Sonda InSight úspěšně přistála na Marsu, bude zkoumat nitro planety

26. 11. 2018
InSight Mars

V pondělí ve večerních hodinách přistála sonda InSight na povrchu planety Mars. Přistání na Marsu však nebylo nic jednoduchého, velké množství sond jej v minulosti nepřežilo. Operátoři misí k Marsu navíc po vstupu sondy do atmosféry ztrácí spojení a nemají informace o stavu přistávající sondy, mohou pouze čekat, zda se sonda ozve z povrchu při úspěšném přistání. To by měly změnit dvě drobné družice, které při přistání InSight kolem Marsu prolétly a poslaly na Zemi cenné informace.

InSight

InSight Nepohyblivá robotická sonda NASA, která má za úkol studovat jádro planety Mars.Vzhledem ke vzdálenosti Marsu není možné sondu ze Země ovládat - signál letí rychlostí světla k sousední planetě asi 8 minut. Sonda InSight tak musela všechny své přistávací manévry provádět autonomně, musela sama rozhodnout, kdy vypustí padák, kdy odhodí tepelný štít a kdy zažehnout brzdící trysky.

První úkon, který sondu InSight čekal bylo oddělení od plavidla, které ji k Marsu dovezlo. Tato akce nastala ve 20:40, tedy asi 14 minut před dosednutím sondy na povrchu. Následovala orientace sondy pro vstup do atmosféry, vypuštění padáku, odhození tepelného štítu a zážeh přistávacích raket.

Aktuality

 • 21:16 - Sonda InSight poslala první snímek z kamery na svojí palubě. Přístroj je však zanesený prachem z přistání, k jejímu vyčištění dojde v následujících dnech. snímek
 • 20:54 - TOUCHDOWN! Sonda InSight sedí úspěšně na povrchu Marsu
 • 20:52 - Radar sondy monitoruje povrch Marsu pod ní a hledá místo přistání.
 • 20:51 - Padák se otevřel, sonda InSight je podle všeho zatím v pořádku
 • 20:48 - Sonda InSight úspěšně vstoupila do atmosféry planety Mars.
 • 20:47 - Dorazilo potvrzení správné orientace sondy pro vstup do atmosféry.
 • 20:46 - Mars je vzdálený 8 světelných minut. Sonda InSight už je na povrchu planety, ale zatím není jasné, zda se přistání podařilo. Pokud byl průlet atmosférou úspěšný, za 8 minut dorazí na Zemi signál s potvrzením.
 • 20:44 - NASA potvrdila úspěšné oddělení pohonné jednotky, sonda InSight vstupuje do atmosféry.
 • 20:31 - Orbitální sonda MRO otočila svou anténu směrem k místu, kde InSight vstoupí do atmosféry, aby mohla nahrávat přílet sondy na Mars.
 • 20:28 - Kromě samotné sondy InSight jsou na její vstup do atmosféry připraveny také dvě malé sondy MarCO.
 • 20:25 - Podle operátorů mise jsou brzdící rakety přistávacího modulu připraveny ke zpomalení sondy v atmosféře.
 • 19:53 - Hodina do přistání a vše zatím směřuje k úspěšnému průletu atmosférou Marsu
 • 25. 11. - Finální korekce trajektorie sondy.
 • 24. 11. - Fotoaparát na sondě MarCO-b vyfotila Mars

Více o samotném přistání ve videu z NASA

Mise InSight

Průběh mise InSight

 • 5. května 2018: start ze Země (raketa Atlas V):
 • 26. listopadu 2018: přistání na Marsu
 • místo přistání: Elysium Planitia (rovníková oblast)
 • plánovaná délka mise: 2 roky (pozemské) na Marsu
 • 19. prosince 2018: umístění seismometru SEIS na povrch planety
 • 28. února 2019: vypuštění malé sondy HP3, která se zavrtala pod povrch
 • 7. března 2019: zaseknutí sondy HP3 a konec jejích operací
 • 6. dubna 2019: první detekovaný otřes z nitra planety

Vybavení sondy InSight

 • váha sondy při přistání: 358 kg
 • rozměry: 6,1 × 2,0 × 1,4 m
HP3 InSight měří seismickou aktivitu a teplotu Marsu pomocí malé podpovrchové sondy HP3, která se měla zavrtat až 5 metrů hluboko. Bohužel, krátce po vypuštění se sonda HP3 zasekla a zůstává zaseknutá. Sondu pro misi dodala Německá vesmírná agentura DLR a půjde o první takto hluboký vrt mimo Zemi. SEIS Instrument SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) měří aktivitu v nitru planety. Kromě zemětřesení (marsotřesení) zkoumá, jaký vliv mají dopady meteoritů na vnitřek planety. Instrument pro misi dodala francouzská vesmírná agentura CNES. TWINS Dále je sonda vybavena meteorologickou stanicí na pozorování větru a teplot v místě přistání, kterou vyvinula Španělská agentura Centro de Astrobiología. RISE Přístroj RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) je navržený pro přesné měření rotace planety pomocí radiových signálů. Pomocí zjištěných informací budou vědci moci přesněji určit velikost jádra planety a její strukturu. Mimo výše zmíněné vědecké přístroje je sonda InSight vybavena ještě solárními panely a robotickým ramenem o délce 2,4 metrů. Na rameni i na palubě sondy jsou umístěny barevné kamery. Design samotné sondy vychází z dřívější mise Phoenix, která na Marsu operovala v roce 2008.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie InSight

