Orbital Reflektor bude umění na oběžné dráze, vytvoří umělou hvězdu

23. 11. 2018
Oběžná dráha Falcon

Ze základny Vandanberg v Kalifornii v příštích dnech odletí raketa Falcon 9 s celkem 64 malými družicemi. Mezi nimi je také družice Orbital Reflektor, která má na oběžné dráze unikátní cíl: umění. Orbital Reflektor po vypouštění nafoukne balón s reflexním povrchem, který bude z pohledu ze Země zářit. Vytvoří tak novou hvězdu na noční obloze nad celou planetou.

Orbital Reflektor

Orbital Reflektor Ilustrace reflektivního balónu, který bude vypuštěn na oběžné dráze při misi Orbital Reflektor.Falcon 9 potřetí

Při misi SSO-A smallsat express bude vypuštěno celkem 64 malých satelitů. Jde o největší počet satelitů vypuštěných při jednom startu rakety Falcon 9 a také z americké půdy. Rekord nicméně i nadále drží indická raketa PSLV z roku 2017, kdy vypustila 104 satelitů. Tento start Falcon 9 je unikátní něčím jiným: jde o třetí let této konkrétní rakety do vesmíru.

Orbital Reflektor

Malá družice Orbital Reflektor krátce po oddělení od posledního stupně rakety rozloží balón o rozměrech 30 x 1,4 metry připomínající tvarem diamant. Balón z odrazivého materiálu bude na oběžné dráze asi 3 měsíce a bude viditelný z povrchu po celé planetě. Umělcovým cílem je změnit způsob, jakým se lidé dívají na hvězdnou oblohu, přiblížit jim, co se na oběžné dráze děje. I když je blízké okolí Země dnes velmi rušným místem, satelity nejsou běžně viditelné, to by měla mise Orbital Reflektor změnit. Orbital Reflektor se ukrývá v malém cubesatu, družici o rozměrech 10x10x30 centimetrů, která bude zemi obíhat ve vzdálenosti kolem 575 kilometrů. Po rozložení balónu by se měla družice na povrchu Země jevit jako nová hvězda, zářivá podobně jako hvězdy v souhvězdí Velkého vozu. Autorem projektu je Trevor Paglen, který spolupracuje s Muzeem umění v Nevadě. Jakmile bude družice na oběžné dráze, bude možné její pozici sledovat pomocí aplikace Star Walk 2 nebo na webu projektu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Oběžná dráha

V polovině května poletí znovu do vesmíru armádní mini-raketoplán X-37B

1. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

V polovině května poletí znovu do vesmíru armádní mini-raketoplán X-37BAmerické vesmírné síly se připravují na další vypuštění malého automatického raketoplánu X-37B. Aktuálně je start rakety Atlas V plánován na 16. května. Půjde celkem o šestý start některého ze dvou raketoplánů. Při poslední misi strávil raketoplán X-37B na oběžné dráze dva roky.

Raketa Sojuz úspěšně vynesla 34 družic OneWeb pro poskytování orbitálního internetu

7. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Ruská raketa Sojuz vynesla ve čtvrtek z Kazachstánu na oběžnou dráhu první velkou dávku družic pro poskytování globálního internetu OneWeb. Tato služba bude konkurencí konstelaci Starlink společnosti SpaceX. Společnost OneWeb plánuje v tomto roce ještě dalších 10 startů.

Družici Spaceway-1 by mohla explodovat baterie, její operátor proto požádal o svolení k navýšení oběžné dráhy

27. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Problémy s baterií by mohly způsobit explozi družice Spaceway-1, která poskytuje televizní signál nad Aljaškou. Družice vyrobená Boeingem letěla do vesmíru v roce 2005 a měla původně sloužit 12 let, má však pořád dost paliva a proto slouží dál. Operátor AT&T nyní požádal o povolení zvýšit oběžnou dráhu z geostacionární orbity o 300 km výše, aby případná exploze nemohla ohrozit další družice.

Společnost SpaceX získala kontrakt na vypuštění egyptského satelitu

26. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Společnost SpaceX získala kontrakt na vypuštění egyptského satelituSpaceX a egyptský satelitní operátor Nilesat podepsali dohodu na vypuštění komunikační družice Nilesat 301. Družice poletí na raketě Falcon 9 začátkem roku 2022.

Další družice pro poskytování internetu, tentokrát od společnosti OneWeb, poletí do vesmíru v lednu

20. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Podobně jako SpaceX se svým projektem Starlink, chce poskytovat internet z oběžné dráhy také společnost OneWeb ve spolupráci s Airbusem. Po první šestici družic ze začátku tohoto roku poletí do vesmíru s měsíčním zpožděním. Více než 30 satelitů poletí z kosmodromu Bajkonur na raketě Sojuz v lednu.

celý článek

Organizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitací

3. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Organizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitacíOrganizace Gateway Foundation představila veřejnosti své plány na výstavbu komerční orbitální stanice. Von Braun Space Station se má skládat z 24 segmentů poskládaných do rotujícího kruhu, z nichž některé budou sloužit jako hotel a jiné mohou být pronajímány k výzkumu. Rotací celé stanice potom bude zajištěna gravitace podobná jako na povrchu Měsíce. Podle aktuálních plánů by mohla stanice přijmout první návštěvníky už v roce 2025.

celý článek

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tisku

16. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tiskuNASA v minulém týdnu udělila kontrakt na 73,7 milionů dolarů kalifornské společnosti Made in Space. Společnost peníze využije na přípravu prototypu družice Archinaut, která na oběžné dráze vyrobí zcela nové zařízení pomocí 3D tisku. První test by mohl proběhnout v roce 2022, kdy by mohla zařízení vynést na oběžnou dráhu raketa Electron.

celý článek