Anomálie odhalená při testu lodi CST-100 Starliner může zpozdit její první let do vesmíru

25. 7. 2018
CST-100 (Starliner) Vesmírné lodě Atlas V Boeing

Společnost Boeing vyvíjí vesmírnou loď CST-100 Starliner, která by mohla ještě letos letět do vesmíru. Za předpokladu, že se neobjeví výrazné problémy při její certifikaci. Jeden z takových problémů nastal minulý měsíc při zkoušení přerušení startu, kdy má kapsle s posádkou zažehnout své motory, aby se vzdálila od rakety, která ji vynáší do vesmíru. Vše probíhalo podle plánu až do vypnutí motorů, kdy došlo k úniku paliva.

CST-100

CST-100 CST-100 (Crew Space Transportation) je vesmírná loď pro dopravu astronautů na nízkou oběžnou dráhu, kterou vyvíjí společností Boeing.Podle vyjádření Boeingu byl problém identifikován a pracuje se na jeho vyřešení. Není však zatím zřejmé, zda tento problém ovlivní plánovaný nepilotovaný testovací let do vesmíru koncem tohoto roku, který by měl být rychle následován dalším letem, tentokrát s posádkou.

Testy, kterými nyní Starliner prochází, jsou součástí certifikace vyžadované NASA, která vývoj lodi ze značné části dotuje. Společnost Boeing dostala na její vývoj v roce 2014 od americké vesmírné agentury 4,2 miliardy dolarů. Po dokončení certifikace by měla loď CST-100 Starliner vozit pro NASA astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Podobný kontrakt na NASA uzavřený také se SpaceX, která vyvíjí vesmírnou loď Dragon V2 (Crew Dragon). Ta by také měla ještě v tomto roce podstoupit nepilotovaný testovací let do vesmíru.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie CST-100 (Starliner)

  Vesmírná loď Starliner na svém prvním letu k ISS vstoupila na špatnou oběžnou dráhu, ke stanici nepoletí

  20. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Dnes ve 12:36 vyletěla na svou první cestu na oběžnou dráhu vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing. Kapsli, která by od příštího roku mohla vozit na ISS posádku amerických astronautů, vynáší raketa Atlas V.

  celý článek

  První vesmírná loď Starliner poletí na oběžnou dráhu až 20. prosince, o tři dny později než se plánovalo

  3. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

  První vesmírná loď Starliner poletí na oběžnou dráhu až 20. prosince, o tři dny později než se plánovaloVesmírná loď Starliner od společnosti Boeing měla původně letět na svou první misi na oběžnou dráhu 17. prosince. Let byl nicméně o tři dny odložen kvůli problému s raketou Atlas V odhaleném při přípravě jejího startu. Během této demonstrační mise bude loď CST-100 Starliner ještě řízena na dálku, při dalším letu začátkem příštího roku by už měla letět s posádku.

  NASA v příštích pěti letech plánuje komerční lety k Mezinárodní vesmírné stanici

  1. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

  NASA v příštích pěti letech plánuje komerční lety k Mezinárodní vesmírné staniciNASA chce využít nových soukromých vesmírných lodí Crew Dragon a Starliner k umožnění komerčních letů na ISS. Takové mise by mohly trvat od 15 do 30 dní a mimo jiné by umožnily zhodnocení psychologických dopadů na netrénované astronauty.

  Boeing identifikoval příčinu problému s padákem při posledním testu lodi Starliner: šlo o uvolněný kolík

  11. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Poslední test trysek vesmírné lodi Starliner z minulého týdne skončil úspěchem, neotevřel se však jeden ze tří padáků. Problém byl způsoben volným kolíkem, který měl spojit pilotní a hlavní padák. Další lety by neměly být ovlivněny.

  United Launch Alliance začala stavět raketu Atlas V pro první let vesmírné lodi Starliner. Plánuje se na 17. prosince

  7. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Loď Starliner od Boeingu úspěšně zažehla své motory a prošla testem nouzového záchranného systému

  4. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Loď Starliner od Boeingu úspěšně zažehla své motory a prošla testem nouzového záchranného systémuBoeing dnes v 15:15 úspěšně otestoval nouzový záchranný systém vesmírné lodi Starliner. Při tomto testu byly simulovány problémy s raketou a Boeing měl ukázat, že Starliner dokáže v případě potřeby odletět sám do bezpečí. Kapsle vyletěla do výšky 1,37 kilometru a potom se vrátila pomocí padáků zpět na Zemi. I když se otevřely pouze dva ze tří padáků, kapsle dosedla bezpečně na povrch a test je považován za úspěšný.

  Boeing se v prosinci chystá poslat vesmírnou loď Starliner na ISS, zatím bez posádky

  11. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Boeing se v prosinci chystá poslat vesmírnou loď Starliner na ISS, zatím bez posádkyAmerická společnost Boeing oznámila aktualizované plány na testování vesmírné lodi CST-100 Starliner. Začátkem listopadu proběhne zkouška nouzového přerušení letu a v polovině prosince dlouho očekávaný let na ISS bez posádky. Teprve po těchto dvou testech může přijít na řadu let s posádkou, v něm však bude Boeing pravděpodobně předběhnutý společností SpaceX s vesmírnou lodí Crew Dragon.

  celý článek