Sonda Hayabusa2 poslala první snímky planetky Ryugu, bude ji teď rok a půl zkoumat

22. 06. 2018
Hayabusa Japonsko Planetky (asteroidy) NEO

Japonská vesmírná agentura ve středu zveřejnila první snímky planetky Ryugu. Pořídila je vesmírná sonda Hayabusa2, jejímž cílem je nejprve vstoupit na oběžnou dráhu planetky a důkladně zmapovat její povrch. Po výběru vhodných lokalit, dojde na přistání hned několika modulů a zkoumání planetky z blízka. Nakonec sonda Hayabusa2 posbírá vzorky hornin a odletí s nimi zpátky na Zemi. Vstup sondy Hayabusa2 na oběžnou dráhu Ryugu je plánován na příští týden.

Ryugu

Ryugu - Snímky planetky Ryugu pořízené japonskou vesmírnou sondou Hayabusa2 17.-18. června 2018 ze vzdálenosti zhruba 300 kilometrů.Časová osa mise Hayabusa2

Mise vesmírné sondy Hayabusa2 by měla od startu rakety po návrat vzorků na Zemi trvat 6 let, z nichž rok a půl sonda stráví u planetky Ryugu.
 • Start mise: 3. prosince 2014
 • Gravitační asistence Země: 3. prosince 2015
 • Vstup na oběžnou dráhu Ryugu (20 km nad povrchem): 27. června 2018
 • Oběžná dráha 5 km nad povrchem: červenec 2018
 • Oběžná dráha 1 km nad povrchem: srpen 2018
 • Vypouštění prvních modulů: září - říjen 2018
 • Skyrtí planetky za Sluncem: listopad - prosinec 2018
 • Odlet zpátky k Zemi: prosinec 2019
 • Přílet k Zemi: prosinec 2020

Vědecké cíle mise Hayabusa2

Hlavním úkolem mise Hayabusa2 je přivézt na Zemi vzorky hornin z planetky Ryugu. Mateřská sonda nejprve vypustí malý explozivní projektil, který vytvoří na povrchu planetky kráter, čímž odkryje horniny pod povrchem. Tento kráter bude následně pozorován sondou z oběžné dráhy do doby jejího odletu na konci příštího roku. Materiál vynesený explozí do okolí planetky bude posbírán speciálním zařízením sondy, zakonzervován a dopraven na Zemi. Mise má však i další cíle, zejména přistání na povrchu prostřednictvím čtveřice malých mobilních modulů. Všechny 4 moduly mohou měnit svou polohu na povrchu planetky pomocí poskakování z místa na místo. Kromě toho bude také mateřská sonda Hayabusa2 z oběžné dráhy mapovat povrch planetky a zkoumat její složení. MASCOT MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) je německo-francouzský přistávací modul, který s sebou nese infračervený spektrometr, magnetometr, radiometr a kameru. Jde o krabici o rozměrech 30x28x20 cm, která váží asi 10 kilogramů a její vypuštění je plánováno na říjen tohoto roku. MASCOT posbírá a zanalyzuje vzorky na dvou místech na povrchu Ryugu. MINERVA-II-1A, MINERVA-II-1B Dalšími mobilními jednotkami mise Hayabusa2 jsou dva malé moduly Minerva-II-1 vyvinuté japonskou vesmírnou agenturou, které váží zhruba kilogram. Jsou vybaveny solárními panely, několika kamerami a teploměrem. MINERVA-II-2 Posledním mobilním modulem mise je rover MINERVA-II-2, který vyvinulo konsorcium univerzit. Kromě kamer je tento kilogramový instrument vybaven optickými a ultrafialovými LED diodami, které mají pomoci při detekci polétavého prachu.

Planetka Ryugu

(nebo také 162173, (162173) Ryugu, 1999 JU3) Planetka Ryugu obíhá Slunce ve zhruba stejné vzdálenosti jako Země, patří tedy mezi objekty NEO (Near Earth Objects). Patří zároveň do apollonovy skupiny planetek, které oběžnou dráhu Země protínají, srážka s naší planetou však nehrozí. Složením je planetka kombinací spektrálních typů planetek C a G, obsahuje tedy množství uhlíku a také fylosilikáty. Vědci chtějí Ryugu prozkoumat, aby se dozvěděli více o tomto typu těles, jejich evoluci a úloze při formování sluneční soustavy před miliardami let.
 • Maximální přiblížení Slunci: 0,96 AU
 • Maximální vzdálení od Slunce: 1,19 AU
 • Průměr: 900 metrů
 • Doba oběhu kolem vlastní osy: 7,6 hodin
Planetka Ryugu, rotace
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Hayabusa

