NASA a FEMA mají aktualizovaný plán pro prevenci srážky Země s planetkou i pro její následky

24. 6. 2018
NEO Planetky (asteroidy)

Srážka s planetkou je událost, která během našich životů vůbec nemusí nastat, nicméně pravděpodobnost, že nastane v delším časovém období, je téměř stoprocentní a její následky jsou hrozivé. NASA se tedy společně s FEMA (Federal Emergency Management Agency) pro jistotu připravují, aby mohly případně reagovat rychle a efektivně. V novém plánu je 5 bodů, kterým by se měly obě agentury věnovat, aby následky potenciální srážky minimalizovaly.

NEO, počet objevených planetek

NEO, počet objevených planetek - Graf znázorňuje počty objevených planetek v blízkosti Země, u kterých hrozí srážka s naší planetou. V první vlně se astronomové soustředili na ty největší planetky s průměrem přes jeden kilometr, postupně ale začali hledat i menší objekty. V roce 2018 bylo známo na 8 tisíc planetek větších než 140 metrů a dalších 10 tisíc menších.1) Detekce, sledování a poznání planetek

NASA už dnes spolupracuje s několika programy, které hledají a pozorují planetky, které se nachází v okolí Země (Near-Earth Objects, NEO). Patří mezi ně například Catalina Sky Survey, Pan-STARRS1 a mise NEOWISE na oběžné dráze. Do budoucna by měla tato spolupráce nadále probíhat a rozšířit se o nové teleskopy a programy vyhledávající objekty ve sluneční soustavě. Aktuálně je identifikováno asi 18 000 objektů, které se přibližují nebo protínají oběžnou dráhu Země. Z nich je asi tisícovka v průměru větší než jeden kilometr, ostatní jsou menší, ale přesto představují velké nebezpečí pro život na Zemi. Meteorit, který explodoval nad ruským městem Čeljabinsk v roce 2013 měl pouhých 19 metrů v průměru a způsobil škody v okruhu téměř sta kilometrů.

2) Modelování, predikce a sdílení informací

Kromě odhadu pravděpodobnosti srážky u nově objevených těles má NASA společně s FEMA také zajistit sdílení informací napříč dalšími zainteresovanými institucemi. Na základě hluboké informovanosti by potom měly být činěny kroky, které by krizovou situaci nejlépe řešily.

3) Odklonění planetky

V případě, že bude objevena planetka na kolizním kurzu se Zemí, nelze očekávat ani pilotovanou misi s astronauty, ani vystřelení rakety, která by planetku zničila. Co má NASA podle nového plánu vymyslet, je odklonění planetky na jinou trajektorii, na které srážka s Zemí nehrozí. Nic podobného se doposud nikdy nepodařilo a je třeba vyzkoušet několik přístupů a ověřit jejich účinnost. První možnost ověřit schopnost změnit oběžnou dráhu planetky bude mít NASA v roce 2021 při misi DART. více o misi DART

4) Větší mezinárodní spolupráce

Čtvrtý bod ukládá NASA a FEMA těsnou mezinárodní spolupráci, protože dopady potenciální srážky planetky se Zemí jsou globální a neznají národní hranice. Obě agentury spolupracují také s příslušnou komisí OSN, která podobné aktivity koordinuje napříč celým světem.

5) Postupy v případě srážky

Posledním úkolem z nového dokumentu je příprava konkrétních kroků pro případ, že bude nalezena planetka, která srážkou se Zemí hrozí a také postupy pro případ, že ke srážce dojde. Tyto úkoly jdou především za agenturou FEMA, která by měla informovat obyvatelstvo a poskytovat následnou materiální pomoc.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie NEO

Nově objevená vzácná planetka v blízkosti Slunce má nejkratší známou oběžnou dráhu

10. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

Nově objevená vzácná planetka v blízkosti Slunce má nejkratší známou oběžnou dráhuAstronomové objevili novou planetku 2019 LF6, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Země. Jde o jeden z pouze asi dvacítky známých objektů s takovou oběžnou dráhou (označují se jako planetky skupiny Atira). Planetka byla objevena v rámci programu Twilight, který hledá objekty v blízkosti Slunce s pomocí přístroje ZTF. 2019 LF6 je už druhý úlovek touto programu po planetce 2019 AQ3 objevené letos v únoru.

