Součástí mise Mars 2020 bude podle NASA také autonomní helikoptéra

12. 05. 2018
Mars 2020 Mars

NASA zvažovala vyslání robotické helikoptéry na rudou planetu už několik let a novou technologii také v JPL vyvíjela od roku 2013. Doposud však nebylo rozhodnuto, zda bude první demonstrace létajícího robota součástí nadcházející mise na povrch Marsu, roveru Mars 2020. Podle informací zveřejněných přímo na webu JPL (Jet Propulsion Laboratory) bylo rozhodnuto, že helikoptéra s dvěma vrtulemi bude součástí této mise.

Helikoptéra na Marsu

Helikoptéra na Marsu - Robotická helikoptéra / dron, který by měl provádět krátké lety v atmosféře planety Mars váží asi 1,8 kilogramu. Kromě baterie a solárních panelů je vybaven dvěma kamerami.

Vzhledem k několikaminutové cestě signálu z Marsu na Zemi není možné zařízení přímo ovládat. Je tedy nutné, aby bylo dostatečně autonomní a pohybovalo se samo podle vlastního uvážení. 1,8 kilogramů vážící helikoptéra tak bude vzlétat v dostatečné vzdálenosti od roveru, aby jej v případě problémů nepoškodila. Ve vzduchu bude trávit několik minut a bude pozorovat okolí robotického vozítka a hledat potenciální překážky v cestě nebo zajímavé geologické útvary k prozkoumání.

Helikoptéry na Zemi mohou létat zhruba do výšky 12 kilometrů, čím výše se ale stroj pohybuje, s tím řidším vzduchem se musí potýkat, což je pro helikoptéry problém. Na Marsu je atmosféra velmi řídká, je to jako by helikoptéra létala na zemi ve výšce 30 kilometrů. Helikoptéra pro Mars je tedy velmi lehká a její vrtule se otáčí 3000x za minutu (asi 10 rychleji než vrtule u vrtulníků na Zemi).

Rover Mars 2020 by měl k Marsu odletěl na raketě Atlas V v roce 2020 a ke svému cíli dorazit v únoru 2021. Helikoptéra bude sice součástí této mise, bude však pouze doplňovat výzkum prováděný roverem. 
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Mars 2020

Airbus pracuje na konceptu roveru, který bude na Marsu sbírat vzorky hornin pro cestu na Zemi

09. 07. 2018 (novější než zobrazený článek)

Airbus pracuje na konceptu roveru, který bude na Marsu sbírat vzorky hornin pro cestu na ZemiEvropská vesmírná agentura ESA zadala společnosti Airbus zakázku za 5,2 milionů dolarů na to, aby přišla s konceptem roveru, který na Marsu posbírá vzorky hornin a následně je doručí zpět na Zemi. Airbus už pro ESA vyvíjí rover ExoMars a má s podobnou problematikou zkušenosti. Mise dopravující horniny z Marsu na Zemi bude výsledkem spolupráce ESA a NASA, která byla dohodnuta v dubnu tohoto roku.

celý článek

Proleťte se nad pestrým údolím Mawrth Vallis na Marsu, mohl by v něm jezdit rover ExoMars

17. 03. 2018

Evropská vesmírná sonda Mars Express pořídila snímky kanálu Mawrth Vallis z oběžné dráhy planety Mars. Sestavené do videa ukazují průlet nad údolím, které má délku asi 600 kilometrů a hloubku až dva kilometry. Tato oblast byla tvarována vodou v dávných dobách, kdy planeta Mars měla hustější atmosféru. Pro svou geologickou atraktivitu bylo toto místo zvažováno pro přistání roveru Curiosity a uvažuje se o něm jako o kandidátském místě pro misi Mars 2020 i evropskou ExoMars.

celý článek

Meteorit z Marsu se vrátí s misí Mars 2020 zpátky na svou rodnou planetu

16. 02. 2018

Meteorit z Marsu se vrátí s misí Mars 2020 zpátky na svou rodnou planetuÚlomek meteoritu známý jako Sayh al Uhaymir 008 (SaU008) se vrátí s příštím roverem NASA na Mars. Nejde o žádnou nostalgii nebo zbytečné gesto, meteorit poslouží jako kalibrační vzorek pro instrument SHERLOC na roveru, který bude mít za úkol zkoumat geologii rudé planety a hledat známky dávného života. Mise Mars 2020 pošle na sousední planety rover podobný Curiosity, bude však mít nové vědecké instrumenty.

celý článek

Nový rover na Marsu bude stavět na úspěších mise Curiosity, bude však mít jiné cíle

30. 11. 2017

Nový rover na Marsu bude stavět na úspěších mise Curiosity, bude však mít jiné cílePříští rover NASA, který poletí na Mars zatím ještě nemá jméno, jeho mise však dostává stále jasnější obrysy. Zatím pojmenovaný Mars 2020 by měl za dva roky letět k rudé planetě a bude se velmi podobat svému předchůdci - Curiosity. Jeho úkolem však bude mimo jiné sbírat vzorky hornin, které by se měly časem dostat na Zemi a také hledat známky života odlišným způsobem. Pomoci by mu k tomu měly nové přístroje na palubě a také zkušenosti předchozích misí.

celý článek