Sonda Hayabusa2 nemá kde přistát, povrch planetky Ryugu je příliš nerovný

17. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda Hayabusa2 nemá kde přistát, povrch planetky Ryugu je příliš nerovnýPodle japonské vesmírné agentury JAXA nasbíraly robotické sondy na povrchu Ryugu 240 detailních snímků planetky a na žádném z nich není ideální místo pro plánovaný odběr vzorků. Původně měla mateřská sonda Hayabusa2 provést přiblížení a odběr vzorků už koncem října, došlo však k odkladu, dokud nebude vybráno vhodné místo. I přes nepříznivé podmínky na povrchu však JAXA hodlá tento cíl mise splnit, zřejmě počátkem příštího roku.

celý článek

Planetka Ryugu se společně s japonskou sondou Hayabusa2 skryla za Slunce

09. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

Planetka Ryugu se společně s japonskou sondou Hayabusa2 skryla za SlunceJaponská sonda Hayabusa2 obíhá od června tohoto roku malou planetku Ryugu, která se nyní nachází asi 1,4 AU od Slunce (a téměř 2,4 AU od Země). Během několika měsíců na oběžné dráze tohoto tělesa byly na jeho povrch vypuštěny robotické sondy a v následujících měsících mají být odebrány vzorky hornin pro dopravu na Zemi. Ještě než se tak ale stane, přešla planetka na své oběžné dráze do konjunkce, kdy je z pohledu od Země ukrytá za Sluncem a není tak možné se sondou na její oběžné dráze komunikovat.

celý článek

Přistání sondy Hayabusa2 na planetce Ryugu bylo o několik měsíců odloženo

11. 10. 2018 (novější než zobrazený článek)

Přistání sondy Hayabusa2 na planetce Ryugu bylo o několik měsíců odloženoJaponská vesmírná sonda Hayabusa2 přistane na planetce Ryugu o několik měsíců později, než se původně plánovalo. Oznámila to japonská vesmírná agentura JAXA ve čtvrtek. Jako hlavní příčinu uvedla drsný terén, který se na povrchu Ryugu vyskytuje, který přistání komplikuje. Aktuálně je přiblížení k planetce plánováno na leden 2019, sonda bude planetku obíhat až do prosince příštího roku. Hayabusa2 by se měla přiblížit povrchu planetky natolik, aby mohla posbírat vzorky hornin, které má v roce 2020 dovézt zpátky na Zemi.

celý článek

Hayabusa2 vypustila třetí modul na povrch planetky Ryugu, tentokrát evropské výroby

03. 10. 2018 (novější než zobrazený článek)

Hayabusa2 vypustila třetí modul na povrch planetky Ryugu, tentokrát evropské výrobyMalá skákací sonda MASCOT o velikosti krabice od bot se od mateřské sondy Hyabusa2 oddělila těsně před čtvrtou hodinou ranní středoevropského letního času. Po dvaceti minutách hladce přistála na povrchu planetky Ryugu a zbývá jí asi 16 hodin života, její baterie se totiž nedobíjí. V krátké době bude sonda na povrchu planetky měřit magnetické pole a zkoumat povrch v různých vlnových délkách.

celý článek

Robotické moduly vypuštěné sondou Hayabusa2 poslaly detailní snímky povrchu Ryugu

27. 09. 2018 (novější než zobrazený článek)

Robotické moduly vypuštěné sondou Hayabusa2 poslaly detailní snímky povrchu RyuguRobotické moduly, které už od minulého týdne zkoumají povrch planetky Ryugu zblízka, poslaly na Zemi detailní snímky. Můžete se v nich přenést na planetku, která má na šířku pouhých několik set kilometrů a má být podle vědců zakonzervovaným prostředím, které ve sluneční soustavě panovalo v jejích začátcích. Rover-1A a Rover-1B byly vypuštěny mateřskou sondou Hayabusa2, která k ní dorazila před několika měsíci.

celý článek

Sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu dva malé poskakující roboty

23. 09. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu dva malé poskakující robotyV sobotu se japonská vesmírná sonda Hayabusa2 přiblížila planetce Ryugu na 55 metrů, aby vypustila kontejner MINERVA-II1 se dvěma malými roboty. Poté se opět vrátila na svou standardní oběžnou dráhu kolem planetky ve výšce asi 20 kilometrů od povrchu. Roboti mezitím úspěšně přistáli na povrchu planetky a začali zkoumat její povrch zblízka.

celý článek

Sonda Hayabusa2 se připravuje na první přistání na planetce Ryugu

24. 08. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda Hayabusa2 se připravuje na první přistání na planetce Ryugu27. června vstoupila japonská sonda Hayabusa2 na oběžnou dráhu planetky Ryugu, která se nachází v podobné vzdálenosti od Slunce jako Země. Hlavním cílem této mise je sběr vzorků a jejich doprava zpět na Zemi, nicméně než sonda v prosinci příštího roku odletí zpět, budou na planetce přistávat celkem čtyři samostatné moduly, které ji budou zkoumat zblízka. První z nich by měl přistát v rozmezí jednoho až dvou měsíců, zároveň se však k planetce přiblíží samotná sonda.

celý článek