NASA upřesňuje své plány pro orbitální stanici na oběžné dráze Měsíce

13. 9. 2018
Lunar Orbital Platform-Gateway Orion

NASA upřesnila kroky vedoucí k výstavbě orbitální stanice na oběžné dráze Měsíce. Podle nejnovějších plánů by měly být první moduly vyslány do vesmíru už v roce 2022. V roce následujícím by měla začít výstavba stanice nyní označované jako Gateway za přispění astronautů na oběžné dráze Měsíce v rámci třetí mise lodi Orion EM-3. V nových plánech pro Gateway jsou nové moduly, jejich plánované vynášení do vesmíru a kdo by je měl vyvíjet.

Deep Space Gateway

Deep Space Gateway - Vesmírná loď Orion (vpravo) se přibližuje k vesmírné stanici Deep Space Gateway (vlevo). Stanice je složena z pohonné jednotky (zlatá barva) dokovacího portu (prostřední modul) a logistického modulu s laboratoří, jehož součástí je také vzduchový zámek pro přístup do volného vesmíru.Plánovaná lunární orbitální stanice byla nejprve označována jako Deep Space Gateway, poté Lunar Orbital Platform - Gateway a v nejaktuálnějších plánech se objevuje označení Gateway. Na její výstavbě budou s NASA spolupracovat mezinárodní partneři, kteří se podílí na správě Mezinárodní vesmírné stanice (USA, Rusko, Evropa, Japonsko a Kanada). 

Výstavba stanice bude probíhat postupně, nejprve poletí do vesmíru základní modul s pohonnou jednotkou a postupně k němu budou létat astronauti s vesmírnou lodí Orion, která bude přivážet další moduly, které rozšíří možnosti stanice. První pilotovaná mise k lunární stanici Exploration Mission 3 (EM-3) by mohla proběhnout v roce 2023, kdy by se měla do vesmíru vypravit čtveřice astronautů.

Cílem výstavby stanice na oběžné dráze Měsíce je vyzkoušet si lety hlouběji do vesmíru než na nízkou oběžnou dráhu, kde se nachází ISS (která obíhá Zemi ve výšce asi 400 kilometrů nad povrchem). Stanice umožní zpočátku mise na zhruba 30 dní, ale s rozšiřující se kapacitou by to později mohlo být i více, zatím se však nepočítá s trvalou posádkou jako na ISS. Z lunární stanice je to potom kousek na povrch Měsíce, kam by astronauti měli postupně začít létat.

Moduly lunární stanice

Power and Propulsion Element (PPE) PPE je základní stavební kámen orbitální stanice. Jeho součástí bude pohonná jednotka s tryskami a solární panely, které budou celé stanici dodávat elektřinu. PPE vyrazí do vesmíru jako první už v roce 2022 pravděpodobně na komerční raketě. European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunications (ESPRIT) Další součástí stanice bude modul ESPRIT, který má na starosti Evropská vesmírná agentura ESA. Bude sloužit pro doplňování paliva v hlavním modulu PPE, připojí ke stanici vědecký vzduchový uzávěr a bude obsahovat primární komunikační jednotku. Do vesmíru poletí na nové americké raketě Space Launch System (SLS) společně s misí Exploration mission 3 (EM-3) v roce 2023. US Utilization module Součástí EM-3 bude kromě Orionu s posádkou a modulu ESPRIT také americký modul, který poskytne posádce lodi Orion útočiště na až 15 dní. Modul vyvíjí sama NASA a půjde o první ubytovací kapacity stanice, které budou využity při misi EM-3. Airlock Vzduchový uzávěr, který umožní posádce vystoupit ze stanice do volného prostoru ať už pro vědecké účely nebo kvůli výstavbě samotné stanice. International partner habitat a US Habitat Nejdříve v roce 2024 poletí ke Gateway také další modul pro ubytování poskytnutý mezinárodním partnerem. O rok později se ke stanici přidá ještě americký ubytovací modul, který by měl vyvinout komerční partner NASA. Oba rozšiřující ubytovací moduly budou mít dohromady objem nejméně 125 metrů krychlových. Logistický modul a robotické rameno Součástí finální stanice bude také logistický modul společně s robotickým ramenem, které umožní operace vně stanice podobně jako je tomu na ISS. Robotické rameno má být dodáno mezinárodním partnerem, na ISS to byla Kanadská vesmírná agentura CSA. Připojení těchto částí stanice se očekává nejdříve v roce 2024.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Lunar Orbital Platform-Gateway

Kanada se připojila k americkému programu na výstavbu lunární stanice, vyvine nové robotické rameno

1. 3. 2019 (novější než zobrazený článek)

