Sonda InSight úspěšně přistála na Marsu, bude zkoumat nitro planety

26. 11. 2018
InSight Mars

V pondělí ve večerních hodinách přistála sonda InSight na povrchu planety Mars. Přistání na Marsu však nebylo nic jednoduchého, velké množství sond jej v minulosti nepřežilo. Operátoři misí k Marsu navíc po vstupu sondy do atmosféry ztrácí spojení a nemají informace o stavu přistávající sondy, mohou pouze čekat, zda se sonda ozve z povrchu při úspěšném přistání. To by měly změnit dvě drobné družice, které při přistání InSight kolem Marsu prolétly a poslaly na Zemi cenné informace.

InSight

InSight - Nepohyblivá robotická sonda NASA, která má za úkol studovat jádro planety Mars.Vzhledem ke vzdálenosti Marsu není možné sondu ze Země ovládat - signál letí rychlostí světla k sousední planetě asi 8 minut. Sonda InSight tak musela všechny své přistávací manévry provádět autonomně, musela sama rozhodnout, kdy vypustí padák, kdy odhodí tepelný štít a kdy zažehnout brzdící trysky.

První úkon, který sondu InSight čekal bylo oddělení od plavidla, které ji k Marsu dovezlo. Tato akce nastala ve 20:40, tedy asi 14 minut před dosednutím sondy na povrchu. Následovala orientace sondy pro vstup do atmosféry, vypuštění padáku, odhození tepelného štítu a zážeh přistávacích raket.

Aktuality

 • 21:16 - Sonda InSight poslala první snímek z kamery na svojí palubě. Přístroj je však zanesený prachem z přistání, k jejímu vyčištění dojde v následujících dnech. snímek
 • 20:54 - TOUCHDOWN! Sonda InSight sedí úspěšně na povrchu Marsu
 • 20:52 - Radar sondy monitoruje povrch Marsu pod ní a hledá místo přistání.
 • 20:51 - Padák se otevřel, sonda InSight je podle všeho zatím v pořádku
 • 20:48 - Sonda InSight úspěšně vstoupila do atmosféry planety Mars.
 • 20:47 - Dorazilo potvrzení správné orientace sondy pro vstup do atmosféry.
 • 20:46 - Mars je vzdálený 8 světelných minut. Sonda InSight už je na povrchu planety, ale zatím není jasné, zda se přistání podařilo. Pokud byl průlet atmosférou úspěšný, za 8 minut dorazí na Zemi signál s potvrzením.
 • 20:44 - NASA potvrdila úspěšné oddělení pohonné jednotky, sonda InSight vstupuje do atmosféry.
 • 20:31 - Orbitální sonda MRO otočila svou anténu směrem k místu, kde InSight vstoupí do atmosféry, aby mohla nahrávat přílet sondy na Mars.
 • 20:28 - Kromě samotné sondy InSight jsou na její vstup do atmosféry připraveny také dvě malé sondy MarCO.
 • 20:25 - Podle operátorů mise jsou brzdící rakety přistávacího modulu připraveny ke zpomalení sondy v atmosféře.
 • 19:53 - Hodina do přistání a vše zatím směřuje k úspěšnému průletu atmosférou Marsu
 • 25. 11. - Finální korekce trajektorie sondy.
 • 24. 11. - Fotoaparát na sondě MarCO-b vyfotila Mars

Více o samotném přistání ve videu z NASA

Mise InSight

Průběh mise InSight

 • start ze Země: 5. května 2018 (raketa Atlas V):
 • přistání na Marsu: 26. listopadu 2018
 • místo přistání: Elysium Planitia (rovníková oblast)
 • plánovaná délka mise: 2 roky na Marsu

Vybavení sondy InSight

 • váha sondy při přistání: 358 kg
 • rozměry: 6,1 × 2,0 × 1,4 m
HP3 InSight bude měřit seismickou aktivitu a teplotu Marsu pomocí malé podpovrchové sondy HP3, která se zavrtá až 5 metrů hluboko. Sondu pro misi dodala Německá vesmírná agentura DLR a půjde o první takto hluboký vrt mimo Zemi. SEIS Instrument SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) bude měřit aktivitu v nitru planety. Kromě zemětřesení (marsotřesení) bude zkoumat jaký vliv mají dopady meteoritů na vnitřek planety. Instrument pro misi dodala francouzská vesmírná agentura CNES. TWINS Dále je sonda vybavena meteorologickou stanicí na pozorování větru a teplot v místě přistání, kterou vyvinula Španělská agentura Centro de Astrobiología. RISE Přístroj RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) je navržený pro přesné měření rotace planety pomocí radiových signálů. Pomocí zjištěných informací budou vědci moci přesněji určit velikost jádra planety a její strukturu. Mimo výše zmíněné vědecké přístroje je sonda InSight vybavena ještě solárními panely a robotickým ramenem o délce 2,4 metrů. Na rameni i na palubě sondy jsou umístěny barevné kamery. Design samotné sondy vychází z dřívější mise Phoenix, která na Marsu operovala v roce 2008.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie InSight

