Elon Musk naznačil cenu cesty na Mars, měla by být dostupná pro běžného člověka

11. 2. 2019
Starship Kolonizace vesmíru Lety do vesmíru Vesmírná turistika

Život na Marsu se zdá být každým rokem reálnější. Na rozdíl od NASA a dalších vesmírných agentur, které se zatím soustředí na výzkum vesmíru malým okruhem vyvolených, intenzivně trénovaných astronautů, má společnost SpaceX cíl výrazně jiný: dostupné cesty na sousední planetu pro úplně obyčejné lidi. Podle Elona Muska by měla být cena za cestu na Mars srovnatelná s koupí domu, což by mělo umožnit postupnou kolonizaci Marsu.

Starship, oblet Měsíce

Starship, oblet Měsíce vesmírná loď Starship společnosti SpaceX při obletu Měsíce.Zpáteční cesta by tak mohla podle majitele SpaceX zpočátku vyjít na 500 000 dolarů, postupně by však mohla klesnout až pod 100 000 dolarů. Částka se bude hodně odvíjet od poptávky a od toho, jak složité bude vybudovat infrastrukturu pro výrobu potřebných materiálů přímo na Marsu. Tím má na mysli jak výrobu paliva pro zpáteční cestu vesmírných lodí, tak také zásobování samotné kolonie.

Dosavadní vesmírní turisté létali pouze na oběžnou dráhu Země a platili za to více než 50 milionů dolarů. Takovou cestu si tedy mohli dovolit pouze hodně majetní. Za utracenou částku získali několik dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou se dostali ve stísněné vesmírné lodi Sojuz, společně s běžnou posádkou stanice. 

Další možností, jak se dostat do vesmíru, by už letos měly být tzv. suborbitální lety, které připravují společnosti Virgin Galactic a Blue Origin, každá se svým vlastním přístupem. V obou případech však půjde řádově o jednotky až desítky minut ve stavu beztíže, po kterých se vesmírní turisté opět vrátí na Zemi. Předpokládané ceny za jeden let se pohybují v okolí 200 000 dolarů.

Pokud plán SpaceX vyjde, mohly by se lety na Mars stát pro stovky lidí realitou už do deseti let. Elon Musk dokonce optimisticky plánuje první let lodi Starship na Mars s posádkou na rok 2024 a následně vždy několikrát každé dva roky, kdy se Země a Mars pohybují na svých oběžných drahách blízko sebe.

Zkušenost nicméně napovídá, že vývoj tak rychlý nebude. Kromě financování je třeba vyřešit velké množství technologických potíží, které doposud nebyly ani otestovány. Ambiciózní vývoj však jde neustále kupředu a společnost SpaceX před pár dny otestovala nový motor pro svou masivní vesmírnou loď. Ještě letos by měl její prototyp Starship Hopper projít atmosférickými testy a v příštím roce by mohla první Starship letět na oběžnou dráhu Země.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Starship

Prototypu Starship Mk1 při tankování paliva explodovaly palivové nádrže a uletěl nos

21. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Prototypu Starship Mk1 při tankování paliva explodovaly palivové nádrže a uletěl nos  Společnost SpaceX se v posledních týdnech připravuje na první let prototypu vesmírné lodi Starship. Včera loď v Texasu označovaná jako Mk1 procházela tankováním kryogenického paliva. V průběhu tohoto testu však došlo ke zničení nosu lodi a následnému úniku paliva.

celý článek

SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch Měsíce

20. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch MěsíceV pondělí NASA prohlásila, že Starship by mělo být možné využít při dopravě nákladu na Měsíc. SpaceX je jedna z 5 společností, se kterými NASA v současnosti spolupracuje na přípravě misí, které předcházejí misi Artemis 3 plánované na rok 2022, kdy na Měsíc poletí lidská posádka. První let Starship na Měsíc by mohl proběhnout v roce 2022.

Další test vesmírné lodi Starship má proběhnout v říjnu, tentokrát do výšky 20 kilometrů

4. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Další test vesmírné lodi Starship má proběhnout v říjnu, tentokrát do výšky 20 kilometrůPodle tweetu Elona Muska by mohl příští test nové vesmírné lodi Starship proběhnout už v říjnu tohoto roku. Nově už nepůjde o malý skok prototypu Starhopper, ale let většího prototypu samotné lodi Starship označovaného jako Mk1 (mark 1). Loď by měla být plně sestavena ještě před 28. zářím, kdy chce Musk ohlásit drobné změny v designu finální vesmírné lodě Starship.

celý článek

Starhopper napodruhé úspěšně vyletěl do výšky 150 metrů a následně opět dosedl na přistávací plochu

28. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Starhopper napodruhé úspěšně vyletěl do výšky 150 metrů a následně opět dosedl na přistávací plochuOdložený testovací let prototypu vesmírné lodi Starship společnosti SpaceX proběhl podle očekávání. Během zhruba jedné minuty se raketa s jedním motorem raptor dostala do plánované výšky 150 metrů a poté se opět snesla k zemi. Šlo o druhý let, kdy nebyl prototyp přivázaný lanem k zemi.

celý článek

Prototyp Starhopper by měl 12. srpna vyletět do výšky 200 metrů

3. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Prototyp Starhopper by měl 12. srpna vyletět do výšky 200 metrůSpolečnost SpaceX plánuje testovací let prototypu vesmírné lodi Starship do výšky 200 metrů na 12. srpna. Vyplývá to z plánů na uzavření komunikací v okolí testovacího střediska Boca Chica společnosti v Texasu. Prototyp nedávno prošel testovacím skokem, při kterém se během 22 sekund dostal do výšky asi 20 metrů. Šlo o první volný testovací let této lodi, při kterém nebyla lanem připoutána k zemi.

celý článek

SpaceX vyvíjí hned dva prototypy lodě Starship najednou, a na dvou místech

20. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

SpaceX vyvíjí hned dva prototypy lodě Starship najednou, a na dvou místechElon Musk potvrdil, že společnost SpaceX aktuálně v Texasu vyvíjí první prototyp lodi Starship schopný orbitálního letu. Zároveň druhý prototyp se stejnými schopnostmi je sestavován také na Floridě. Oba týmy pracují paralelně a společnost doufá že tak urychlí vývoj lodi schopné cesty k Měsíci a následně až k Marsu. Musk stále věří, že první orbitální let proběhne do konce příštího roku.

První zážeh a malý skok pro vesmírnou loď Starship

4. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

První zážeh a malý skok pro vesmírnou loď StarshipVe středu večer provedl prototyp Hopper vesmírné lodi Starship první zážeh a malý skok. Testovací zařízení s jedním motorem Raptor se od země odlepilo na pouhých pár centimetrů, postupně však budou skoky větší. SpaceX chce vesmírnou loď použít pro lety až desítek lidí na Měsíc a následně i Mars, první let k Měsíci by mohl proběhnout už v roce 2023.

celý článek