První soukromá vesmírná loď Crew Dragon je na oběžné dráze, v rámci testovacího letu poletí k ISS

2. 3. 2019
Dragon Vesmírné lodě SpaceX ISS Lety do vesmíru

V sobotu v 8:54 našeho času odstartovala raketa Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon na její první cestu k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. V prvních deseti minutách proběhlo vše podle plánů, raketa vynesla vesmírnou loď na oběžnou dráhu a její první stupeň se vrátil zpět na Zemi, kde řízeně přistál na palubě automatické lodi v oceánu. Crew Dragon je nová verze vesmírné lodi Dragon, kterou společnost Spacex modifikovala pro lety astronautů na oběžnou dráhu.

Crew Dragon, při startu

Crew Dragon, při startuVesmírnou loď Crew Dragon vyvíjí společnost SpaceX za finančního přispění NASA. Tento první let je označován jako Demo 1 a má ověřit fungování všech systémů lodi přímo ve vesmíru. Následovat bude ještě letos první let s posádkou v rámci druhého testovacího letu Demo 2. Pokud vše proběhne bez problémů, Crew Dragon bude vozit americké astronauty na Mezinárodní stanici v rámci kontraktu vypsaného NASA, která doposud nakupuje místa v ruské vesmírné lodi Sojuz.

Na palubě Crew Dragon zatím není žádná posádka, pouze figurína Ripley, která má dát operátorům SpaceX představu o tom, čím bude při příštím letu procházet skutečná posádka lodi. Kromě toho je na palubě asi 180 kilogramu zásob pro posádku stanice.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Dragon

  SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici Gateway

  28. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

  SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici GatewayNASA vybrala společnost SpaceX k zásobování lunární orbitální stanice Gateway. Od roku 2024 by k ní měla nejméně dvakrát letět vylepšená automatická loď Dragon XL.

  celý článek

  SpaceX o víkendu vyzkouší oddělení lodi Dragon od rakety v průběhu letu

  15. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

  18. ledna se SpaceX chystá na poslední velký test vesmírné lodi Crew Dragon před letem s posádkou na ISS. Během letu dojde k oddělení kapsle Dragon od rakety Falcon 9. Při testu má dojít k ověření bezpečnosti posádky při případných problémech s raketou v průběhu letu.

  celý článek

  NASA v příštích pěti letech plánuje komerční lety k Mezinárodní vesmírné stanici

  1. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

  NASA v příštích pěti letech plánuje komerční lety k Mezinárodní vesmírné staniciNASA chce využít nových soukromých vesmírných lodí Crew Dragon a Starliner k umožnění komerčních letů na ISS. Takové mise by mohly trvat od 15 do 30 dní a mimo jiné by umožnily zhodnocení psychologických dopadů na netrénované astronauty.

  Crew Dragon zažehl při pozemním testu své SuperDraco trysky, následovat bude simulace přerušení letu

  14. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Boeing se v prosinci chystá poslat vesmírnou loď Starliner na ISS, zatím bez posádky

  11. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Boeing se v prosinci chystá poslat vesmírnou loď Starliner na ISS, zatím bez posádkyAmerická společnost Boeing oznámila aktualizované plány na testování vesmírné lodi CST-100 Starliner. Začátkem listopadu proběhne zkouška nouzového přerušení letu a v polovině prosince dlouho očekávaný let na ISS bez posádky. Teprve po těchto dvou testech může přijít na řadu let s posádkou, v něm však bude Boeing pravděpodobně předběhnutý společností SpaceX s vesmírnou lodí Crew Dragon.

  celý článek

  První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehem

  7. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

  První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehemSpolečnost SpaceX 29. srpna otestovala statickým zážehem motorů raketu Falcon 9, která vynese do vesmíru loď Crew Dragon při testovací misi Demo-2. Při této misi budou na palubě Dragonu dva astronauti a poletí k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Půjde o druhou testovací misi lodi Crew Dragon, při té první úspěšně doletěla na ISS a zpět, avšak zatím bez posádky. Doposud nebylo stanoveno pevné datum této mise, očekává se nicméně, že to bude koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku.

  celý článek

  Orbitální stanice ISS má nový dokovací port. Bude sloužit novým soukromým vesmírným lodím

  22. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Orbitální stanice ISS má nový dokovací port. Bude sloužit novým soukromým vesmírným lodímDvojice amerických astronautů včera při výstupu do volného prostoru zprovoznila nový port pro vesmírné lodě na ISS s označením IDA-3 (International Dock Adapter). Zařízení bude používáno novými loděmi Crew Dragon a Starliner, které aktuálně vyvíjí společnosti SpaceX a Boeing. Na ISS už funguje podobné zařízení IDA-2, které bylo nainstalováno v roce 2016.