NASA a FEMA mají aktualizovaný plán pro prevenci srážky Země s planetkou i pro její následky

24. 6. 2018
NEO Planetky (asteroidy)

Srážka s planetkou je událost, která během našich životů vůbec nemusí nastat, nicméně pravděpodobnost, že nastane v delším časovém období, je téměř stoprocentní a její následky jsou hrozivé. NASA se tedy společně s FEMA (Federal Emergency Management Agency) pro jistotu připravují, aby mohly případně reagovat rychle a efektivně. V novém plánu je 5 bodů, kterým by se měly obě agentury věnovat, aby následky potenciální srážky minimalizovaly.

NEO, počet objevených planetek

NEO, počet objevených planetek Graf znázorňuje počty objevených planetek v blízkosti Země, u kterých hrozí srážka s naší planetou. V první vlně se astronomové soustředili na ty největší planetky s průměrem přes jeden kilometr, postupně ale začali hledat i menší objekty. V roce 2018 bylo známo na 8 tisíc planetek větších než 140 metrů a dalších 10 tisíc menších.1) Detekce, sledování a poznání planetek

NASA už dnes spolupracuje s několika programy, které hledají a pozorují planetky, které se nachází v okolí Země (Near-Earth Objects, NEO). Patří mezi ně například Catalina Sky Survey, Pan-STARRS1 a mise NEOWISE na oběžné dráze. Do budoucna by měla tato spolupráce nadále probíhat a rozšířit se o nové teleskopy a programy vyhledávající objekty ve sluneční soustavě. Aktuálně je identifikováno asi 18 000 objektů, které se přibližují nebo protínají oběžnou dráhu Země. Z nich je asi tisícovka v průměru větší než jeden kilometr, ostatní jsou menší, ale přesto představují velké nebezpečí pro život na Zemi. Meteorit, který explodoval nad ruským městem Čeljabinsk v roce 2013 měl pouhých 19 metrů v průměru a způsobil škody v okruhu téměř sta kilometrů.

2) Modelování, predikce a sdílení informací

Kromě odhadu pravděpodobnosti srážky u nově objevených těles má NASA společně s FEMA také zajistit sdílení informací napříč dalšími zainteresovanými institucemi. Na základě hluboké informovanosti by potom měly být činěny kroky, které by krizovou situaci nejlépe řešily.

3) Odklonění planetky

V případě, že bude objevena planetka na kolizním kurzu se Zemí, nelze očekávat ani pilotovanou misi s astronauty, ani vystřelení rakety, která by planetku zničila. Co má NASA podle nového plánu vymyslet, je odklonění planetky na jinou trajektorii, na které srážka s Zemí nehrozí. Nic podobného se doposud nikdy nepodařilo a je třeba vyzkoušet několik přístupů a ověřit jejich účinnost. První možnost ověřit schopnost změnit oběžnou dráhu planetky bude mít NASA v roce 2021 při misi DART. více o misi DART

4) Větší mezinárodní spolupráce

Čtvrtý bod ukládá NASA a FEMA těsnou mezinárodní spolupráci, protože dopady potenciální srážky planetky se Zemí jsou globální a neznají národní hranice. Obě agentury spolupracují také s příslušnou komisí OSN, která podobné aktivity koordinuje napříč celým světem.

5) Postupy v případě srážky

Posledním úkolem z nového dokumentu je příprava konkrétních kroků pro případ, že bude nalezena planetka, která srážkou se Zemí hrozí a také postupy pro případ, že ke srážce dojde. Tyto úkoly jdou především za agenturou FEMA, která by měla informovat obyvatelstvo a poskytovat následnou materiální pomoc.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie NEO

Planeta Země před 3 lety zachytila malou planetku a vytvořila si z ní malý, dočasný měsíc

27. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Planeta Země před 3 lety zachytila malou planetku a vytvořila si z ní malý, dočasný měsícNaši planetu kromě Měsíce mohou obíhat také výrazně menší přirozené satelity, nazývají se miniměsíce. Jde o planetky dočasně zachycené gravitací Země, které většinou po několika měsících shoří v atmosféře, nebo jsou vymrštěny do vesmíru. Jeden takový se vědcům nyní podařilo identifikovat a k jejich překvapení se zdá, že Zemi obíhá už 3 roky. Jde teprve o druhý potvrzený miniměsíc naší planety.