S pomocí robotického ramene se sondě InSight daří zatlačit malou sondu pod povrch Marsu

17. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

S pomocí robotického ramene se sondě InSight daří zatlačit malou sondu pod povrch MarsuPodle tweetu NASA mají poslední pokusy o zavrtání malé sondy zvané Krtek (Mole) pod povrch Marsu konečně úspěch. Na zveřejněném videu lze pozorovat jak robotické rameno stacionární sondy InSight pomáhá malému Krtkovi v zavrtání. Snaha však ještě není zdaleka u konce, NASA očekává, že toto úsilí bude pokračovat v následujících týdnech.

celý článek

Magnetické pole v okolí sondy InSight je až 10x větší než se předpokládalo

10. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

Magnetické pole v okolí sondy InSight je až 10x větší než se předpokládaloStacionární sonda InSight je na povrchu Marsu už zhruba rok a půl. Během této doby provádí pravidelná měření atmosféry a nitra planety. Jako první také měří magnetické pole přímo na povrchu a jeho intenzita je výrazně silnější než věci odhadovali z měření z oběžné dráhy.

celý článek

Sonda InSight se pokusí robotickým ramenem zatlačit na minisondu, které se nedaří zavrtat pod povrch Marsu

22. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Sonda InSight se pokusí robotickým ramenem zatlačit na minisondu, které se nedaří zavrtat pod povrch MarsuPřed rokem se minisonda HP3 přezdívaná Krtek zasekla při pokusu zavrtat pod povrch Marsu. Do dnešního dne se tuto situaci nepodařilo vyřešit, sonda při každém pokusu dostat hlouběji vyskočí zpět na povrch. V následujících týdnech plánují operátoři mise nový přístup, zatlačit na sondu shora pomocí robotického ramene sondy InSight. Doposud to nezkoušeli, aby sondu nepoškodili.

celý článek

Podpovrchová sonda HP3 se na Marsu částečně dostala ze země, problémy s jejím zavrtáním tak pokračují

1. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Podpovrchová sonda HP3 se na Marsu částečně dostala ze země, problémy s jejím zavrtáním tak pokračujíBěhem víkendu se sonda HP3, přezdívaná krtek, dostala ven z díry, do které byla zatím částečně zavrtaná. Podle vědců může za tyto potíže složení a struktura horniny, v místě přistání sondy InSight. Zvolená metoda zahloubení sondy tak neumožňuje její pohyb pouze povrch a následné měření teplot a otřesů. Operátoři mise se tak nyní pokouší přijít na jiný způsob, jak sondu pod povrch přece jen dostat.

celý článek

Malá sonda HP3 už opět vrtá pod povrch Marsu, snahy o zprovoznění se zřejmě vyplatily

20. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Malá sonda HP3 už opět vrtá pod povrch Marsu, snahy o zprovoznění se zřejmě vyplatilyRobotické sondě InSight se na Marsu podařilo alespoň částečně zprovoznit minisondu HP3, jejímž úkolem je zavrtat se pod povrch a zkoumat nitro planety. Sonda HP3 přezdívaná také Krtek byla od března zaseknutá a nedařilo se ji uvést do provozu. To se povedlo až nyní za použití robotického ramene hlavní sondy. Za poslední týden se už pohnula o 2 centimetry.

celý článek

NASA se pokusí zachránit minisondu zaseknutou na Marsu

8. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

NASA se pokusí zachránit minisondu zaseknutou na MarsuSoučástí mise InSight je mimo jiné malá sonda HP3, která se má zavrtat pod povrch a měřit teplo vycházející z nitra planety. Krátce po vypuštění sondy v únoru tohoto roku však došlo k jejímu zaseknutí a od té doby leží nehybně, částečně zavrtaná pod povrch. Vědci z NASA si nyní myslí, že ví, co problémy způsobilo, a pokusí se je v následujících dnech vyřešit.

celý článek

Sonda InSight slyší na Marsu různé zvuky, jen některé z nich jsou ale z nitra planety

2. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Sonda InSight slyší na Marsu různé zvuky, jen některé z nich jsou ale z nitra planetySeismometr SEIS, který je součástí mise InSight na Marsu, zkoumá nitro sousední planety prostřednictvím seismických vln. První signál zachytil v dubnu letošního roku a od té doby jich zaznamenal něco málo přes sto. Podobné signály však mohou mít různý původ a nemusí být snadné jej poznat. Relativně jistí, že pochází z nitra planety, jsou si vědci zatím u zhruba dvacítky z těchto signálů.

celý článek