Vesmírná sonda New Horizons úspěšně proletěla kolem vzdálené planetky Ultima Thule

01. 01. 2019
Kuiperův pás New Horizons Planetky (asteroidy) MU69 / Ultima Thule

Dnes o půl sedmé ráno středoevropského času proletěla vesmírná sonda New Horizons kolem planetky MU69 v Kuiperově pásu. Po několika hodinách dostala NASA signál, že operace na okraji sluneční soustavy proběhla úspěšně a sonda je v pořádku. Zároveň se na Zemi dostávají první snímky planetky, které potvrzují její zvláštní tvar v podobě burského oříšku. V následujících dnes bude sonda New Horizons posílat na Zemi fotky se stále většími detail na povrchu Ultima Thule.

Kuiperův pás, New Horizons

Kuiperův pás, New Horizons - Mapa sluneční soustavy s vyznačeným Kuiperovým pásem a trajektorií sondy New Horizons. Kromě toho jsou v obrázku uvedeny také aktuální polohy trpasličích planet v Kuiperově pásu: Eris, Haumea a Makemake.Aktuální fotografie

Sonda New Horizons se nachází přes 40 AU daleko, to znamená, že je od Slunce vzdálená 40x více než naše planeta. Světelný signál takovou dálku překoná za více než 6 hodin, fotografie však kvůli svojí velikosti zaberou mnohem déle. Sonda posílá na Zemi data rychlostí 500 bitů za sekundu. I když tedy sonda kolem planetky proletěla 1. ledna, data z průletu se budou na Zemi dostávat postupně v průběhu celého roku 2019. Ultima Thule
Vlevo je obrázek Ultima Thule poskládaný ze dvou snímků pořízených sondou New Horizons před průletem.

Časová osa průletu

(Časové údaje jsou uvedeny ve středoevropském čase.)
 • 1. ledna 6:33 - průlet sondy New Horizons kolem planetky Ultima Thule
 • 1. ledna 12:45 - signál ze sondy doletí na Zemi a potvrdí průlet
 • 1. ledna 17:30 - NASA publikuje první snímky planetky s nízkým rozlíšením
 • 2. ledna 20:00 - snímky, na kterých bude mít planetka 200 pixelů na šířku
 • 3. ledna 20:00 - snímky, na kterých bude mít planetka 300 pixelů na šířku
 • únor 2019 - snímky s vyšším rozlišením
 • zbytek roku 2019 - ostatní fotografie a data z průletu

Mise New Horizons

Mise NASA New Horizons jako první poslala v roce 2015 snímky trpasličí planety Pluto, která byla do té doby známá jen z rozmazaných fotografií z teleskopu Hubble, případně dalších výkonných observatoří na Zemi. Po průletu kolem bývalé planety zamířila sonda New Horizons do Kuiperova pásu, kde 1. ledna 2019 proletěla kolem planetky 2014 MU69 (která dostala neoficiální označení Ultima Thule), jde o první průlet kolem takto vzdáleného objektu. Po průletu Kuiperovým pásem bude sonda New Horizons podobně jako sondy Voyager zkoumat okraj sluneční soustavy.

Časová osa mise New Horizons

 • 2006, leden: Start ze Země na raketě Atlas V
 • 2007, únor: Průlet kolem planety Jupiter
 • 2015, červenec: Průlet kolem trpasličí planety Pluto
 • 2015-2016: Posílání dat z průletu kolem Pluta na Zemi
 • 2019, leden: Průlet kolem Ultima Thule
 • 2019: Posílání dat z průletu kolem Ultima Thule na Zemi
 • 2020-2030: Možný průlet kolem dalšího objektu v Kuiperově pásu
 • 2030 a dále: Zkoumání okraje sluneční soustavy
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie MU69 / Ultima Thule

NASA zveřejnila animaci přiblížení sondy New Horizons k planetce Ultima Thule

16. 01. 2019 (novější než zobrazený článek)

NASA zveřejnila animaci přiblížení sondy New Horizons k planetce Ultima ThulePo několikadenní odmlce zveřejnila NASA nové snímky planetky Ultima Thule, jak je zachytila sonda New Horizons při jejím průletu 1. ledna. Na snímcích poskládaných do krátké animace lze pozorovat, jak se Planetka jevila kameře Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) a ukazuje rotaci tohoto tzv. dvojitého kontaktního tělesa.

