Cubesaty MarCO provedly plánovanou korekci své trajektorie při cestě na Mars

06. 06. 2018
InSight Vesmírné sondy

V minulém týdnu dokončila dvojice družic MarCO (Mars Cube One) korekci svých trajektorií na cestě k planetě Mars. Obě malé družice cestují na Mars vedle výrazně větší sondy InSight, pro kterou budou zprostředkovávat komunikaci při průletu atmosférou.

MarCO (Mars Cube One)

MarCO (Mars Cube One) - Dvojice malých sond MarCO, které proletí kolem Marsu zároveň s přistáním modulu InSight v listopadu 2018. Sondy mají na své palubě solární panely, přijímač signálu a jeho vysílač.



Družice MarCO A provedla manévr bez potíží, u jejího dvojčete však nastaly drobné problémy kvůli netěsnící trysce. Díky úniku dochází k další změně trajektorie této družice a operátoři mise musí kompenzovat. Mohlo by trvat až několik týdnů než najdou správný postup, kterým družici nakonec k Marsu dostanou.

Ani jedna z družic MarCO nenese žádné vědecké přístroje, obě slouží pouze jako demonstrace nové technologie, která má umožnit levným způsobem rozšířit kapacity planetárních misí.

Korekce trajektorie provedla také samotná sonda InSight, dokončila je však už v květnu a nyní bez problémů míří k rudé planetě. Očekávaný vstup do atmosféry je plánován na listopad tohoto roku.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie InSight

Sonda InSight se ozvala z cesty k Marsu, cesta zatím probíhá bez problémů

22. 08. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda InSight se ozvala z cesty k Marsu, cesta zatím probíhá bez problémůVesmírná sonda Insight má za sebou půlku cesty k sousední planetě, na které by měla přistát 26. listopadu. 6. srpna překonala pomyslnou hranici půli cesty a při té příležitosti byly zkontrolovány všechny její přístroje - fungují tak, jak mají. 20. srpna za sebou měla sonda 277 milionů kilometrů a čekalo ji dalších 208 milionů. Po přistání bude nehybný modul InSight zkoumat nitro planety Mars.

Drobné komunikační družice MarCO, které doprovázejí sondu InSight k Marsu, navázaly spojení se Zemí

07. 05. 2018

Drobné komunikační družice MarCO, které doprovázejí sondu InSight k Marsu, navázaly spojení se ZemíNASA navázala spojení s malými cubesaty mise MarCO, které letí samostatně avšak po stejné trajektorii jako sonda Insight. Obě družice, pojmenované Wall-E a Eve, jsou v pořádku a míří k planetě Mars. Úkolem dvou malých sond bude při přistání sondy InSight na Marsu v listopadu přenášet komunikační signál zpátky na Zemi.

celý článek

Vesmírná sonda InSight odstartovala úspěšně k Marsu. Bude zkoumat nitro planety a počasí

05. 05. 2018

Vesmírná sonda InSight odstartovala úspěšně k Marsu. Bude zkoumat nitro planety a počasíV sobotu 5. května odpoledne vyslala NASA novou robotickou sondu k planetě Mars. Jde o malý nehybný přistávací modul InSight, který bude mít za úkol sbírat informace o nitru Marsu. Sondu vynesla raketa Atlas V z Kalifornie společně s dalšími dvěma souputníky: dvěma malými komunikačními družicemi MarCO. Jde o misi která má mnohá prvenství: první podpovrchový průzkum Marsu, první cubesaty u jiné planety a také první meziplanetární start z Kalifornie.

celý článek

Přistávací modul InSight bude od listopadu 2018 vrtat pod povrch Marsu

26. 08. 2012

Přistávací modul InSight bude od listopadu 2018 vrtat pod povrch MarsuNASA vybrala do svého programu relativně méně nákladných vesmírných misi InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) v roce 2012. Cílem mise bude zkoumání nitra a geologické aktivity na Marsu pomocí malé přistávací sondy. InSight bude měřit seizmickou aktivitu v nitru Marsu, kromě toho se také zaměří na jádro planety, jeho velikost, konzistenci a množství tepla, které vydává.

celý článek