celý článek

Vzácné pozorování planetky ještě předtím, než vstoupila do atmosféry Země

2. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vzácné pozorování planetky ještě předtím, než vstoupila do atmosféry ZeměPlanetka zhruba o velikosti lednice byla minulou sobotu pozorována teleskopy na Havaji těsně předtím, než zamířila do zemské atmosféry, kde shořela. To se zatím podařilo pouze 4x v historii, jinak astronomové nemají žádná data o planetkách, které v naší atmosféře shoří, nebo dopadnou na povrch. Planetka byla pojmenována 2019 MO a při průletu atmosférou vytvořila jasný bolid.

celý článek

Byla objevena vzácná planetka v blízkosti Slunce. Má nejkratší známou oběžnou dráhu

9. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

Byla objevena vzácná planetka v blízkosti Slunce. Má nejkratší známou oběžnou dráhuSpatřit planetky v blízkosti Slunce není jednoduché, záře hvězdy je totiž téměř dokonale skrývá. Doposud bylo objeveno asi pouze 20 objektů, jejichž oběžné dráhy nepřekročí oběžnou dráhu naší planety. Nově objevená planetka 2019 AQ3 kříží oběžné dráhy Merkuru i Venuše a má nejkratší oběžnou dráhu ze všech známých planetek. Byla objevena pomocí nového zařízení ZTF (Zwicky Transient Facility) instalovaného na teleskopu Samuel Oschin Telescope, který je součástí observatoře Palomar nedaleko Los Angeles.

celý článek

Evropskou misi Hera doplní na cestě k planetce také cubesaty, jeden z nich bude mít i českou stopu

8. 1. 2019 (novější než zobrazený článek)

Evropskou misi Hera doplní na cestě k planetce také cubesaty, jeden z nich bude mít i českou stopuNa rok 2022 plánuje NASA náraz do měsíce planetky Didymos, aby vyzkoušela jak ovlivní jeho oběžnou dráhu. Následně k planetce vyšle sondu evropská vesmírná agentura, aby do detailu prozkoumala následky této kolize. Evropskou sondu Hera doplní také dva malé cubesaty, z nichž jedem bude vyroben ve spolupráci s českou firmou Space Systems Czech. Cílem misí DART a Hera je test změny oběžné dráhy planetky, jehož výsledky by v budoucnu mohly vést k odklonění planetek, u kterých hrozí srážka se Zemí.

celý článek

V sobotu proletí kolem Země planetka protáhlého tvaru, tady jsou její fotky

22. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

V sobotu proletí kolem Země planetka protáhlého tvaru, tady jsou její fotkyV sobotu 22. prosince proletí v bezpečné vzdálenosti kolem Země relativně velká planetka 2003 SD220. Planetka má na délku 1,6 kilometrů a je tak dobře pozorovatelná radioteleskopy ze Země. Toho využili astronomové pracující s teleskopy Green Bank v Západní Virginii a Goldstone Deep Space Communications Complex v Kalifornii, aby o planetce získali cenná data. Planetka 2003 SD220 se nejvíce přiblíží Zemi na 2,9 milionu kilometrů, což je asi 7,5x dál než je oběžná dráha Měsíce.

celý článek

Astronomové objevili vzácnou binární planetku v blízkosti Země

16. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

Astronomové objevili vzácnou binární planetku v blízkosti ZeměTři z největších radioteleskopů na světě odhalily, že už dříve objevená planetka 2017 YE5 jsou ve skutečnosti dva objekty, každý o průměru zhruba 900 metrů. Planetka je známa už od loňského prosince, teprve v červnu však byla pozorována v detailu, když se přiblížila Zemi. Jde teprve o čtvrtý objekt objevený v blízkosti oběžné dráhy Země, který se skládá ze dvou téměř stejně velkých složek, vědci však odhadují, že jich bude mnohem více.

celý článek

Sonda Hayabusa2 poslala první snímky planetky Ryugu, bude ji teď rok a půl zkoumat

22. 6. 2018

Sonda Hayabusa2 poslala první snímky planetky Ryugu, bude ji teď rok a půl zkoumatJaponská vesmírná agentura ve středu zveřejnila první snímky planetky Ryugu. Pořídila je vesmírná sonda Hayabusa2, jejímž cílem je nejprve vstoupit na oběžnou dráhu planetky a důkladně zmapovat její povrch. Po výběru vhodných lokalit, dojde na přistání hned několika modulů a zkoumání planetky z blízka. Nakonec sonda Hayabusa2 posbírá vzorky hornin a odletí s nimi zpátky na Zemi. Vstup sondy Hayabusa2 na oběžnou dráhu Ryugu je plánován na příští týden.

celý článek