Start vesmírné lodi Sojuz s posádkou se nezdařil, posádka přerušila let a nouzově přistála

11. 10. 2018
Sojuz ISS

Dnešní start vesmírné lodi Sojuz MS s posádkou se nezdařil, na vině je závada na raketě Sojuz FG. Vesmírná loď se od rakety při zjištění problému oddělila a přistála bezpečně v Kazachstánu u města Jezkazgan. Dvoučlenná posádka je podle NASA i Roskosmosu v pořádku. Vesmírná loď Sojuz MS nesla dva astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Vesmírná loď Sojuz

Vesmírná loď Sojuz Vesmírná loď Sojuz pravidelně dopravuje na Mezinárodní vesmírnou stanici trojice astronautů z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.Po startu rakety posádka hlásila nezvykle silné vibrace a nedostatečné zrychlení, po oddělení od prvního stupně rakety se pak ukázalo, že loď Sojuz nemá dostatečnou rychlost pro dosažení potřebné oběžné dráhy. Loď se potom po balistické dráze vrátila zpět na povrch, kde provedla nouzové přistání. Příčinu nepovedeného startu bude vyšetřovat speciální komise.

Na palubě Sojuzu byl Američan Nick Hague a Rus Alexei Ovchinin, na ISS měli strávit celkem půl roku. Kromě posádky vezl Sojuz také zásoby a vědecké experimenty.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Sojuz

  Jak to vypadá z ISS, když startuje raketa s nákladem? Úžasné časosběrné video

  25. 11. 2018 (novější než zobrazený článek)

  16. listopadu vyletěla z kazašského kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz s nákladní lodí Progress MS-10. Tento start zachytil německý astronaut Alexander Gerst z ISS na fotografiích, které byly poskládány do videa, které pokrývá rozmezí asi 15 minut. Nákladní loď Progress dovezla 2 dny poté na ISS náklad o hmotnosti 2,5 tuny.

  celý článek

  Dvě družice pro Galileo jsou po startu na špatné oběžné dráze, zřejmě kvůli závadě na ruské raketě

  31. 8. 2014

  Dvě družice pro Galileo jsou po startu na špatné oběžné dráze, zřejmě kvůli závadě na ruské raketěPoslední mise, která měla ke stávajícím čtyřem družicím evropského navigačního systému Galileo přidat dvě další, má velké problémy. Raketa Sojuz měla 22. srpna vynést dva satelity na cirkulární oběžnou dráhu ve výšce 23 tisíc kilometrů, místo toho jsou teď ale na eliptické dráze s mnohem větším přiblížením a vzdálením se od Země. Operátoři v letovém středisku ještě stále nerozhodli, zda bude možné družice uvést na správnou orbitu nebo je využít k přesnému určení pozice na povrchu planety.

  celý článek

  Ve čtvrtek doplní nová trojice astronautů tři stávající obyvatele ISS

  24. 10. 2012

  Ve čtvrtek doplní nová trojice astronautů tři stávající obyvatele ISSTrojici stávajících obyvatel orbitálního komplexu doplní ve čtvrtek další trojice astronautů, která je nyní na cestě v Sojuzu TMA-06M. Sojuz odstartoval z Bajkonuru v úterý v šest hodin odpoledne místního času s Kevinem Fordem, Olegem Novitskiym a Evgenym Tarelkinem.

  Sojuz se třemi astronauty expedice 31 je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici

  15. 5. 2012

  Po dlouhých pěti měsících odletěli v úterý do vesmíru další astronauti, v sojuzu TMA-04M sedí dva Rusové Gennady Padalka a Sergej Revin a Američan Joseph M. Acaba. Expedice 31 by měla k ISS dorazit po dvoudenní cestě ve čtvrtek. Mise této expedice byla zpožděna o více než měsíc, kvůli špatnému těsnění sojuzu. Výsledkem je zkrácení mise na pouhých 126 dní.

  Zbytky satelitu dopadly na dům na sibiři, jako zázrakem nikoho nezranily

  27. 12. 2011

  Zbytky satelitu Meridian-5 dopadly po nevydařeném satrtu do okolí sibiřských měst Novosibirsk a Tobolsk. Část vraku dopadla na dům ve vesnici v regionu Ordyn a pouze šťastnou náhodou nebyl nikdo v domě zraněn, jeho majitel Andrej Krivorukov byl totiž zrovna na dvoře pro dříví na topení. Dům by měl být opraven za státní peníze.

  Další nevydařený start ruské rakety sojuz

  24. 12. 2011

  Bilance startů ruských raket se nadále zhoršuje. K množství nehod a nezdarů v tomto roce se v pátek připojila raketa Sojuz-2.1b, která měla na oběžnou dráhu vynést komunikační satelit Meridian-5. Sedm minut po startu z kosmodromu Pleseck, se ale ve třetím stupni rakety objevila anomálie, která zabránila umístění satelitu na správnou oběžnou dráhu. Meridian-5 následně vstoupil znovu do atmosféry a jeho zbytky dopadly do okolí sibiřského města Tobolsk.

  Rus, Američan a Holanďan odletěli z Bajkonuru k ISS, doplní posádku stanice opět na plný počet

  22. 12. 2011

  Rus, Američan a Holanďan odletěli z Bajkonuru k ISS, doplní posádku stanice opět na plný početPo několika měsících, kdy byla na ISS posádka pouze tří astronautů, bude mít od pátku orbitální stanice zase plný počet obyvatel. Na stanici je nyní pouze tříčlenná posádka, kvůli nehodě nákladní lodi progress v srpnu, po které byl veškerý provoz sojuzů zastaven, než se vyšetří příčina nehody. Doslova mezinárodní trojice přistane se sojuzem TMA-03M u stanice v pátek odpoledne a Vánoce už oslaví na palubě komplexu.

  celý článek