Kanada se připojila k americkému programu na výstavbu lunární stanice, vyvine nové robotické ramenoKanadský premiér Justin Trudeau 28. února oznámil, že Kanada se zúčastní programu Gateway, jehož cílem je umístit na oběžnou dráhu Měsíce orbitální stanici. Kanada je první země po USA, která se zavazuje k financování programu. Podle premiéra dodá jeho země, podobně jako pro ISS, robotické rameno, které pomůže se sestavením komplexu a s jeho následným provozem a údržbou.

celý článek

NASA oznámila společnosti, se kterými bude spolupracovat při nových misích na Měsíc

30. 11. 2018 (novější než zobrazený článek)

NASA oznámila společnosti, se kterými bude spolupracovat při nových misích na MěsícAmerická vesmírná agentura včera ve večerních hodinách (našeho času) oznámila partnery, kterým umožní ucházet se o kontrakty při misích na Měsíc. Nové mise přijdou v následujících letech a povedou k trvalé přítomnosti lidí na povrchu Měsíce. Vybrané soukromé společnosti budou pro NASA dopravovat na Měsíc zařízení a zásoby, které budou podporovat přítomnost astronautů.

celý článek

NASA hledá pomoc komerčních firem pro dopravu nákladu na měsíční orbitální stanici

30. 10. 2018 (novější než zobrazený článek)

NASA hledá pomoc komerčních firem pro dopravu nákladu na měsíční orbitální staniciNASA vede program na výstavbu lunární orbitální stanice, na kterém se podílí také mezinárodní partneři (evropská, japonská, kanadská a ruská vesmírná agentura). Součástí programu však budou také soukromé společnosti, které by mohly jednak dopravit na oběžnou dráhu Měsíce některé z modulů samotné stanice, ale také ji zásobovat nákladem. Astronauti by mohli na stanici trávit až tři měsíce a podnikat cesty z oběžné dráhy na povrch Měsíce.

celý článek

Společnost Lockheed Martin zveřejnila koncept vesmírné lodi pro přistání na Měsíci

4. 10. 2018 (novější než zobrazený článek)

Společnost Lockheed Martin zveřejnila koncept vesmírné lodi pro přistání na MěsíciSpolečnost Lockheed Martin zveřejnila prvotní nákresy nové vesmírné lodi, která by měla mít za úkol dopravu astronautů z plánované vesmírné stanice Gateway na oběžné dráze Měsíce na jeho povrch. Jde o designové návrhy, které prezentují koncept dopravy čtveřice astronautů na Měsíc. Lunar Lander se nápadně podobá předchozím vesmírném lodím, se kterými přistávali astronauti na Měsíci v rámci misí Apollo.

celý článek

NASA hodlá využít komerční vesmírné lodě pro dopravu nákladu na Měsíc, už za 4 roky

11. 3. 2018

NASA hodlá využít komerční vesmírné lodě pro dopravu nákladu na Měsíc, už za 4 rokyV prohlášení NASA z 8. března je zmíněn plán na uzavření nových kontraktů se soukromými společnostmi na dopravu nákladu na povrch Měsíce. Tyto aktivity rozšiřují stávající plány na výstavbu nové lunární stanice Deep Space Gateway nově označované jako Lunar Orbital Platform-Gateway. Postupnými kroky se chce NASA přiblížit letům s posádkou na oběžnou dráhu Měsíce a přes robotické mise na jeho povrch se dostat i k těm pilotovaným.

celý článek

V novém rozpočtu NASA jsou finance na výstavbu stanice na oběžné dráze Měsíce

15. 2. 2018

V novém rozpočtu NASA jsou finance na výstavbu stanice na oběžné dráze MěsíceUž v roce 2022 by se měla do vesmíru dostat první součást zcela nové vesmírné stanice Deep Space Gateway, vyplývá to z návrhu rozpočtu pro americkou vesmírnou agenturu NASA na příští rok. NASA pro výstavbu této stanice hodlá využít nové rakety SLS, která je ještě ve vývoji, ale hodlá také spolupracovat se svými komerčními partnery a dalšími Zeměmi, se kterými už dnes spolupracuje v programu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze Země.

celý článek

Japonsko chce ve dvacátých letech vyslat astronauta na Měsíc

28. 11. 2017

Japonsko chce ve dvacátých letech vyslat astronauta na MěsícJaponská vláda by chtěla vyslat ve dvacátých letech vlastního astronauta na Měsíc. Umožnit by jí to měla spolupráce s NASA, ESA a dalšími vesmírnými agenturami na projektu Deep Space Gateway, v rámci kterého dojde k vystavění orbitální stanice u Měsíce. Projekt bude zřejmě volně navazovat na spolupráci započatou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde spolu kooperují NASA, ESA, Roskosmos, JAXA a Kanadská vesmírná agentura.

celý článek