Sonda OSIRIS-REx vyfotila svůj cíl, planetku Bennu, ze vzdálenosti 330 kilometrů

03. 11. 2018
OSIRIS-REx Planetky (asteroidy) Bennu

Vesmírná sonda OSIRIS-REx se blíží ke svému cíli - malé planetce Bennu, na jejíž oběžnou dráhu by měla vstoupit v prosinci. Aktuálně se sonda nachází zhruba 330 kilometrů daleko a z této vzdálenosti vyfotila svůj cíl. Snímek je složen s pomocí speciálního algoritmu z celkem osmi fotografií zachycených přístrojem PolyCam. Sonda se nyní nachází uprostřed přibližovacích manévrů, které začaly 1. října a měly by být dokončeny 12. listopadu.

Bennu ze vzdálenosti 330 km

Bennu ze vzdálenosti 330 km - Snímek planetky Bennu zachycený vesmírnou sondou OSIRIS-REx ze vzdálenosti 330 kilometrů.Sonda OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) odstartovala v září 2016 a jejím cílem je posbírat vzorky hornin z planetky Bennu, která obíhá Slunce na podobné oběžné dráze jako Země. Po sběru vzorků z povrchu Bennu se sonda v březnu 2021 opět odebere zpátky k Zemi, kam by měla dorazit v roce 2023.Mise OSIRIS-REx má podobný cíl jako japonská mise Hayabusa2, která má za úkol sběr vzorků z planetky Ryugu a která u svého cíle už několik měsíců obíhá. Planetka Ryugu má dokonce velmi podobný tvar, přesto, že jsou obě tělesa jiného typu. Ryugu je na pomezí planetky typu C a G a Bennu je typu B.Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie OSIRIS-REx

Sonda OSIRIS-REx vyzkoušela své robotické rameno pro odběr vzorků z planetky

18. 11. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda OSIRIS-REx vyzkoušela své robotické rameno pro odběr vzorků z planetkyVesmírná sonda OSIRIS-REx se nyní nachází uprostřed své finální přibližovací fáze k planetce Bennu, ze které by měla odebrat vzorky a dovézt je zpátky na Zemi. Po více než dvou letech cesty nyní operátoři zkouší její zařízení, aby ověřili jejich funkčnost. Jedním z takových testů bylo 14. listopadu prověření robotické ramene TAGSAM, které by mělo vzorky hornin z planetky odebrat.

celý článek

Sonda OSIRIS-REx vstoupila do poslední fáze letu k planetce Bennu

23. 08. 2018

Sonda OSIRIS-REx vstoupila do poslední fáze letu k planetce BennuVesmírná sonda OSIRIS-REx vyletěla do vesmíru před dvěma roky a míří k planetce Bennu, ze které má na Zemi dovést vzorky hornin. Na své cestě před rokem proletěla kolem Země při gravitační asistenci a nyní se dostává do poslední fáze svojí cesty, samotné přiblížení k planetce. Zároveň také začíná vědecká část mise, která má za cíl planetku o šířce asi půl kilometru důkladně prozkoumat. Přílet k Bennu je naplánován na letošní prosinec, aktuálně se nachází ještě asi 2 miliony kilometrů daleko.

celý článek

Sonda OSIRIS-REx proletěla kolem Země a zamířila k planetce Bennu

23. 09. 2017

Sonda OSIRIS-REx proletěla kolem Země a zamířila k planetce BennuRok po svém startu, 22. září, proletěla vesmírná sonda OSIRIS REx kolem Země a za využití gravitační asistence naší planety zamířila ke svému cíli. Její cílem je planetka Bennu, ze které sonda posbírá vzorky, které poté dopraví zpátky na Zemi k analýze. Planetka Bennu pro vědce představuje možnost prozkoumat podmínky jaké panovaly při vzniku sluneční soustavy před více než čtyřmi miliardami let.

Japonsko vyslalo do vesmíru novou sondu, má za úkol přinést na Zemi vzorek planetky

03. 12. 2014

V úterý se z japonského ostrovního kosmodromu Tanegashima vznesla raketa H-2A s vesmírnou sondou Hayabusa2. Jejím úkolem je doletět v roce 2018 k planetce 1999 JU3 (Ryugu), posbírat vzorky hornin z jejího povrchu a doručit je v roce 2020 zpátky na Zemi k důkladnému prozkoumání. Hayabusa2 s sebou veze hned čtyři oddělitelné moduly, které budou zkoumat cílovou planetku různými způsoby. U svého cíle stráví japonská sonda rok a půl, poté se vrátí zpátky k Zemi.

celý článek

Nová vesmírná mise NASA přiveze v roce 2023 vzorky z planetky obíhající nedaleko Země

28. 05. 2011

Nová vesmírná mise NASA přiveze v roce 2023 vzorky z planetky obíhající nedaleko ZeměMise pojmenovaná OSIRIS-REx je součástí vesmírného programu New Frontiers (součástí tohoto programu jsou také mise New Horizons nebo Juno). Start vesmírné sondy je naplánován na rok 2016, následná čtyřletá pouť ji zavede do blízkosti planetky 1999 RQ36, která má asi půl kilometru na délku a patří do skupiny NEO (Near Earth Objects - objekty blízké Zemi).

celý článek