NASA hledá pomoc komerčních firem pro dopravu nákladu na měsíční orbitální stanici
NASA vede program na výstavbu lunární orbitální stanice, na kterém se podílí také mezinárodní partneři (evropská, japonská, kanadská a ruská vesmírná agentura). Součástí programu však budou také soukromé společnosti, které by mohly jednak dopravit na oběžnou dráhu Měsíce některé z modulů samotné stanice, ale také ji zásobovat nákladem. Astronauti by mohli na stanici trávit až tři měsíce a podnikat cesty z oběžné dráhy na povrch Měsíce.
23. října vyzvala NASA soukromé společnosti, aby identifikovaly jejich požadavky na dopravu nákladu na stanice aktuálně označovanou jako Gateway (dříve označovanou také Lunar Orbiter Platform-Gateway). Odpovědi se očekávají do 2. listopadu a mají NASA pomoci plánovat zásobovací operace stanice. Posádku by měla ke stanici vozit vesmírná loď Orion, kterou pro NASA aktuálně vyvíjí společnost Lockheed Martin. NASA už dříve poptala po soukromém sektoru výstavbu jednoho z modulů stanice, tzv. Power and Propulsion Element, který by měl zásobovat stanici energií a poskytovat jí pohon pro korekce oběžné dráhy stanice. Počítá se s nejméně třemi misemi, z nichž jedna by dopravila na stanici robotické rameno. K dispozici je hned několik potenciálních partnerů, patří mezi ně například společnosti SpaceX a Boeing, které mají od příštího roku pro NASA vozit astronauty na ISS. Ve hře by mohla být také společnost Northrop Grumman, která podobně jako SpaceX provozuje nákladní vesmírnou loď zásobující ISS. Patří sem také už zmíněná společnost Lockheed Martin, která vyvíjí vesmírné sondy, loď Orion a mohla by také vyrábět přistávací modul pro cesty na povrch Měsíce.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Lunar Orbital Platform-Gateway
NASA oznámila společnosti, se kterými bude spolupracovat při nových misích na Měsíc
Americká vesmírná agentura včera ve večerních hodinách (našeho času) oznámila partnery, kterým umožní ucházet se o kontrakty při misích na Měsíc. Nové mise přijdou v následujících letech a povedou k trvalé přítomnosti lidí na povrchu Měsíce. Vybrané soukromé společnosti budou pro NASA dopravovat na Měsíc zařízení a zásoby, které budou podporovat přítomnost astronautů.
Společnost Lockheed Martin zveřejnila koncept vesmírné lodi pro přistání na Měsíci
Společnost Lockheed Martin zveřejnila prvotní nákresy nové vesmírné lodi, která by měla mít za úkol dopravu astronautů z plánované vesmírné stanice Gateway na oběžné dráze Měsíce na jeho povrch. Jde o designové návrhy, které prezentují koncept dopravy čtveřice astronautů na Měsíc. Lunar Lander se nápadně podobá předchozím vesmírném lodím, se kterými přistávali astronauti na Měsíci v rámci misí Apollo.
NASA upřesňuje své plány pro orbitální stanici na oběžné dráze Měsíce
NASA upřesnila kroky vedoucí k výstavbě orbitální stanice na oběžné dráze Měsíce. Podle nejnovějších plánů by měly být první moduly vyslány do vesmíru už v roce 2022. V roce následujícím by měla začít výstavba stanice nyní označované jako Gateway za přispění astronautů na oběžné dráze Měsíce v rámci třetí mise lodi Orion EM-3. V nových plánech pro Gateway jsou nové moduly, jejich plánované vynášení do vesmíru a kdo by je měl vyvíjet.
NASA přiblížila následující vývoj kolem orbitální stanice u Měsíce
Společně s raketou SLS a vesmírnou lodí Orion je vesmírná stanice Lunar Orbital Platform-Gateway budoucností amerického výzkumu vesmíru. Vesmírné mise k této stanici budou stále komplexnější a mají vést k misím na povrch Měsíce a ve výsledku až k planetě Mars a hlouběji do sluneční soustavy. Výstavba lunární stanice má probíhat za spolupráce NASA s dalšími vládními agenturami (pravděpodobně půjde o stejné země jako při programu ISS) a komerčními partnery. Pro tyto partnery nyní NASA zveřejnila možnosti spolupráce.
NASA hodlá využít komerční vesmírné lodě pro dopravu nákladu na Měsíc, už za 4 roky
V prohlášení NASA z 8. března je zmíněn plán na uzavření nových kontraktů se soukromými společnostmi na dopravu nákladu na povrch Měsíce. Tyto aktivity rozšiřují stávající plány na výstavbu nové lunární stanice Deep Space Gateway nově označované jako Lunar Orbital Platform-Gateway. Postupnými kroky se chce NASA přiblížit letům s posádkou na oběžnou dráhu Měsíce a přes robotické mise na jeho povrch se dostat i k těm pilotovaným.
V novém rozpočtu NASA jsou finance na výstavbu stanice na oběžné dráze Měsíce
Už v roce 2022 by se měla do vesmíru dostat první součást zcela nové vesmírné stanice Deep Space Gateway, vyplývá to z návrhu rozpočtu pro americkou vesmírnou agenturu NASA na příští rok. NASA pro výstavbu této stanice hodlá využít nové rakety SLS, která je ještě ve vývoji, ale hodlá také spolupracovat se svými komerčními partnery a dalšími Zeměmi, se kterými už dnes spolupracuje v programu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze Země.
Japonsko chce ve dvacátých letech vyslat astronauta na Měsíc
Japonská vláda by chtěla vyslat ve dvacátých letech vlastního astronauta na Měsíc. Umožnit by jí to měla spolupráce s NASA, ESA a dalšími vesmírnými agenturami na projektu Deep Space Gateway, v rámci kterého dojde k vystavění orbitální stanice u Měsíce. Projekt bude zřejmě volně navazovat na spolupráci započatou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde spolu kooperují NASA, ESA, Roskosmos, JAXA a Kanadská vesmírná agentura.