Sonda Trace Gas Orbiter poslala první snímky z oběžné dráhy Marsu, zkoumá jeho atmosféru

30. 04. 2018
Trace Gas Orbiter ExoMars Mars ESA Atmosféry planet

Evropská vesmírná sonda Trace Gas Orbiter, která je součástí širšího projektu ExoMars s ruskou vesmírnou agenturou, začala nedávno svou vědeckou misi. V únoru orbitální sonda vstoupila na svou finální oběžnou dráhu kolem planety Mars pomocí manévru, který využil tření v horních vrstvách atmosféry (aerobraking). Nyní obíhá planetu na téměř kruhové oběžné dráze jednou za 2 hodiny. 21. dubna začala rutinní vědecká mise, která zkoumá složení atmosféry planety a hledá původ metanu v atmosféře Marsu. 28. dubna poslala sonda první snímek z oběžné dráhy: pás mající na délku 40 kilometrů z Korolevova kráteru na severní polokouli.

Mars, Korolevův kráter

Mars, Korolevův kráter - Snímek pořízený evropskou orbitální sondou Trace Gas Orbiter (TGO). Korolevův kráter se nachází v blízkosti severního pólu a má přes 84 kilometrů v průměru. Bílý materiál na okraji kráteru je vodní led. Jde o první snímek vědecké mise sondy TGO pořízený 15. dubna 2018.TGO je doposud nejtěžší orbitální sondou u Marsu, společně s přistávacím modulem Schiaparelli vážila 4 332 kilogramů (druhá nejtěžší sonda je americká MAVEN s 2 454 kilogramy). Jde o první fázi mise ExoMars, která by měla za dva roky vyslat k Marsu robotický rover, který aktuálně vyvíjí ESA. Orbitální sonda TGO bude sloužit pro přenos dat z povrchu rudé planety na Zemi.

Primární mise sondy TGO se zaměřuje, jak už název napovídá, na méně zastoupené plyny v atmosféře Marsu. Ta je tvořena hlavně oxidem uhličitým (96 %), obsahuje ale další plyny jako je argon (2 %), dusík (2 %) a stopová množství kyslíku, vodních par a metanu. Právě metan vědce velmi zajímá, měl by se v atmosféře totiž relativně rychle rozpadnout, jeho přítomnost tedy napovídá, že by mohl být čerstvě doplňován. Znamenalo by to, že Mars na aktivní geologické procesy, které metan vytvářejí, nebo vzniká druhou možností: biologickými organismy. Zjistit původ metanu je jeden z hlavních úkolů sondy TGO.

Atmosféru planety Mars zkoumá od roku 2014 také americká orbitální sonda MAVEN, jejím hlavním úkolem je zjistit, co se stalo s původně hustou atmosférou planety.
Více o misi MAVEN

Vstup TGO na oběžnou dráhu Marsu

Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Trace Gas Orbiter

Evropská mise na Mars po dalším zdržení nabírá nový dech, první start v roce 2016

01. 06. 2011

Evropská mise na Mars po dalším zdržení nabírá nový dech, první start v roce 2016Evropská mise na Mars nese označení ExoMars (Exobiology on Mars) a jde o projekt nekonečných změn a odkladů. Původně měla vesmírná sonda odletět k Marsu už letos, kvůli finančním problémům evropských států, zejména Itálie, však byla několikrát odložena a nakonec změnila výrazně i podobu. Poslední změna byla schválena 26. května příslušnými evropskými orgány na jednání v Utrechtu. Od června tak budou moci pokračovat práce na vývoji částí vesmírných sond, které ustaly do doby schválení změn mise ExoMars.

celý článek