Nová mapa ukazuje poslední pralesy v Evropě, je mezi nimi i osmnáct lokalit z České republiky

29. 5. 2018
Život Česká republika Příroda

Mezinárodní tým vědců společně s národními institucemi vytvořil mapu území s posledními evropskými lokacemi, které nevykazují známky lidské činnosti a zachovávají původní, přirozený ráz lesa. Jedná se o seznam 262 pralesů (původních lesů) napříč evropským kontinentem z nichž 19 se nachází také v České republice. Výsledkem studie publikované v magazínu Diversity & Distributions je i závěr, že na našem kontinentu jsou tyto typy lokací výjimkou a i když jsou některé striktně chráněné, jsou mezi nimi i lokality, kde se běžně těží dřevo.

Lesy nedotčené lidmi

Lesy nedotčené lidmi Jehličnaté a listnaté pralesy napříč Evropou.Pralesy ve studii mají souhrnnou rozlohu 13,8 milionů hektarů a nachází se celkem ve 34 evropských zemích. Podle autorů doposud neexistovala podobná studie mapující nedotčené původní lesy napříč celou Evropou.

V jednotlivých zemích jsou pralesy chráněny různou formou územní ochrany, jde o asi 89 % rozlohy zkoumaných pralesů. Přesto se na některých lokalitách zejména na Slovensku, v Rumunsku a na Balkáně těží dřevo. Jednou ze známějších lokalit, kde se kácí, je také Bělověžský prales v Polsku. Pod přísnou ochranou je 46 % pralesů, kterým se studie věnovala.

Původní lesy v České republice

V tabulce je uveden seznam lesů, které jsou součástí studie. Kromě nich je pojmem prales označováno v České republice množství dalších lokalit.
Les Lokalita Porost
okolí Čertova jezera / BrčálníkCHKO Šumavasmrk, buk
Trojmezenský prales (Trojmezná hora)NP Šumavasmrk, jeřáb
Žofínský PralesNovohradské horybuk, smrk
BukačkaOrlické horybuk, smrk
RazulaBeskydy/Javorníkybuk, jedle
Čertův mlýnCHKO Beskydybuk
KněhyněCHKO Beskydysmrk
BoubínCHKO Šumavabuk, smrk
RanšpurkCHKO Pálavajasan, dub
Cahnov – SoutokJihomoravské úvalyjasan, dub
MionšíCHKO Beskydybuk, smrk
Žákova horaČeskomoravská vysočinabuk, javor
SalajkaBeskydybuk, smrk
PolomŽelezné horybuk, smrk
Stožec (prales Medvědice)Český lesbuk, smrk
MilešiceČeský lesbuk, smrk
LipinaNP Podyjídub, habr
Zlámaná skálaNP Podyjídub, borovice
Na studii se podílel také Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity v Praze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Život

Reproduktory pod vodou pomohly přinést život do mrtvého korálového útesu

13. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Ve snaze obnovit život v prostředí korálových útesů vědci vyzkoušeli poměrně neortodoxní přístup. V odumřelých částech Velkého korálového útesu u pobřeží Austrálie pouštěli zvuky, které nahráli v oblastech zdravých útesů. Experiment se podařil a při přehrávání těchto zvuků se v oblasti vyskytovalo dvakrát větší množství ryb.

Všechny kvasinky používané při výrobě piv plzeňského typu pocházejí ze stejného původního druhu

9. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vědci z nizozemské Delft University of Technology ve svém výzkumu přišli na společného předka kvasinek, které se dnes používají při výrobě piv plzeňského typu (anglicky pils, nebo pilsner). Tento druh kvasinek vznikl před 500 lety zkřížením kvasinek používaných při pečení (Saccharomyces cerevisiae) a jednoho divokého druhu (Saccharomyces eubayanus).

celý článek

Geotermální jezera v Etiopii jsou tak extrémní prostředí, že v nich není žádný život

27. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Živé organismy mají neuvěřitelnou schopnost se adaptovat na různá prostředí. Zejména mikroorganismy byly nalezeny v téměř každém prostředí na Zemi, přesto existují místa, kde život neexistuje: jedním z nich jsou jezera v regionu Dallol v Etiopii.

celý článek

V meteoritech byl nalezen mimozemský cukr, mohl hrát roli při vzniku života na Zemi

21. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo nalézt komplexní organické sloučeniny v meteoritech. Jde konkrétně o ribózu, která je součástí RNA, a také o arabinózu a xylózu. Tyto komplexní sloučeniny byly objeveny v meteoritech s označením NWA 801 a Murchison - oba s vysokým obsahem uhlíku.

celý článek

Orangutan je nejbližší žijící příbuzný obřího třímetrového primáta

14. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Primát nazvaný Gigantopithecus blacki žil před 1,9 miliony let v jižní Číně. Dosahoval váhy až 600 kilogramů a výšky 3 metry. Analýza genů nyní prokázala, že jeho nejbližším žijícím příbuzným jsou orangutani. Jde o první případ, kdy se podařilo získat genetický materiál z teplého a vlhkého prostředí.

Více než milion různých sloučenin by mohlo fungovat jako zdroj biologické informace podobně jako DNA

12. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vědci odhalili prostřednictvím počítačových simulací více než milion chemických sloučenin, které by mohly v živých organismech zastávat podobnou funkci jako DNA nebo RNA.

NASA pošle v příštím roce poprvé živé organismy do hlubokého vesmíru

24. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

Během mise BioSentinel budou vyslány kvasinky na oběžnou dráhu kolem Slunce, aby vědci ověřili jak na ně bude působit radiace. Malá družice bude mít za úkol dostat se ven z magnetického pole Země, které naši planetu před radiací chrání, a měla by zde zůstat několik měsíců. Naposledy cestovaly živé organismy mimo magnetosféru Země při poslední misi Apollo v roce 1972. Mise BioSentinel bude součástí první mise vesmírné lodi Orion Artemis 1.

celý článek