Na povrchu měsíců Saturnu jsou světlé pruhy - mohlo by jít o materiál z okolních měsíců, nebo prstenců

30. 10. 2018
Dione

Měsíce planety Saturn Dione a Rhea mají na svém povrchu zvláštní útvary. Jde o úzké a dlouhé světlé skvrny označované jako linear virgae, které jsou paralelní s rovníkem a zdá se, že nemají původ na měsících, ale mimo ně. Ke svému výzkumu vědci využili snímků ze sondy Cassini, která kolem planety Saturn obíhala mezi lety 2004 a 2017.

Dione

Dione Snímek z průletu sondy Cassini asi 100 kilometrů nad povrchem Saturnova měsíce Dione z 12. prosince 2011.Nejvýraznější jsou linear virgae na měsíci Dione, který obíhá planetu Saturn ve vzdálenosti 380 tisíc kilometrů, tedy podobně daleko jako Měsíc Zemi. Kromě toho, že obíhá v rezonanci s blízkým měsícem Enceladus, sdílí Dione svou oběžnou dráhu se dvěma měsíci Helene a Polydeuces, které se nacházejí v Lagrangeových bodech L4 a L5. Měsíc navíc obíhá doslova uprostřed prstence E, který je tvořen velmi jemným materiálem pocházejícím z gejzírů Enceladu.

povrch Dione
Rozložení linear virgae na povrchu Dione (zelenou barvou na snímku A) a srovnání s dalšími podobnými úkazy - paprsky z kráterů způsobené materiálem vymrštěným do okolí při dopadu těles na povrch měsíce (růžovou barvou). Oranžovou barvou jsou ještě vyznačeny další potenciální linear virgae.
To je velké množství vlivů, které by mohly stát za vznikem linear virgae, které však mají velmi specifické charakteristiky. Jsou dlouhé od deseti až po stovky kilometrů a široké maximálně 5 kilometrů. Jejich orientace je vždy paralelní s rovníkem a běžně překrývají ostatní útvary na povrchu. Zdá se tedy, že zdroj těchto útvarů musí ležet mimo samotný měsíc, zvlášť pokud se podobné úkazy objevují také na měsíci Rhea, který obíhá Saturn ve vzdálenosti 527 tisíc kilometrů. Linear virgae by tak mohly být způsobeny například prstencem E, pokud by obsahoval větší úlomky podobně jako vnitřní prstence planety. Jenže podle dosud známých údajů je prstenec E tvořen jemným materiálem, který tryská z gejzírů na Enceladu. Další možnou příčinou by tak mohly být měsíce Helene a Polydeuces, se kterými Dione sdílí svou oběžnou dráhu. Takové souputníky však nemá měsíc Rhea. Původ linear Virgae tak zatím zůstává zahalen tajemstvím. Sonda Cassini před rokem zanikla v nitru planety Saturn a aktuálně není plánována žádná další mise, která by se k této planetě vydala.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Dione

Dione, jeden z měsíců Saturnu, má řídkou kyslíkovou atmosféru

4. 3. 2012

Dione, jeden z měsíců Saturnu, má řídkou kyslíkovou atmosféruVesmírné sondě Cassini, která se od roku 2004 proplétá mezi měsíci planety Saturn, se podařilo detekovat molekuly kyslíku na Dione, čtvrtém největším měsíci Saturnu. Atmosféra Dione je ale tak řídká, že odpovídá zhruba hustotě atmosféry Země ve výšce 480 kilometrů.

celý článek

Vesmírná sonda Cassini proletěla nad povrchem Dione, aby prozkoumala složení jejího nitra

18. 12. 2011

Vesmírná sonda Cassini proletěla nad povrchem Dione, aby prozkoumala složení jejího nitra12. prosince se vesmírná sonda Cassini, která krouží kolem planety Saturn, přiblížila doposud nejblíže malému měsíci Dione (1100 kilometrů na šířku). Sonda proletěla pouhých 99 kilometrů nad povrchem, což jí umožnilo prozkoumat svými přístroji vnitřní strukturu Dione i zmrzlé útvary na jejím povrchu.

celý článek

Enceladus produkuje ve svém nitru 10x více tepla než byly dosavadní odhady

10. 3. 2011

Enceladus produkuje ve svém nitru 10x více tepla než byly dosavadní odhadyO aktivitě na měsíci Enceladus vědí vědci od roku 2005 právě díky vesmírné sondě Cassini, která zkoumá planetu Saturn a systém jejích měsíců. Data, která sonda poslala zpět na Zemi, ukázala až 130 kilometrů dlouhé pukliny na jižním pólu, ze kterých tryská horký materiál do volného vesmíru. Měření ukazují, že tyto pukliny mají díky tryskajícímu materiálu z nitra Enceladu zvýšenou teplotu oproti zbytku povrchu měsíce. Podle studie, která vyšla letos v březnu v magazínu Journal of Geophysical Research, je ale teplota v jižní oblasti Enceladu výrazně vyšší, než se doposud myslelo.

celý článek