Aktuální počasí na Marsu: NASA díky sondě InSight zprovoznila meteorologickou stanici

23. 02. 2019 (novější než zobrazený článek)

Aktuální počasí na Marsu: NASA díky sondě InSight zprovoznila meteorologickou staniciRobotická sonda InSight sedí nehybně na povrchu Marsu a postupně zprovozňuje různá zařízení, která s sebou ze Země přivezla. NASA nyní spustila webovou stránku, kde můžete pozorovat kontinuální a aktuální informace o počasí v místě přistání, Elysium Planitia. Z naměřených hodnot je krásně vidět, jak teploty kolísají mezi dnem a nocí, je mezi nimi rozdíl až 80 °C. Kromě teplot vzduchu měří sonda InSight také aktuální atmosférický tlak a sílu větru.

celý článek

Sonda InSight položila pomocí robotického ramene na povrch Marsu první vědecký přístroj - seismometr

20. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda InSight položila pomocí robotického ramene na povrch Marsu první vědecký přístroj - seismometrRobotický modul InSight, který sedí od listopadu na Marsu poblíž rovníku, umístil ve středu 19. prosince na povrch planety seizmometr SEIS, který bude měřit otřesy půdy. Jde o první seizmometr aplikovaný na jiné planetě. Podle operátorů jdou počáteční operace mise InSight lépe než předpokládali, původně odhadovali, že jim umístění prvních přístrojů na povrch zabere o několik týdnů déle.

celý článek

Sonda InSight byla poprvé vyfotografována z oběžné dráhy

14. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda InSight byla poprvé vyfotografována z oběžné dráhy6. a 11. prosince se podařilo orbitální sondě MRO vyfotit přistávací modul InSight na povrchu Marsu. Jde o první snímek sondy InSight z oběžné dráhy a finální potvrzení její pozice na Marsu. Doposud operátoři mise pouze odhadovali, kde přesně se v cílové oblasti na Marsu sonda nachází. Kromě samotného přistávacího modulu s vědeckým zařízením se podařilo ve snímcích z oběžné dráhy nalézt také tepelný štít a padák, které byly při přistání sondy odhozeny.

celý článek

První záznam zvuku z Marsu: sonda InSight kromě focení a vrtání také nahrává vítr

09. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

První záznam zvuku z Marsu: sonda InSight kromě focení a vrtání také nahrává vítrSonda InSight poslala na Zemi audiozáznam z povrchu Marsu, který obsahuje vibrace způsobené větrem vanoucím v místě přistání. Toto není přímo plánovaná funkcionalita, se kterou sonda k rudé planetě letěla, vědci však dokázali interpretovat posbíraná data a vznikla tak první nahrávka větru z Marsu. Vibrace způsobené větrem zachytily hned dva přístroje: seismometr a barometr. Jde o jedny z prvních dat o počasí, které bude sonda InSight v následujících měsících sbírat.

celý článek

Snímky poslané z Marsu ukazují stav přístrojů sondy InSight i prostředí v oblasti Elysium Planitia

08. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

Snímky poslané z Marsu ukazují stav přístrojů sondy InSight i prostředí v oblasti Elysium PlanitiaPo hladkém přistání na povrchu rudé planety se sonda InSight rozkoukává kolem a zkouší zařízení, kterými je vybavena. 4. listopadu dostala NASA z Marsu několik snímků, které ukazují stav přístrojů i prostředí, ve kterém se sonda nachází. Kromě kamery už řídící středisko mise dostává také data o tlaku vzduchu. V příštích týdnech budou postupně uváděna do provozu další zařízení.

celý článek

Malé družice MarCO, které letěly se sondou InSight k Marsu, by ještě mohly letět k malé planetce

03. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

Malé družice MarCO, které letěly se sondou InSight k Marsu, by ještě mohly letět k malé planetceSpolu s přistávacím modulem InSight letěly k Marsu i dvě malé družice MarCO. Malé cubesaty se tak poprvé dostaly za oběžnou dráhu Země a potvrdily, že i takto malé a jednoduché sondy mohou mít využití v planetární vědě. Hlavním úkolem dvojice malých družic bylo poslat na Zemi data z přistání sondy InSight na Zemi, protože žádná z orbitálních sond u Marsu nebyla zrovna v dohledu. NASA nyní zvažuje prodloužení jejich mise a průlet kolem dalších objektů třeba v pásu asteroidů.

celý článek

Sonda InSight měla štěstí, přistála ve vhodném prostředí, NASA ale neví, kde přesně se nachází

29. 11. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sonda InSight měla štěstí, přistála ve vhodném prostředí, NASA ale neví, kde přesně se nacházíPo přistání modulu InSight na povrchu Marsu se vědci ihned pustili do zkoumání prostředí, ve kterém se sonda aktuálně nachází. Z prvních snímků to vypadá, že se nachází v kráteru zaplněném pískem a dalším materiálem. Zatím není zřejmé jak je kráter veliký ani hluboký, jsou to nicméně dobré zprávy pro sondu HP3, která se má zavrtat pod povrch a měřit chvění pocházející z nitra planety i z dopadu meteoritů.

celý článek