V atmosféře Venuše byly objeveny doposud neznámé struktury, které se na jiných planetách neobjevují

18. 1. 2019
Akatsuki Venuše Japonsko

Japonská vesmírná sonda Akatsuki objevila v atmosféře Venuše pruhy oblaků, které se táhnou tisíce kilometrů a jsou symetrické na severní i jižní polokouli planety. Podobný úkaz se zatím na žádné jiné planetě nepodařilo pozorovat. Nové struktury v oblacích se objevily na infračervených snímcích z orbitální sondy a také na počítačových simulacích vycházejících z reálných pozorování naší sousední planety.

Venuše, snímek ze sondy Akatsuki

Venuše, snímek ze sondy Akatsuki Vlevo je pozorovaný jev infračervenou kamerou na sondě Akatsuki, vpravo je výsledek simulace.Venuše je pokryta tlustou a hustou vrstvou mraků, což znemožňuje pozorování povrchu nebo dolních vrstev atmosféry v optickém nebo ultrafialovém záření. Díky infračervené kameře IR2 na palubě sondy Akatsuki však je možné pozorovat oblaka v blízkosti povrchu.

Detailní pozorování poprvé odhalila obrovské pruhy mraků, které mají stovky kilometrů na šířku, a táhnou se až 10 tisíc kilometrů napříč každou z polokoulí. Na Zemi taková struktura nikdy pozorována nebyla, mohlo by tedy jít o jev unikátní pouze pro Venuši.

S detailními daty vědci mohli zpřesnit své počítačové simulace, které vycházely z modelů pro Zemi. Už dříve se jim s programem AFES-Venus podařilo přesně nasimulovat některé atmosférické jevy na Venuši. Výsledkem nových simulací jsou téměř identické struktury v atmosféře jako ty pozorované sondou Akatsuki.

Podle vědců jsou způsobeny kombinací rossbyho vln (které jsou spojeny s rotací planety) a polárních i rovníkových vortexů, které jsou na obou polokoulích protaženy do pozorovaných pruhů.

Akatsuki

Vesmírná sonda Akatsuki vyletěla do vesmíru v roce 2010 a měla ještě téhož roku vstoupit na oběžnou dráhu Venuše. To se však nepodařilo a obíhala 5 let Slunce, teprve potom, při druhém pokusu, sonda na oběžnou dráhu Venuše vstoupila. Od té dobu zkoumá její atmosféru prostřednictvím 5 kamer pracujících v různých vlnových délkách.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Akatsuki

Dosluhující družici Venus Express dochází palivo a ztratila spojení se Zemí

11. 12. 2014

Dosluhující družici Venus Express dochází palivo a ztratila spojení se ZemíPo osmi letech operací na oběžná dráze Venuše pozvolna přichází konec mise evropské orbitální sondy Venus Express. 26. listopadu ztratili operátoři se sondou kontakt a od té doby se jej snaží obnovit. Zatím se jim podařilo pouze získat potvrzení, že solární panely míří ke Slunci, sonda však rotuje a zřejmě se nedaří zamířit anténu směrem k Zemi. Venus Express je dnes jediná sonda, která krouží kolem Venuše, další průzkum Venuše možná přinese japonská sonda Akatsuki v od příštího roku.

Podle vědců NASA je Venuše opomíjena, požadují průzkumnou misi k naší sesterské planetě

9. 9. 2011

Podle vědců NASA je Venuše opomíjena, požadují průzkumnou misi k naší sesterské planetěNa setkání vědců z NASA zabývajících se Venuší zaznělo, že NASA ve svém průzkumu sluneční soustavy opomíjí druhou planetu od Slunce. Setkání VEXAG (Venus Exploration Analysis Group) se konalo nedaleko Washingtonu 30. srpna - 1. září. Poslední mise k Venuši pod vlajkou NASA byla podle představitelů skupiny na začátku devadesátých let, kdy vesmírná sonda Magellan zmapovala povrch planety. I když v rámci programu New Frontiers byla Venuše uvedena jako jeden z cílů, rozhodnuto o konkrétní misi ale doposud nebylo.

celý článek

Akatsuki se možná na orbitu Venuše dostane už za 5 let

8. 1. 2011

Akatsuki se možná na orbitu Venuše dostane už za 5 letJaponská sonda Akatsuki bude mít možnost vstoupit na oběžnou dráhu Venuše dřív než se původně čekalo. První pokus vstoupit na orbitu druhé planety od Slunce se japonské sondě nevydařil, zřejmě kvůli náhlému sníženému tlaku v pohonném systému sondy, Akatsuki kolem Venuše proletěla a další šance ukotvení u Venuše měla přijít až za 6 let při dalším průletu kolem planety. Nyní ale japonští vědci přišli s novou cestou jak toho dosáhnout dříve - už v roce 2015. Pokusí se vesmírnou sondu Akatsuki zpomalit a nechat planetu při svém oběhu Slunce sondu dohnat.

Japonské sondě Akatsuki se nepodařilo zakotvit u Venuše

9. 12. 2010

Japonské sondě Akatsuki se nepodařilo zakotvit u VenušeJaponská vesmírná agentura JAXA oznámila, že její meziplanetární sonda Akatsuki (označovaná také jako Venus Climate Orbiter nebo Planet-C) nezvládla stabilizaci orbitální dráhy kolem Venuše. Sonda zahájila zpomalovací manévry a chystala se vstoupit do gravitačního pole planety. Náhle však přerušila komunikaci a bylo ztraceno spojení.

celý článek