Společně s přistávacím modulem InSight letos poletí k Marsu dvě další družice

06. 03. 2018
InSight Mars Geologie ve vesmíru Vesmírné sondy

Přistávací modul InSight dorazil v minulém týdnu do Kalifornie před svým startem do vesmíru 5. května tohoto roku. Odložená mise z roku 2016 má za cíl zkoumat nitro rudé planety, její počasí a také vyzkoušet několik nových technologií, včetně malých komunikačních satelitů MarCO, které budou misi doprovázet. Robotickou sondu nyní čekají ještě poslední testy a natankování palivem než bude nasazena na raketu Atlas V, která ji v květnu vynese do vesmíru.

MarCO (Mars Cube One)

MarCO (Mars Cube One) - Dvojice malých sond MarCO, které proletí kolem Marsu zároveň s přistáním modulu InSight v listopadu 2018. Sondy mají na své palubě solární panely, přijímač signálu a jeho vysílač.Mise MarCO

Misi InSight budou doprovázet dva malé komunikační cubesaty MarCO (Mars Cube One), které budou mít za úkol přenášet signál ze sondy InSight při jejím přistání. NASA takto zkouší novou technologii, kterou zatím neměla žádná předchozí mise. Sondy, které doposud zamířily k povrchu Marsu, vždy přenášely svůj signál jedné z orbitálních družic, která jej následně přeposlala na Zemi. Orbitální sondy však nemohly přijímat a vysílat signál zároveň, docházelo tak ke zpoždění během kterého nikdo na Zemi netušil zda bylo přistání hladké nebo naopak katastrofické. Stejně bude komunikovat i InSight, jako doplněk mise však NASA vyzkouší dva samostatné satelity, které budou přijímat a vysílat signál živě zpátky na Zemi. Signál nicméně stále poletí na Zemi několik minut pro velkou vzdálenost sousední planety, zas tak živý přenos to tedy nebude. Pokud se však vše podaří, NASA by mohla pro budoucí mise vysílat vlastní specializované komunikační družice. MarCO jsou identické satelity o rozměrech 10x20x30 centimetrů, které se běžně používají na oběžné dráze Země (cubesats). Půjde však o první případ, využití těchto malých specializovaných satelitů u jiné planety. Satelity se oddělí od rakety Atlas V společně s hlavní sondou, která dopraví InSight na povrch Marsu, poletí však samostatně, dokonce budou mít vlastní korekce své trajektorie. Na rozdíl od InSight však družice MarCO kolem Marsu pouze proletí a zamíří do pásu asteroidů. NASA s nimi po průletu kolem Marsu dál nijak nepočítá. Sondy ani nemají jiné přístroje než pohon a komunikační instrumenty.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie InSight

Sonda InSight se ozvala z cesty k Marsu, cesta zatím probíhá bez problémů

22. 08. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda InSight se ozvala z cesty k Marsu, cesta zatím probíhá bez problémůVesmírná sonda Insight má za sebou půlku cesty k sousední planetě, na které by měla přistát 26. listopadu. 6. srpna překonala pomyslnou hranici půli cesty a při té příležitosti byly zkontrolovány všechny její přístroje - fungují tak, jak mají. 20. srpna za sebou měla sonda 277 milionů kilometrů a čekalo ji dalších 208 milionů. Po přistání bude nehybný modul InSight zkoumat nitro planety Mars.

Cubesaty MarCO provedly plánovanou korekci své trajektorie při cestě na Mars

06. 06. 2018 (novější než zobrazený článek)

Cubesaty MarCO provedly plánovanou korekci své trajektorie při cestě na MarsV minulém týdnu dokončila dvojice družic MarCO (Mars Cube One) korekci svých trajektorií na cestě k planetě Mars. Obě malé družice cestují na Mars vedle výrazně větší sondy InSight, pro kterou budou zprostředkovávat komunikaci při průletu atmosférou.

celý článek

Drobné komunikační družice MarCO, které doprovázejí sondu InSight k Marsu, navázaly spojení se Zemí

07. 05. 2018 (novější než zobrazený článek)

Drobné komunikační družice MarCO, které doprovázejí sondu InSight k Marsu, navázaly spojení se ZemíNASA navázala spojení s malými cubesaty mise MarCO, které letí samostatně avšak po stejné trajektorii jako sonda Insight. Obě družice, pojmenované Wall-E a Eve, jsou v pořádku a míří k planetě Mars. Úkolem dvou malých sond bude při přistání sondy InSight na Marsu v listopadu přenášet komunikační signál zpátky na Zemi.

celý článek

Vesmírná sonda InSight odstartovala úspěšně k Marsu. Bude zkoumat nitro planety a počasí

05. 05. 2018 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná sonda InSight odstartovala úspěšně k Marsu. Bude zkoumat nitro planety a počasíV sobotu 5. května odpoledne vyslala NASA novou robotickou sondu k planetě Mars. Jde o malý nehybný přistávací modul InSight, který bude mít za úkol sbírat informace o nitru Marsu. Sondu vynesla raketa Atlas V z Kalifornie společně s dalšími dvěma souputníky: dvěma malými komunikačními družicemi MarCO. Jde o misi která má mnohá prvenství: první podpovrchový průzkum Marsu, první cubesaty u jiné planety a také první meziplanetární start z Kalifornie.

celý článek