Vesmírnou lodí BFS poletí v roce 2023 k Měsíci japonský miliardář a s ním několik umělců

18. 9. 2018
Starship SpaceX Měsíc

Elon Musk v pondělí oznámil podrobnosti mise k obletu Měsíce s aktuálně vyvíjenou vesmírnou lodí BFS. Spolu s japonským miliardářem Yusaku Maezawou poletí na palubě 6-8 umělců z různých oborů, kteří na základě svých zkušeností z této cesty vytvoří umělecká díla, která mají inspirovat lidstvo k dalším letům do vesmíru. Musk zároveň konkretizoval nové prvky vesmírné lodi BFS, kterou jeho společnost aktuálně vyvíjí v Los Angeles. První vesmírná mise s turisty k Měsíci by měla proběhnout v roce 2023.

BFS, start na raketě BFR

BFS, start na raketě BFR Animace startu vesmírné lodi BFS.

Mise nazvaná Dear Moon (Drahý Měsíci) dopraví první vesmírné turisty k Měsíci v historii. Ti s lodí BFS, která dostala jméno Heart of Gold (Srdce ze zlata - reference ke knize Stopařův průvodce galaxií) Měsíc obletí a poletí zpátky k Zemi, kde přistanou. Podobné mise proběhly už v 60. a 70. letech v rámci programu Apollo, avšak s malou lodí a menší posádkou.

SpaceX, Cesta na Měsíc

Yusaku Maezawa se narodil v roce 1975, své jmění vydělal prodejem oblečení na internetu a je 14. nejbohatším Japoncem. Spolu s ním do vesmíru poletí několik umělců: hudebník, malíř, sochař, fotograf a další, kterým cestu zaplatí. Zároveň pozval na cestu samotného Elona Muska, který nevyloučil, že se přidá. Musk také prozradil, že Maezawa se přihlásil k už dříve oznámenému letu k Měsíci se SpaceX, který měl podle původních plánů proběhnout ještě s raketou Falcon Heavy a vesmírnou lodí Dragon Crew. Tato mise byla později nahrazena novou, ambicióznější se systémem BFR-BFS.

Systém BFR se skládá z obří rakety BFR (Big Falcon Rocket) a vesmírné lodi BFS (Big Falcon Spaceship). Půjde o největší raketu i vesmírnou loď, které byly kdy postaveny a společnost SpaceX je hodlá používat nejen pro lety na Měsíc, ale také k Marsu, do pásu asteroidů a dál, hlouběji do sluneční soustavy.

Raketa BRF i loď BFS jsou aktuálně ve vývoji. Musk očekává, že už koncem příštího roku by mohly proběhnout krátké atmosférické testy a v roce 2020 další testy vysoko v atmosféře. V následujících letech by pak měly proběhnout nepilotované lety na oběžnou dráhu Země. Pokud půjde vývoj bez komplikací. Zkušenosti s vývojem vesmírných technologií však poměrně jasně naznačují, že dochází ke zpožděním a podobné plány se protahují o několik let.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Starship

Úspěšný zážeh motoru Raptor na prototypu lodi Starship přiblížil SpaceX k prvnímu atmosférickému letu

7. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Společnost SpaceX provedla testovací zážeh na prototypu vesmírné lodi Starship ve svém testovacím zařízení v Texasu. Zážeh jediného motoru Raptor prototypu SN4 trval několik minut.

celý článek

Prototypu Starship Mk1 při tankování paliva explodovaly palivové nádrže a uletěl nos

21. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Prototypu Starship Mk1 při tankování paliva explodovaly palivové nádrže a uletěl nos  Společnost SpaceX se v posledních týdnech připravuje na první let prototypu vesmírné lodi Starship. Včera loď v Texasu označovaná jako Mk1 procházela tankováním kryogenického paliva. V průběhu tohoto testu však došlo ke zničení nosu lodi a následnému úniku paliva.

celý článek

SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch Měsíce

20. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch MěsíceV pondělí NASA prohlásila, že Starship by mělo být možné využít při dopravě nákladu na Měsíc. SpaceX je jedna z 5 společností, se kterými NASA v současnosti spolupracuje na přípravě misí, které předcházejí misi Artemis 3 plánované na rok 2022, kdy na Měsíc poletí lidská posádka. První let Starship na Měsíc by mohl proběhnout v roce 2022.

Další test vesmírné lodi Starship má proběhnout v říjnu, tentokrát do výšky 20 kilometrů

4. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Další test vesmírné lodi Starship má proběhnout v říjnu, tentokrát do výšky 20 kilometrůPodle tweetu Elona Muska by mohl příští test nové vesmírné lodi Starship proběhnout už v říjnu tohoto roku. Nově už nepůjde o malý skok prototypu Starhopper, ale let většího prototypu samotné lodi Starship označovaného jako Mk1 (mark 1). Loď by měla být plně sestavena ještě před 28. zářím, kdy chce Musk ohlásit drobné změny v designu finální vesmírné lodě Starship.

celý článek

Starhopper napodruhé úspěšně vyletěl do výšky 150 metrů a následně opět dosedl na přistávací plochu

28. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Starhopper napodruhé úspěšně vyletěl do výšky 150 metrů a následně opět dosedl na přistávací plochuOdložený testovací let prototypu vesmírné lodi Starship společnosti SpaceX proběhl podle očekávání. Během zhruba jedné minuty se raketa s jedním motorem raptor dostala do plánované výšky 150 metrů a poté se opět snesla k zemi. Šlo o druhý let, kdy nebyl prototyp přivázaný lanem k zemi.

celý článek

Prototyp Starhopper by měl 12. srpna vyletět do výšky 200 metrů

3. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Prototyp Starhopper by měl 12. srpna vyletět do výšky 200 metrůSpolečnost SpaceX plánuje testovací let prototypu vesmírné lodi Starship do výšky 200 metrů na 12. srpna. Vyplývá to z plánů na uzavření komunikací v okolí testovacího střediska Boca Chica společnosti v Texasu. Prototyp nedávno prošel testovacím skokem, při kterém se během 22 sekund dostal do výšky asi 20 metrů. Šlo o první volný testovací let této lodi, při kterém nebyla lanem připoutána k zemi.

celý článek

SpaceX vyvíjí hned dva prototypy lodě Starship najednou, a na dvou místech

20. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

SpaceX vyvíjí hned dva prototypy lodě Starship najednou, a na dvou místechElon Musk potvrdil, že společnost SpaceX aktuálně v Texasu vyvíjí první prototyp lodi Starship schopný orbitálního letu. Zároveň druhý prototyp se stejnými schopnostmi je sestavován také na Floridě. Oba týmy pracují paralelně a společnost doufá že tak urychlí vývoj lodi schopné cesty k Měsíci a následně až k Marsu. Musk stále věří, že první orbitální let proběhne do konce příštího roku.