Nukleární reaktor pro budoucí kolonie na Měsíci nebo Marsu úspěšně prošel testy

5. 5. 2018
Kolonizace vesmíru Technologie

NASA úspěšně otestovala koncept nukleárního reaktoru, který bude v budoucnu používaný při kolonizaci těles sluneční soustavy i pro mise do chladných končin sluneční soustavy. Projekt Kilopower představuje cestu jak kontinuálně zásobovat budoucí stanice na povrchu Měsíce nebo Marsu elektřinou po dobu až deseti let. Výsledky posledního demonstračního testu Kilopower Reactor Using Stirling TechnologY (KRUSTY nebo také Kilopower) byly prezentovány na tiskové konferenci v Glenn Research Center v Clevelandu (USA).

KRUSTY, nukleární elektrárna pro vesmírné mise

KRUSTY, nukleární elektrárna pro vesmírné mise Koncept designu nukleárního reaktoru, který by mohl zásobovat budoucí stanice na Měsíci nebo Marsu elektrickou energií.KRUSTY je malý nukleární reaktor o velikosti PET láhve, který dokáže dodávat až 10 kilowatů elektrické energie. K výrobě elektřiny používá uran-235 ve svém jádru ke generování tepelné energie, která je následně převáděna pomocí stirlingových motorů na elektřinu.

Budoucí kolonie na Měsíci nemůže být závislá pouze na solárních panelech, protože celých 14 dní je na Měsíčním povrchu noc a tedy téměř žádná solární energie. Je tedy třeba přejít na jiný druh výroby elektřiny a nukleární energie se jeví jako logická cesta k zásobování budoucích zařízení. Jedna kolonie by mohla využívat až čtyř nukleárních reaktorů.

Během demonstrace, která trvala od listopadu 2017 do března tohoto roku, prošel prototyp elektrárny čtyřmi fázemi. Během prvních dvou nebyla generována žádná energie bylo potvrzeno, že jednotlivé části reaktoru pracují, jak mají. Během třetí fáze byl postupně zvyšován výkon reaktoru a ve čtvrté fázi operoval na plný výkon. Na konci demonstrace běžel reaktor 28 hodin v kuse na plný výkon.

Během testování prošel reaktor různými podmínkami a simulovanými poruchami, aby se ověřilo, zda bude nějak narušena jeho bezpečnost nebo omezen jeho provoz. Ve výsledku vše proběhlo podle očekávání a vývoj tak může přejít do další fáze.

Nukleární energie ve vesmíru

Dodnes byla nukleární energie využívána ve vesmíru spíše zřídka. Většina misí využívá pro generování elektrické energie solární panely, to však není možné při cestách za oběžnou dráhu Jupiteru, kde Slunce už zdaleka tolik nesvítí. Mise jako Voyager, Cassini nebo New Horizons proto využívají radionuklidové zdroje s plutoniem, toho je však nedostatečné množství (NASA má k dispozici doslova jen pár desítek kilogramů) a je třeba přejít na hojnější uran. Reaktor KRUSTY je proto také založen na uranu, což umožní jeho hojnější využití.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Kolonizace vesmíru

Evropská vesmírná agentura zkouší v Nizozemí vyrábět kyslík z měsíční horniny

22. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Evropská vesmírná agentura zkouší v Nizozemí vyrábět kyslík z měsíční horninyEvropská vesmírná agentura ESA zprovoznila v holandském městě Noordwijk laboratoř na výrobu kyslíku s měsíčního regolitu. Podobné zařízení by v budoucnosti mohlo vyrábět potřebný kyslík pro kolonii na Měsíci.

celý článek

Beton vyrobený ve vesmíru má odlišné vlastnosti, přesto by mohl posloužit k výstavbě budov na Měsíci i Marsu

10. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Beton vyrobený ve vesmíru má odlišné vlastnosti, přesto by mohl posloužit k výstavbě budov na Měsíci i MarsuPosádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS se pokusila vyrobit beton na oběžné dráze. Výsledek dokázal, že beton v prostředí mikrogravitace ztvrdne, avšak jeho struktura je znatelně pórovitější než u betonu vyrobeného Zemi. Vědci nyní chtějí materiál z oběžné dráhy důkladně prozkoumat a dál zdokonalovat, aby mohl být použitý při výstavbě budoucích kolonií na Měsíci nebo Marsu.

celý článek

Společnost Blue Origin se chystá na Měsíc. Vyvine nový motor a přistávací modul Blue Moon

10. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

Společnost Blue Origin se chystá na Měsíc. Vyvine nový motor a přistávací modul Blue MoonCEO Jeff Bezos v noci slavnostně představil plány svojí společnosti Blue Origin pro cesty na Měsíc. Tento program se jmenuje Blue Moon a jeho cílem je dovézt náklad i posádku k Měsíci a zpět. Pomoci tomu má zcela nový raketový motor BE-7, který už společnost vyvíjí a mohl by být poprvé zažehnutý už letos v létě. Tento motor bude součástí nového přistávacího modulu Blue Moon, který by mohl k Měsíci letět s posádkou už v roce 2024.

celý článek

Elon Musk naznačil cenu cesty na Mars, měla by být dostupná pro běžného člověka

11. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

Elon Musk naznačil cenu cesty na Mars, měla by být dostupná pro běžného člověkaŽivot na Marsu se zdá být každým rokem reálnější. Na rozdíl od NASA a dalších vesmírných agentur, které se zatím soustředí na výzkum vesmíru malým okruhem vyvolených, intenzivně trénovaných astronautů, má společnost SpaceX cíl výrazně jiný: dostupné cesty na sousední planetu pro úplně obyčejné lidi. Podle Elona Muska by měla být cena za cestu na Mars srovnatelná s koupí domu, což by mělo umožnit postupnou kolonizaci Marsu.

celý článek

Do roku 2024 chce SpaceX poslat na Mars 6 velkých lodí BFR, z toho dvě s posádkou

28. 8. 2018 (novější než zobrazený článek)

Do roku 2024 chce SpaceX poslat na Mars 6 velkých lodí BFR, z toho dvě s posádkouNa konferenci Mars Society Convention 2018 hovořil Paul Wooster, hlavní technik SpaceX pro vývoj technologií pro kolonizaci Marsu, ve svojí přednášce o plánech společnosti na kolonizaci Marsu. Potvrdil v nich první start lodi BFR k Marsu v roce 2022 a naznačil technologické postupy, které by první kolonisté mohli používat.

celý článek

Blue Origin chce přistát na Měsíci do roku 2023 a následně začít s jeho kolonizací

7. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

Blue Origin chce přistát na Měsíci do roku 2023 a následně začít s jeho kolonizacíSoukromá americká společnost Blue Origin chce do pěti let přistát na Měsíci a následně začít s jeho kolonizací. Řekl to začátkem července A. C. Charania, ředitel obchodního rozvoje společnosti na konferenci NewSpace. Blue Origin se tak zařadila mezi další organizace, které mají v plánu na povrchu Měsíce v následujících letech přistát.

celý článek

Tým čínských dobrovolníků strávil 200 dní v simulované lunární stanici

29. 1. 2018

Čtveřice čínských studentů strávila 200 dní v lunární laboratoři v Pekingu v simulované přípravě na život na měsíčním povrchu. Prostor o rozloze 160 metrů čtverečních nazývaný Lunární palác se nachází v areálu Beihang University a po dobu experimentu byl odříznutý od okolního světa. Cílem bylo prověřit chování posádky laboratoře a také fungování uzavřeného systému laboratoře. Podobné experimenty zkouší také ruská, americká i evropská vesmírná agentura.

celý článek