulu vyjede šestikolový rover, který by se měl na povrchu Měsíce pohybovat 14 dní.

Rover o váze 25 kilogramů bude operovat na odvrácené straně Měsíce asi 600 kilometrů od jižního pólu. Bude provádět částečně automatické úkony, které budou řízené z operačního střediska v Indii. Instrumenty na vozítku budou analyzovat měsíční regolit a data posílat zpátky na Zemi. Cílem mise je získat více informací o přítomnosti některých chemických prvků a sloučenin, jde zejména o vodu, helium-3 a plazmu, která Měsíc ve velmi tenké vrstvě obklopuje.

Podobně jako Indická vesmírná agentura, chce i ta čínská letos přistát v blízkosti měsíčního pólu. Mise Chang´e 4 je aktuálně plánovaná o několik měsíců později než indická mise Chandrayaan-2.

Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Chandrayaan

Rok 2019 ve jménu průzkumu Měsíce: o přistání se pokusí Čína, Indie, Izrael a možná i další

2. 1. 2019 (novější než zobrazený článek)

Rok 2019 ve jménu průzkumu Měsíce: o přistání se pokusí Čína, Indie, Izrael a možná i dalšíNa začátku nového roku se hned tři země pokusí přistát na Měsíci. Čínská sonda Chang´e 4 už je na cestě a přistát by měla už 3. ledna. V prvních měsících roku do vesmíru odletí také izraelský přistávací modul Beresheet, přistát na Měsíci by měl někdy v březnu. Do třetice je na 30. ledna plánován také start indické mise Chandrayaan-2, která by následně měla vyslat robotický rover k jižnímu pólu Měsíce. Na Měsíc se v dohledné době hodlají vrátit také USA, avšak půjde o zcela jiný druh misí, než automatické rovery.

celý článek

Indie plánuje za rok poslat družici k Marsu, stane se třetí zemí, která to do dokáže?

6. 4. 2012

Indie plánuje za rok poslat družici k Marsu, stane se třetí zemí, která to do dokáže?Indická vesmírná agentura ISRO plánuje příští rok vyslat k Marsu svou první meziplanetární sondu. Původně se očekávalo, že tato mise proběhne později, v roce 2016 nebo dokonce 2018, výrazné navýšení rozpočtu pro vesmírný výzkum indickou vládu v roce 2009 ale přispělo k urychlení přípravy mise. Aktuálně je její start plánovaný na listopad 2013 s příletem k Marsu v září 2014.

celý článek

Vesmírná sonda objevila jeskyni pod povrchem Měsíce

2. 3. 2011

Vesmírná sonda objevila jeskyni pod povrchem MěsíceVědcům z indické vesmírné agentury, ISRO, se analýzou dat z jejich vesmírné sondy Chandrayaan-1 podařilo nalézt uzavřený podzemní prostor o délce 1,7 kilometrů a šířce 120 metrů. Taková jeskyně by mohla být základem relativně velké měsíční kolonie, které by poskytovala ochranu před velkými teplotními výkyvy na povrchu Měsíce, před dopady meteoritů nebo smrtelného slunečního záření.

celý článek