Elon Musk naznačil cenu cesty na Mars, měla by být dostupná pro běžného člověka

11. 02. 2019
Starship Kolonizace vesmíru Lety do vesmíru Vesmírná turistika

Život na Marsu se zdá být každým rokem reálnější. Na rozdíl od NASA a dalších vesmírných agentur, které se zatím soustředí na výzkum vesmíru malým okruhem vyvolených, intenzivně trénovaných astronautů, má společnost SpaceX cíl výrazně jiný: dostupné cesty na sousední planetu pro úplně obyčejné lidi. Podle Elona Muska by měla být cena za cestu na Mars srovnatelná s koupí domu, což by mělo umožnit postupnou kolonizaci Marsu.

Starship, oblet Měsíce

Starship, oblet Měsíce - vesmírná loď Starship společnosti SpaceX při obletu Měsíce.Zpáteční cesta by tak mohla podle majitele SpaceX zpočátku vyjít na 500 000 dolarů, postupně by však mohla klesnout až pod 100 000 dolarů. Částka se bude hodně odvíjet od poptávky a od toho, jak složité bude vybudovat infrastrukturu pro výrobu potřebných materiálů přímo na Marsu. Tím má na mysli jak výrobu paliva pro zpáteční cestu vesmírných lodí, tak také zásobování samotné kolonie.

Dosavadní vesmírní turisté létali pouze na oběžnou dráhu Země a platili za to více než 50 milionů dolarů. Takovou cestu si tedy mohli dovolit pouze hodně majetní. Za utracenou částku získali několik dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou se dostali ve stísněné vesmírné lodi Sojuz, společně s běžnou posádkou stanice. 

Další možností, jak se dostat do vesmíru, by už letos měly být tzv. suborbitální lety, které připravují společnosti Virgin Galactic a Blue Origin, každá se svým vlastním přístupem. V obou případech však půjde řádově o jednotky až desítky minut ve stavu beztíže, po kterých se vesmírní turisté opět vrátí na Zemi. Předpokládané ceny za jeden let se pohybují v okolí 200 000 dolarů.

Pokud plán SpaceX vyjde, mohly by se lety na Mars stát pro stovky lidí realitou už do deseti let. Elon Musk dokonce optimisticky plánuje první let lodi Starship na Mars s posádkou na rok 2024 a následně vždy několikrát každé dva roky, kdy se Země a Mars pohybují na svých oběžných drahách blízko sebe.

Zkušenost nicméně napovídá, že vývoj tak rychlý nebude. Kromě financování je třeba vyřešit velké množství technologických potíží, které doposud nebyly ani otestovány. Ambiciózní vývoj však jde neustále kupředu a společnost SpaceX před pár dny otestovala nový motor pro svou masivní vesmírnou loď. Ještě letos by měl její prototyp Starship Hopper projít atmosférickými testy a v příštím roce by mohla první Starship letět na oběžnou dráhu Země.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Starship

Společnost SpaceX poprvé zažehla motor pro obří loď Starship

04. 02. 2019

Společnost SpaceX poprvé zažehla motor pro obří loď StarshipElon Musk zveřejnil na Twitteru nové fotografie motoru Raptor, kterým bude vybavena vesmírná loď Starship. Zmínil zároveň, že se nyní SpaceX bude soustředit na to, dostat se co nejdříve na Měsíc a teprve potom na další místa, hlavně Mars. Zajímavé je, že stejný motor bude nyní využívat jak raketa Superheavy tak vesmírná loď Starship, teprve později budou vyvinuty dvě rozdílné varianty motoru pro lety v atmosféře a ve vesmíru.

celý článek

SpaceX začne stavět raketu Superheavy na jaře

15. 01. 2019

SpaceX začne stavět raketu Superheavy na jařePodle vyjádření Elona Muska na Twitteru bude probíhat vývoj obří vesmírné lodi Starship a její nosné rakety Superheavy souběžně. Zatímco první prototyp lodi Starship už je sestavený, první hardware pro super těžkou raketu se začne stavět letos na jaře. První zkušební let prototypu Starship Hopper je aktuálně plánován na únor, v továrně SpaceX se aktuálně dokončují jeho motory Raptor.

