Sonda Hayabusa2 poslala první snímky planetky Ryugu, bude ji teď rok a půl zkoumat

22. 6. 2018
Hayabusa Japonsko Planetky (asteroidy) NEO

Japonská vesmírná agentura ve středu zveřejnila první snímky planetky Ryugu. Pořídila je vesmírná sonda Hayabusa2, jejímž cílem je nejprve vstoupit na oběžnou dráhu planetky a důkladně zmapovat její povrch. Po výběru vhodných lokalit, dojde na přistání hned několika modulů a zkoumání planetky z blízka. Nakonec sonda Hayabusa2 posbírá vzorky hornin a odletí s nimi zpátky na Zemi. Vstup sondy Hayabusa2 na oběžnou dráhu Ryugu je plánován na příští týden.

Ryugu, 300 kilometrů

Ryugu, 300 kilometrů Snímky planetky Ryugu pořízené japonskou vesmírnou sondou Hayabusa2 17.-18. června 2018 ze vzdálenosti zhruba 300 kilometrů.Časová osa mise Hayabusa2

Mise vesmírné sondy Hayabusa2 by měla od startu rakety po návrat vzorků na Zemi trvat 6 let, z nichž rok a půl sonda stráví u planetky Ryugu.
 • Start mise: 3. prosince 2014
 • Gravitační asistence Země: 3. prosince 2015
 • Vstup na oběžnou dráhu Ryugu (20 km nad povrchem): 27. června 2018
 • Oběžná dráha 5 km nad povrchem: červenec 2018
 • Oběžná dráha 1 km nad povrchem: srpen 2018
 • Vypouštění prvních modulů: září - říjen 2018
 • Skyrtí planetky za Sluncem: listopad - prosinec 2018
 • Odlet zpátky k Zemi: prosinec 2019
 • Přílet k Zemi: prosinec 2020

Vědecké cíle mise Hayabusa2

Hlavním úkolem mise Hayabusa2 je přivézt na Zemi vzorky hornin z planetky Ryugu. Mateřská sonda nejprve vypustí malý explozivní projektil, který vytvoří na povrchu planetky kráter, čímž odkryje horniny pod povrchem. Tento kráter bude následně pozorován sondou z oběžné dráhy do doby jejího odletu na konci příštího roku. Materiál vynesený explozí do okolí planetky bude posbírán speciálním zařízením sondy, zakonzervován a dopraven na Zemi. Mise má však i další cíle, zejména přistání na povrchu prostřednictvím čtveřice malých mobilních modulů. Všechny 4 moduly mohou měnit svou polohu na povrchu planetky pomocí poskakování z místa na místo. Kromě toho bude také mateřská sonda Hayabusa2 z oběžné dráhy mapovat povrch planetky a zkoumat její složení. MASCOT MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) je německo-francouzský přistávací modul, který s sebou nese infračervený spektrometr, magnetometr, radiometr a kameru. Jde o krabici o rozměrech 30x28x20 cm, která váží asi 10 kilogramů a její vypuštění je plánováno na říjen tohoto roku. MASCOT posbírá a zanalyzuje vzorky na dvou místech na povrchu Ryugu. MINERVA-II-1A, MINERVA-II-1B Dalšími mobilními jednotkami mise Hayabusa2 jsou dva malé moduly Minerva-II-1 vyvinuté japonskou vesmírnou agenturou, které váží zhruba kilogram. Jsou vybaveny solárními panely, několika kamerami a teploměrem. MINERVA-II-2 Posledním mobilním modulem mise je rover MINERVA-II-2, který vyvinulo konsorcium univerzit. Kromě kamer je tento kilogramový instrument vybaven optickými a ultrafialovými LED diodami, které mají pomoci při detekci polétavého prachu.

Planetka Ryugu

(nebo také 162173, (162173) Ryugu, 1999 JU3) Planetka Ryugu obíhá Slunce ve zhruba stejné vzdálenosti jako Země, patří tedy mezi objekty NEO (Near Earth Objects). Patří zároveň do apollonovy skupiny planetek, které oběžnou dráhu Země protínají, srážka s naší planetou však nehrozí. Složením je planetka kombinací spektrálních typů planetek C a G, obsahuje tedy množství uhlíku a také fylosilikáty. Vědci chtějí Ryugu prozkoumat, aby se dozvěděli více o tomto typu těles, jejich evoluci a úloze při formování sluneční soustavy před miliardami let.
 • Maximální přiblížení Slunci: 0,96 AU
 • Maximální vzdálení od Slunce: 1,19 AU
 • Průměr: 900 metrů
 • Doba oběhu kolem vlastní osy: 7,6 hodin
Planetka Ryugu, rotace
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Hayabusa

Japonská sonda Hayabusa2 se vydala na cestu zpět k Zemi, na palubě veze vzorky hornin z planetky Ryugu

13. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Po roce a půl zkoumání planetky Ryugu se japonská sonda Hayabusa2 ve středu vydala zpět k Zemi. Na palubě veze vzorky hornin z planetky se kterými k Zemi dorazí ke konci roku 2020.

