Sonda Juno zřejmě objevila na Měsíci Io novou sopku

17. 07. 2018
Juno Io Jupiter

I když má orbitální sonda Juno za hlavní úkol studium planety Jupiter, občas její instrumenty zachytí něco zajímavého na některém z jeho měsíců. Naposledy si například vědci všimli nového útvaru na povrchu sopečného měsíce Io na snímcích z infračervené kamery JIRAM. Mohlo by jít o doposud neznámou nebo nově vzniklou sopku. Vědci nevylučují ani možnost, že by šlo o sopky, která změnila svou polohu, je však otázkou nakolik by ji v takovém případě šlo považovat za stejný útvar.

Io, infračervený pohled

Io, infračervený pohled - Měsíc Io zachycený kamerou JIRAM (Jovian Infrared Auroral Mapper) 16. prosince 2017.Měsíc Io je posetý sopkami, dosavadní průzkum odhalil na 150 aktivních sopek a podle vědců jich je na povrchu dalších 250. Jedna nová sopka tedy není nijak velký objev, přesto je zajímavé, že sonda Juno dokáže i přes svou odlišnou primární misi získat i nové informace o měsících planety Jupiter.

Měsíc Io doposud zkoumaly sondy Voyager, Galileo a New Horizons, ale také například vesmírný teleskop Hubble. Přestoje měsíc do velké míry zahalený tajemstvím, výzkum u Jupitera se soustředí spíše na ostatní měsíce jako je Europa nebo Ganymede, u kterých existuje možnost existence oceánů a také života.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Io

Dříve avizované gejzíry na Europě možná vůbec neexistují, mohlo jít o dopad meteoritu

29. 03. 2015

Dříve avizované gejzíry na Europě možná vůbec neexistují, mohlo jít o dopad meteorituV roce 2012 zachytil Hubblův teleskop množství molekul vody v oblasti jižního pólu jupiterova měsíce Europa. Tento jev se podobal tomu, který pozoruje sonda Cassini u saturnova měsíce Enceladus, jehož jižní pól je posetý gejzíry chrlící vodu do okolí měsíce. Začalo se tedy spekulovat o existenci gejzírů také na Europě. Následná pozorování ale tuto hypotézu nepotvrzují, a tak vědci uvažují nad dalšími vysvětleními hubblových pozorování z roku 2012, jednou z teorií je, že se molekuly vody dostaly na oběžnou dráhu Europy po dopadu meteoritu, který do vesmíru vymrštil led z povrchu měsíce.

celý článek

Na Io, měsíci Jupitera, právě zuří jedna z největších pozorovaných sopečných erupcí

28. 08. 2013

Na Io, měsíci Jupitera, právě zuří jedna z největších pozorovaných sopečných erupcíNedávná pozorování planety Jupiter odhalila nezvykle velkou erupci na jednom z jejích větších měsíců - Io. Io je nejaktivnější těleso ve sluneční soustavě, povrch toho to měsíce je neustále přetvářen lávou, která vytéká z jícnů nespočtu sopek. 15. srpna však astronomka Imke de Pater zachytila novou vulkanickou aktivitu, a navíc v regionu, kde dříve pozorována nebyla.

celý článek