Sonda New Horizons se probrala z hibernace na cestě k Ultima Thule
Vesmírná sonda New Horizons je opět aktivní, poté co vstoupila do hibernačního módu v prosinci loňského roku, aby šetřila se svou energií. Všechny přístroje na palubě vzdálené sondy pracují v pořádku a následující půl rok se budou připravovat na průlet kolem planetky Ultima Thule, který se uskuteční 1. ledna 2019. V roce 2015 sonda New Horizons úspěšně jako první prolétla kolem trpasličí planety Pluto.

New Horizons - vesmírná sonda NASA, která se v roce 2006 vydala jako první na průzkum Pluta a Kuiperova pásu, který leží za oběžnou dráhou této trpasličí planety. Samotný průlet kolem Pluta proběhl 14. července 2015, poté sonda zamířila hlouběji do Kuiperova pásu, k planetce 2014 MU69.
Sonda New Horizons se aktuálně nachází v Kuiperově pásu ve vzdálenosti zhruba 41 AU od Země (to je 6,1 miliardy kilometrů). Z takové vzdálenosti putuje rádiový signál rychlostí světla dlouhých 5 hodin a 40 minut. Sonda zůstane aktivní až do roku 2020 a po celou dobu bude na Zemi posílat data posbíraná při průletu kolem Ultima Thule. Poté bude dál směřovat ven ze sluneční soustavy a pravděpodobně přejde opět do hibernace. Vesmírné sondy na okraji sluneční soustavy nemohou využívat solárních panelů, protože sluneční svit je zde příliš slabý. New Horizons proto využívá radioisotopický termoelektrický generátor, který by měl být schopný napájet přístroje na palubě do 30. let.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie New Horizons
Zatím nejdetailnější snímek Ultima Thule ukazuje útvary na povrchu planetky
Data ze sondy New Horizons postupně proudí na Zemi a my tak dostáváme stále přesnější informace o tomto vzdáleném objektu na okraji sluneční soustavy. Krátce po průletu sondy kolem planetky Ultima Thule obdržela NASA několik snímků s nízkým rozlišením, nyní už přichází na řadu snímky detailnější. Zatím poslední přijatá fotografie pochází ze vzdálenosti 6 700 kilometrů, asi 7 minut před maximálním přiblížení. Na snímku už je možné pozorovat detaily různých barevných odstínů tělesa a také geologické útvary jako jsou krátery nebo možná propadliny, které by mohly být způsobené dopadem drobných těles.
NASA zveřejnila animaci přiblížení sondy New Horizons k planetce Ultima Thule
Po několikadenní odmlce zveřejnila NASA nové snímky planetky Ultima Thule, jak je zachytila sonda New Horizons při jejím průletu 1. ledna. Na snímcích poskládaných do krátké animace lze pozorovat, jak se Planetka jevila kameře Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) a ukazuje rotaci tohoto tzv. dvojitého kontaktního tělesa.
Sonda New Horizons se na několik dní odmlčela, ukrývá se za Sluncem
Vesmírná sonda New Horizons se po odeslání několika málo snímků z průletu kolem Ultima Thule odmlčela. Může za to její pozice, nachází se z pohledu ze Země za Sluncem, což brání přímé komunikaci se sondou. Komunikační pauza bude trvat asi 5 dní do 10. ledna, kdy sonda začne opět posílat data z průletu kolem vzdálené planetky v Kuiperově pásu. V podobné situaci byla v posledních týdnech také japonská sonda Hayabusa2.
První detailní snímek Ultima Thule: jde o dvojitou planetku
NASA zveřejnila první detailní snímek planetky Ultima Thule, který ukazuje poprvé její tvar. Jde o první z blízka pozorovaný výrazný exemplář tzv. kontaktního binárního tělesa, tedy dvou planetek, které se vzájemně dotýkají. Ultima Thule pravděpodobně vznikla dávno při zrodu sluneční soustavy, svůj tvar si tak podle vědců udržela přes 4 miliardy let.
Vesmírná sonda New Horizons úspěšně proletěla kolem vzdálené planetky Ultima Thule
Dnes o půl sedmé ráno středoevropského času proletěla vesmírná sonda New Horizons kolem planetky MU69 v Kuiperově pásu. Po několika hodinách dostala NASA signál, že operace na okraji sluneční soustavy proběhla úspěšně a sonda je v pořádku. Zároveň se na Zemi dostávají první snímky planetky, které potvrzují její zvláštní tvar v podobě burského oříšku. V následujících dnes bude sonda New Horizons posílat na Zemi fotky se stále většími detail na povrchu Ultima Thule.
New Horizons proletí 1. ledna kolem vzdálené planetky Ultima Thule, nejistota ohledně jejího tvaru trvá
Vesmírná sonda New Horizons je pouhých několik dní vzdálená od planetky 2014 MU69 neoficiálně pojmenované Ultima Thule. Už v roce 2017 vědci odhadli, že planetka nemá kulovitý tvar, ale bude buďto protáhlá, nebo půjde dokonce o více objektů v těsné blízkosti. Dosavadní pozorování zařízeními na palubě sondy New Horizons však zatím nepotvrdila tuto hypotézu. Podle vědců by v jejím okolí dokonce mohlo být i více menších objektů.
Sonda New Horizons zažehla trysky, aby upravila svůj směr na cestě k cíli v Kuiperově pásu
Vesmírná sonda New Horizons provedla 3. října krátký zážeh, který upravil její trajektorii směrem k planetce 2014 MU69, která dostala přezdívku Ultima Thule. Zážeh trysek trval 3,5 minuty a zrychlil sondu o 2,1 metru za sekundu. Šlo o první zážeh, při kterém byly použity snímky přímo ze sondy New Horizons k určení správného směru pro průlet kolem planetky, který je plánován na 1. ledna 2019.