Japonská sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu posledního robota

4. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Japonská sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu posledního robotaVesmírná sonda Hayabusa2, která zkoumá blízkou planetku Ryugu, vypustila další malou robotickou sondu k jejímu povrchu. Robot s označením MINREVA-II2 je poslední z celé řady zařízení, která sonda k povrchu vyslala. Do konce tohoto roku se sonda vydá zpátky na Zemi se vzorky, které odebrala v posledních měsících.

celý článek

Japonská sonda Hayabusa2 podruhé dosedla na planetku Ryugu a posbírala další vzorky

11. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

Japonská sonda Hayabusa2 podruhé dosedla na planetku Ryugu a posbírala další vzorkyJaponská vesmírná agentura JAXA poslala ve středu signál sondě Hayabusa2, aby se začala přibližovat k planetce Ryugu. Během noci na čtvrtek sonda dosedla na její povrch a posbírala již podruhé vzorky hornin. Jejím cílem byl kráter, který vytvořila v dubnu, kde jsou k dispozici horniny do té doby ukryté pod povrchem. Vzorky sonda nakonec doveze zpátky na Zemi k analýze.

celý článek

Vzorky z planetky Itokawa dovezené sondou Hayabusa v roce 2010 překvapivě obsahují vodu

4. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vzorky z planetky Itokawa dovezené sondou Hayabusa v roce 2010 překvapivě obsahují voduJaponská vesmírná sonda Hayabusa přivezla jako první v roce 2010 na Zemi vzorky hornin z blízké planetky Itokawa. V kapsli, která na Zemi přistála, bylo identifikováno na 1500 malých zrnek, která měla podle analýzy složení podobné meteoritům. Obsahovala minerály olivín, pyroxen, nebo sírany. Nicméně nikoho nenapadlo se dívat po vodě, dokud se část vzorků nedostala do rukou vědců na Arizona State University.

celý článek

Hayabusa2 vypustila impaktor i speciální kameru, která zachytila vytvoření kráteru na planetce Ryugu

6. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Hayabusa2 vypustila impaktor i speciální kameru, která zachytila vytvoření kráteru na planetce RyuguJaponská sonda Hayabusa2 provedla v pátek operaci u planetky Ryugu, během které vytvořila umělý kráter na jejím povrchu. Během operace byl vypuštěn impaktor Small Carry-on Impactor (SCI), jehož počínání sledovala malá kamera DCAM3, která se oddělila od hlavní sondy, aby mohla zůstat nad místem dopadu impaktoru, zatímco se Hayabusa2 odebrala do bezpečí.

Sonda Hayabusa2 se chystá vytvořit kráter na planetce Ryugu

21. 3. 2019 (novější než zobrazený článek)

Sonda Hayabusa2 se chystá vytvořit kráter na planetce RyuguJaponská vesmírná agentura JAXA v pondělí oznámila, že po prvním odběru vzorků z konce února bude následovat druhý odběr - ze dna kráteru, který sonda sama vytvoří. Získá tak k analýze horniny ukryté pod povrchem, které nebyly vystaveny kosmickému záření, jako ty na povrchu. Kráter vznikne po dopadu asi dvoukilového tělesa, které sonda k povrchu vystřelí 5. dubna. Celá operace bude vyžadovat ukrytí sondy za planetku, aby nebyla poškozena materiálem z povrchu.

celý článek

Japonská sonda Hayabusa2 krátce po půlnoci úspěšně odebrala vzorky hornin z planetky Ryugu

22. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

Japonská sonda Hayabusa2 krátce po půlnoci úspěšně odebrala vzorky hornin z planetky RyuguSonda Hayabusa2 se přiblížila malé planetce, kterou už několik měsíců obíhá, a vystřelila k povrchu projektyl rychlostí 300 m/s. Poté pomocí speciálního mechanismu posbírala horniny, které se nárazem dostaly do okolí. Jde o první ze tří plánovaných sběrů vzorků, každý proběhne na jiném místě a má za cíl sbírat jiné horniny. Poslední sběr má podle plánu proběhnout v dubnu, sonda pak dopraví horniny k analýze na Zemi.

celý článek