Rozlehlá písečná bouře na Marsu pohltila rover Opportunity

11. 06. 2018
Opportunity Mars Atmosféry planet

Velká písečná bouře zuří v oblasti, kde se aktuálně nachází malý rover Opportunity. Jeho operace jsou na rozdíl od novějšího a většího roveru Curiosity závislé na energii ze solárních panelů, a tak nyní vyčkává až se opět vyjasní, vědecké operace jsou pozastaveny. Vědci doufají, že po písečné bouři na panelech nezůstane moc velká vrstva prachu, která by zabránila generování nové elektřiny. Rover Opportunity je na Marsu od roku 2004 a zažil už i větší bouře.

Rover Spirit

Rover Spirit - robotické vozítko, které přistálo v roce 2004 na Marsu a operovalo podle příkazů ze Země až do roku 2010. Poslední pokusy o znovunavázání komunikačního spojení ustaly na jaře 2011. Stejný design má i sesterská sonda Opportunity.Operátoři mise věděli o bouři od 1. června, kdy ji poprvé spatřila orbitální sonda MRO. Týden na to už bouře pokrývá 18 milionů kilometrů čtverečních a může ještě sílit. Nejde však o největší bouři, se kterou se rover Opportunity musel vypořádat, v roce 2007 musely být vědecké operace přerušeny kvůli bouři na celých 14 dní.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Další zprávy z kategorie Opportunity

Opportunity má problémy se svým operačním systémem, operátoři chtějí vozítku zformátovat paměť

03. 09. 2014

Opportunity má problémy se svým operačním systémem, operátoři chtějí vozítku zformátovat paměťStále častější problémy s během softwaru, který ovládá robotické vozítko Opportunity na Marsu, vedou operátory mise z JPL k nutnosti jej na dálku zformátovat. Opportunity funguje už více než deset let a jeho paměť už není co bývala, na disku se vyskytují poškozená místa, která jsou podle vědců příčinou častých automatických restartů. Jen za poslední měsíc došlo k 12 automatickým restartům, které zdržují výzkumnou práci Opportunity.

celý článek

Rover Opportunity drží nový rekord v ujeté vzdálenosti mimo planetu Zemi

30. 07. 2014

Rover Opportunity drží nový rekord v ujeté vzdálenosti mimo planetu ZemiBěhem deseti let strávených na Marsu dokázalo robotické vozítko Opportunity ujet úctyhodných 40 kilometrů. Z původní několikaměsíční mise se díky výdrži roveru stala dlouhá cesta na několik let a Opportunity ještě pořád pracuje a posílá nové snímky z povrchu Marsu. Dosavadní rekord držel sovětský rover Lunochod 2, který na Měsíci urazil v 70. letech 39 kilometrů.

celý článek

Rover Opportunity narazil na Marsu na kámen, který potvrzuje mokrou historii rudé planety

09. 06. 2013

Rover Opportunity narazil na Marsu na kámen, který potvrzuje mokrou historii rudé planetyMalý rover Opportunity brázdí povrch Marsu už téměř neuvěřitelných deset let. Přestože na planetě už operuje jeho mnohem větší nástupce Curiosity, má Opportunity pořád co nabídnout. Zatím posledním objevem je jílovitý kámen přezdívaný Esperance, který měl podle analýzy projít obdobím, kdy byl v dlouhodobém kontaktu s vodou. Objev potvrzuje pozorování roveru Curiosity, který narazil na podobné minerály v kráteru Gale.

celý článek

Rover Opportunity poslal z Marsu snímky doposud neznámých geologických útvarů

18. 09. 2012

Rover Opportunity poslal z Marsu snímky doposud neznámých geologických útvarůJedna z fotografií, které poslal rover Opportunity z Marsu zpátky na Zemi, vědce zaujala, našli na ní totiž něco, co zatím nedokážou jednoznačně vysvětlit. Jde o malé sférické objekty, rozeseté po výchozu vrstvy nazvaném Kirkwood a rover Opportunity měl možnost je detailně prozkoumat.

celý článek

Rover Opportunity přežil už pátou zimu na Marsu a opět se vydává na cestu

11. 05. 2012

Rover Opportunity přežil už pátou zimu na Marsu a opět se vydává na cestuRobotický rover Opportunity se 8. května poprvé od loňských Vánoc pohnul, před 17 týdny se usadil na zimovišti přezdívaném Greeley Haven, kde přečkal nízkou sluneční aktivitu, která doprovází zimu na jižní polokouli. Potvrzení o posunutí Opportunity o asi 3,5 metru dostali operátoři v JPL přes sondu Mars Odyssey v úterý večer.

celý článek

Rover Opportunity pokračuje ve zkoumání Marsu, přesto, že jeho energetický výkon neustále slábne

01. 02. 2012

Rover Opportunity pokračuje ve zkoumání Marsu, přesto, že jeho energetický výkon neustále slábneOpportunity se aktuálně nachází na okraji kráteru Endeavour, který je konečným cílem jeho dlouholeté cesty rudou planetou. Jak se ale blíží zimní slunovrat, rover dostává stále menší přísun energie, zůstává tak stát na místě, mírně nakloněný k severu, aby posbíral více slunečních paprsků. Opportunity pokračuje ve zkoumání hornin mikroskopickou kamerou a nitra planety s pomocí radiových signálů. Na cestu se rover znovu vydá při vyšší sluneční aktivitě na jižní polokouli.

Na jižní polokouli Marsu přišla zima, robot Opportunity ji přečká na zimovišti

10. 01. 2012

Na jižní polokouli Marsu přišla zima, robot Opportunity ji přečká na zimovištiRobotický rover Opportunity bude za pár týdnů na Marsu už neuvěřitelných 8 let a čeká ho už několikátá zima. Během zimního období generují solární panely vozítka menší množství energie a běžný průzkum tedy není možný. Rover proto přečká na předem vybraném místě Greeley Haven, které poskytuje vhodné podmínky pro strávení zimního období na jižní polokouli rudé planety.

celý článek