celý článek

První detailní snímek Ultima Thule: jde o dvojitou planetku

02. 01. 2019 (novější než zobrazený článek)

První detailní snímek Ultima Thule: jde o dvojitou planetkuNASA zveřejnila první detailní snímek planetky Ultima Thule, který ukazuje poprvé její tvar. Jde o první z blízka pozorovaný výrazný exemplář tzv. kontaktního binárního tělesa, tedy dvou planetek, které se vzájemně dotýkají. Ultima Thule pravděpodobně vznikla dávno při zrodu sluneční soustavy, svůj tvar si tak podle vědců udržela přes 4 miliardy let.

celý článek

New Horizons proletí 1. ledna kolem vzdálené planetky Ultima Thule, nejistota ohledně jejího tvaru trvá

23. 12. 2018

New Horizons proletí 1. ledna kolem vzdálené planetky Ultima Thule, nejistota ohledně jejího tvaru trváVesmírná sonda New Horizons je pouhých několik dní vzdálená od planetky 2014 MU69 neoficiálně pojmenované Ultima Thule. Už v roce 2017 vědci odhadli, že planetka nemá kulovitý tvar, ale bude buďto protáhlá, nebo půjde dokonce o více objektů v těsné blízkosti. Dosavadní pozorování zařízeními na palubě sondy New Horizons však zatím nepotvrdila tuto hypotézu. Podle vědců by v jejím okolí dokonce mohlo být i více menších objektů.

celý článek

Ultima Thule na dohled, sonda New Horizons vyfotila nejvzdálenější cíl ve sluneční soustavě

31. 08. 2018

Ultima Thule na dohled, sonda New Horizons vyfotila nejvzdálenější cíl ve sluneční soustavěVesmírná sonda New Horizons poprvé zachytila svůj příští cíl: malou planetku Ultima Thule v Kuiperově pásu na okraji sluneční soustavy (formálně 2014 MU69). Jde zároveň o fotku pořízenou v největší vzdálenosti od Slunce. Sonda New Horizons je od Ultima Thule vzdálená ještě asi 172 milionů kilometrů (zhruba 1 AU, tedy stejná vzdálenost jako Země-Slunce), kolem planetky proletí 1. ledna 2019.

celý článek

Sonda New Horizons se probrala z hibernace na cestě k Ultima Thule

09. 06. 2018

Sonda New Horizons se probrala z hibernace na cestě k Ultima ThuleVesmírná sonda New Horizons je opět aktivní, poté co vstoupila do hibernačního módu v prosinci loňského roku, aby šetřila se svou energií. Všechny přístroje na palubě vzdálené sondy pracují v pořádku a následující půl rok se budou připravovat na průlet kolem planetky Ultima Thule, který se uskuteční 1. ledna 2019. V roce 2015 sonda New Horizons úspěšně jako první prolétla kolem trpasličí planety Pluto.

celý článek

Příští objekt, kolem kterého proletí sonda New Horizons, dostal nové jméno: Ultima Thule

20. 03. 2018

Příští objekt, kolem kterého proletí sonda New Horizons, dostal nové jméno: Ultima ThuleTým, který má v NASA na starosti misi New Horizons vybral nové jméno pro planetku doposud známou jako 2014 MU69. Za pomoci veřejnosti vybral označení Ultima Thule, což má symbolizovat lokaci tohoto tělesa - daleko od všeho známého. Thule je ve středověké literatuře vzdálený mýtický ostrov na severu. Sonda New Horizons kolem Ultima Thule proletí 1. ledna 2019.

celý článek

Vesmírná sonda New Horizons korigovala svůj kurz na cestě k planetce MU69

14. 12. 2017

Vesmírná sonda New Horizons zažehla v sobotu 9. prosince své trysky na 2,5 minuty, aby upravila svůj kurz na cestě k planetce MU69 (KBO-2014 MUS69), kolem které má za rok proletět. Jde o nejvzdálenější korekci kurzu vesmírné sondy, která byla kdy provedena. Potvrzení o správném provedení manévru putovalo zpátky na Zemi dlouhých 5 hodin a 41 minut, protože se sonda nachází téměř 41 astronomických jednotek daleko (jedna AU = vzdálenost Země-Slunce).

celý článek