Umělá inteligence pomáhá odhalovat možné kombinace materiálů pro výrobu kovového skla

20. 4. 2018
Umělá inteligence Technologie

Různé sloučeniny kovů mají různé vlastnosti. V některých případech dochází ke vzniku specifického materiálu označovaného jako kovové sklo, kdy jsou atomy uspořádány podobně jako ve skle. V takových případech je potom materiál pevnější a lehčí než například ocel a navíc lépe odolává korozi a opotřebování. Vědci už desítky let zkouší, které kombinace různých kovů vedou ke vzniku kovových skel, z milionů možných kombinací však dokázali probádat jen pár tisícovek z nich a navíc jen několik z těchto možností našlo reálné praktické využití. Na řadu tak přichází umělá inteligence, která urychluje celý proces hledání vhodných kombinací kovů pro vznik kovových skel.Vědci z SLAC National Accelerator Laboratory, National Institute of Standards and Technology a Northwestern University nyní přišli se zkratkou, která umožňuje objev a vylepšení kovových skel, a to za zlomek času a nákladů oproti dosavadním postupům. Nová metoda využívá Machine Learning v kombinaci s experimenty, což umožňuje analyzovat stovky vzorků různých materiálů najednou. Vědcům se takto už podařilo odhalit tři nové kombinace, které vedou ke vzniku kovových skel s praktickým využitím.

Za posledních 50 let se vědcům podařilo prověřit na 6 000 kombinací, které by mohly formovat kovová skla. S novým postupem dokázali během jediného roku ověřit 20 000 kombinací. Navíc jsou si jistí, že celý proces dokáží ještě zrychlit. Pokud by vědci každý den v roce dokázali vyrobit a analyzovat 5 potenciálních kandidátů na kovové sklo, zabralo by jim více než tisíc let projít všechny možné kombinace.

Metoda využívá předchozích měření a experimentů a s každým dalším kouskem informace, který je analyzován se algoritmus učí. Odhaluje tak doposud skryté trendy a asociace mezi kombinacemi různých chemických prvků a způsoby výroby jejich slitin.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Umělá inteligence

Umělá inteligence od Google dokáže ze snímků oční sítnice rozpoznat riziko srdeční zástavy

20. 2. 2018

Umělá inteligence (AI) bude mít v blízké budoucnosti jistě mnohá využití v mnoha oborech, jedním z nich bude jistě i medicína. Už dnes dokáže AI od společnosti Google rozeznat riziko srdečních nemocí se srovnatelnou pravděpodobností jako jiné běžně používané metody, například rozbor krve. Výsledky nového výzkumu byly publikovány v online magazínu Nature Biomedical Engineering.

celý článek

Umělá inteligence od Google našla nové exoplanety v datech z teleskopu Kepler

17. 12. 2017

Umělá inteligence od Google našla nové exoplanety v datech z teleskopu KeplerVědcům se podařilo za pomoci umělé inteligence od společnosti Google objevit novou exoplanetu v katalogu dat posbíraných vesmírným teleskopem Kepler. Jde o nový přístup, při kterém byla použita neurální síť, která učí umělou inteligenci provádět určité úkony. Jedna z nově objevených planet doplňuje sedmici už objevených planet kolem hvězdy Kepler-90, což z toho systému dělá rekordmana, co do počtu objevených planet - vyrovná se mu jen naše sluneční soustava.

celý článek

Umělá inteligence pomohla najít 56 nových kandidátů pro gravitační čočky

25. 10. 2017

Umělá inteligence pomohla najít 56 nových kandidátů pro gravitační čočkySkupina výzkumníků z univerzit v Groningenu (NED), Neapole (ITA) a Bonnu (GER) přišla s metodou s jejíž pomocí nachází nové kandidáty pro gravitační čočky v datech z dřívějších pozorování teleskopů. Jejich algoritmus je stejný jako používají společnosti Google, Facebook nebo Tesla, jde o konvoluční neurální síť pro rozpoznávání objektů v obrázcích. S pomocí nových gravitačních čoček bude možné pozorovat velmi vzdálené objekty ve vesmíru.

celý článek