SpaceX představila hotový prototyp vesmírné lodi Starship, do dvou měsíců začne létat

12. 01. 2019

SpaceX představila hotový prototyp vesmírné lodi Starship, do dvou měsíců začne létatSpolečnost SpaceX dokončila sestavení prvního prototypu vesmírné lodi Starship. Prototyp nese označení Starship Hopper a bude sloužit pro atmosférické testy, na jejichž základě teprve bude sestavena skutečná raketa i vesmírná loď, které poletí do vesmíru. Podle Elona Muska by první krátké skoky Hopperu mohly proběhnout během 4-8 týdnů.

celý článek

Elon Musk pojmenoval novou vesmírnou loď SpaceX: místo BFS to bude Starship

20. 11. 2018

Elon Musk pojmenoval novou vesmírnou loď SpaceX: místo BFS to bude StarshipSpolečnost SpaceX doposud označovala novou raketu jako BFR (Big Falcon Rocket) a její horní stupeň, který bude sloužit jako vesmírná loď pro cesty k Marsu, jako BFS (Big Falcon Ship). Loď však někdy byla také označována jako BFR, nebo jako BFR ship. To teď končí: nová těžká raketa SpaceX se bude jmenovat Super Heavy a do vesmíru bude vynášet vesmírnou loď Starship.

celý článek

SpaceX postaví malou verzi vesmírné lodi BFS, která už v polovině příštího roku poletí na raketě Falcon 9

08. 11. 2018

SpaceX postaví malou verzi vesmírné lodi BFS, která už v polovině příštího roku poletí na raketě Falcon 9Elon Musk na Twitteru oznámil, že SpaceX vyvine malou verzi vesmírné lodi BFS, která bude moci létat na raketě Falcon 9. Má jít v podstatě o testovací plavidlo, které bude odvozeno od druhého stupně stávající rakety Falcon 9, které pomůže s vývojem a ověřením nových technologií, které budou použity u vesmírné lodi BFS pro cesty na Měsíc, Mars a jinam do sluneční soustavy. BFS má podle plánu létat na obří raketě BFR, kterou SpaceX vyvíjí zároveň s vesmírnou lodí.

celý článek

Společnost SpaceX začala v Texasu s výstavbou testovacího střediska pro obří raketu BFR

16. 10. 2018

Společnost SpaceX začala v Texasu s výstavbou testovacího střediska pro obří raketu BFRSpolečnost SpaceX začala na pobřeží v Texasu s výstavbou testovacího střediska pro obří raketu BFR a vesmírnou loď BFS. Výroba nového systému BFR má probíhat v nové továrně v Los Angeles, následné testovací lety potom v Texasu. SpaceX počítá s tím, že první skoky rakety BFR proběhnou už koncem příštího roku. Na místě budoucích testů zatím probíhá odstraňování zeminy a příprava na výstavbu startovacích ploch a budov.

celý článek

Vesmírnou lodí BFS poletí v roce 2023 k Měsíci japonský miliardář a s ním několik umělců

18. 09. 2018

Vesmírnou lodí BFS poletí v roce 2023 k Měsíci japonský miliardář a s ním několik umělcůElon Musk v pondělí oznámil podrobnosti mise k obletu Měsíce s aktuálně vyvíjenou vesmírnou lodí BFS. Spolu s japonským miliardářem Yusaku Maezawou poletí na palubě 6-8 umělců z různých oborů, kteří na základě svých zkušeností z této cesty vytvoří umělecká díla, která mají inspirovat lidstvo k dalším letům do vesmíru. Musk zároveň konkretizoval nové prvky vesmírné lodi BFS, kterou jeho společnost aktuálně vyvíjí v Los Angeles. První vesmírná mise s turisty k Měsíci by měla proběhnout v roce 2023.

celý článek