celý článek

Kolem Země proletěla planetka, u které astronomové objevili malinkatý měsíc

14. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Kolem Země proletěla planetka, u které astronomové objevili malinkatý měsíc27. ledna astronomové objevili malou planetku 2020 BX12. Při důkladném prozkoumání radioteleskopem Arecibo se v její blízkosti podařilo objevit ještě jednu, menší, která ji obíhá. Začátkem února obě proletěly bezpečně kolem naší planety ve vzdálenosti zhruba 0,03 AU.

celý článek

NASA chystá nový teleskop: bude hledat planetky, u kterých hrozí kolize se Zemí

28. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Podle odhadů do dneška lidstvo identifikovalo na 30 % objektů s minimální velikostí 140 metrů v okolí naší planety. Tyto planetky jsou označovány jako NEO (Near Earth Objects) a jejich kolize s naší planetou je v porovnání s ostatními poměrně vysoká, protože jejich oběžné dráhy často kříží tu, po které obíhá Slunce naše planeta. NASA nyní plánuje vyvinout nový teleskop, který by byl schopný identifikovat většinu zbylých objektů v našem okolí, a dokázal by navíc zhodnotit míru nebezpečí, které pro naši planetu mohou představovat.

celý článek

Nově objevená vzácná planetka v blízkosti Slunce má nejkratší známou oběžnou dráhu

10. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

Nově objevená vzácná planetka v blízkosti Slunce má nejkratší známou oběžnou dráhuAstronomové objevili novou planetku 2019 LF6, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Země. Jde o jeden z pouze asi dvacítky známých objektů s takovou oběžnou dráhou (označují se jako planetky skupiny Atira). Planetka byla objevena v rámci programu Twilight, který hledá objekty v blízkosti Slunce s pomocí přístroje ZTF. 2019 LF6 je už druhý úlovek touto programu po planetce 2019 AQ3 objevené letos v únoru.

celý článek

Vzácné pozorování planetky ještě předtím, než vstoupila do atmosféry Země

2. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vzácné pozorování planetky ještě předtím, než vstoupila do atmosféry ZeměPlanetka zhruba o velikosti lednice byla minulou sobotu pozorována teleskopy na Havaji těsně předtím, než zamířila do zemské atmosféry, kde shořela. To se zatím podařilo pouze 4x v historii, jinak astronomové nemají žádná data o planetkách, které v naší atmosféře shoří, nebo dopadnou na povrch. Planetka byla pojmenována 2019 MO a při průletu atmosférou vytvořila jasný bolid.

celý článek

Byla objevena vzácná planetka v blízkosti Slunce. Má nejkratší známou oběžnou dráhu

9. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

Byla objevena vzácná planetka v blízkosti Slunce. Má nejkratší známou oběžnou dráhuSpatřit planetky v blízkosti Slunce není jednoduché, záře hvězdy je totiž téměř dokonale skrývá. Doposud bylo objeveno asi pouze 20 objektů, jejichž oběžné dráhy nepřekročí oběžnou dráhu naší planety. Nově objevená planetka 2019 AQ3 kříží oběžné dráhy Merkuru i Venuše a má nejkratší oběžnou dráhu ze všech známých planetek. Byla objevena pomocí nového zařízení ZTF (Zwicky Transient Facility) instalovaného na teleskopu Samuel Oschin Telescope, který je součástí observatoře Palomar nedaleko Los Angeles.

celý článek

Evropskou misi Hera doplní na cestě k planetce také cubesaty, jeden z nich bude mít i českou stopu

8. 1. 2019 (novější než zobrazený článek)

Evropskou misi Hera doplní na cestě k planetce také cubesaty, jeden z nich bude mít i českou stopuNa rok 2022 plánuje NASA náraz do měsíce planetky Didymos, aby vyzkoušela jak ovlivní jeho oběžnou dráhu. Následně k planetce vyšle sondu evropská vesmírná agentura, aby do detailu prozkoumala následky této kolize. Evropskou sondu Hera doplní také dva malé cubesaty, z nichž jedem bude vyroben ve spolupráci s českou firmou Space Systems Czech. Cílem misí DART a Hera je test změny oběžné dráhy planetky, jehož výsledky by v budoucnu mohly vést k odklonění planetek, u kterých hrozí srážka se Zemí.

celý článek