První přímé pozorování exoplanety optickou interferometrií odhalilo její dynamickou atmosféru

2. 4. 2019
Exoplanety VLT

Teleskop VLT poprvé pozoroval exoplanetu pomocí optické interferometrie, kdy je světlo z více velkých teleskopů zpracováno jedním instrumentem. Tato nová metoda vědcům umožnila pozorovat komplexní atmosféru vzdálené planety s oblaky ze železa a otevírá dveře pro získání více informací o objevených exoplanetách.

Hvězda HR8799

Hvězda HR8799 - Uprostřed snímku se nachází hvězda HR8799. Snímek byl pořízen pro Digitized Sky Survey 2.Instrument GRAVITY zpracovává data ze 4 teleskopů VLT (Very Large Telescope) v Čile a vytváří z nich jeden obří teleskop (VLTI). Díky této metodě mohou astronomové oddělit velmi silné světlo od hvězdy od slabšího světlo, které se odráží od její planety. Analýzou světla od exoplanety potom mohou zjistit více o jejích charakteristikách.

Touto metodou astronomové pozorovali masivní exoplanetu HR8799e, která se nachází asi 129 světelných let daleko v souhvězdí Pegase. Pro přímá pozorování jde o vhodný objekt, tato planeta je totiž 5-10x masivnější než Jupiter a obíhá svou hvězdu relativně daleko, takže světlo, které se od ní odráží, je snáze pozorovatelné. HR8799e se nachází 14,5 AU od svojí hvězdy, tedy zhruba mezi vzdáleností Saturnu a Uranu od Slunce.

Hvězda HR8799 a planety, které kolem ní obíhají, jsou velmi mladé, podle vědců mají pouze asi 30 milionů let. Jejich studiem chtějí získat více informací o zrodu planetárních systémů a jejich následném vývoji. 

V atmosféře planety HR8799e se nachází mnohem více oxidu uhelnatého než metanu, což vědce překvapilo, protože neočekávali, že by takové kombinace mohla být stabilní. Mohlo by to být způsobeno silnými vertikálními větry, které by bránili oxidu uhelnatému reagovat s vodíkem a vytvářet metan. Dále se v atmosféře HR8799e nachází množství oblaků obsahujících železo a prach z křemičitanů. V kombinaci s oxidem uhelnatým by mohla vznikat silná bouře ve velmi dynamické atmosféře.

Nová pozorování také odhalují, že planeta generuje ve svém nitru vlastní světlo, které proniká na povrch skrz její hustou atmosféru. Jde o energii pozůstalou z nedávného vzniku planety. I přes relativní velkou vzdálenost na ní panují teploty kolem 1000 °C.

Ačkoli jde o přímá pozorování, jejich výsledkem není konkrétní obrázek planety, ale data, která byla byla vědci zpracována do grafů. Výsledky pozorování lze najít ve studii (odkaz uveden níže). 


Na tomto videu lze vidět pohyb planet kolem hvězdy zachycený teleskopem Keck v průběhu 7 let. Planeta HR 8799e je ta neblíže hvězdě.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Exoplanety

U blízké Teegardenovy hvězdy byly objeveny dvě nové exoplanety podobně velké jako Země

19. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

Teegardenova hvězda se nachází ve vzdálenosti zhruba 12,6 světelných let a doposud se o žádných planetách v její blízkosti nevědělo. Změnila to snaha mezinárodního týmu astronomů pracujících s teleskopem Calar Alto Observatory ve Španělsku. Podle nové studie publikované v magazínu Astronomy and Astrophysics obíhají hvězdu hned dvě planety, které jsou jen o něco větší než Země. Obě se nachází v obyvatelné zóně hvězdy, kde by se mohla držet voda v kapalném stavu.

celý článek

U nejbližší hvězdy se možná skrývá druhá exoplaneta - je velká a ledová

19. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

U nejbližší hvězdy se možná skrývá druhá exoplaneta - je velká a ledováTým vědců objevil náznaky další exoplanety u Proxima Centauri - nejbližší hvězdy Slunci. Šlo by o už druhou planetu v tomto systému, první planeta Proxima Centauri b byla objevena už v roce 2016. Podobně jako u planety b, byla i planeta c objevena metodou pozorování gravitačního vlivu těchto planet na hvězdu. Výsledky tohoto výzkumu byly prezentovány na konferenci Breakthrough Discuss členy vědeckého týmu.

celý článek

Teleskop TESS našel svou první exoplanetu podobně velkou jako Země

15. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Teleskop TESS našel svou první exoplanetu podobně velkou jako ZeměVesmírný teleskop TESS (Transiting Exoplanets Survey Satellite) našel svou první exoplanetu, která se svou velikostí blíží Zemi. Nachází se v hvězdném systému HD21749 ve vzdálenosti 53 světelných let spolu s další exoplanetou, která se velikostí blíží Neptunu. Nový objev byl publikován ve vědeckém magazínu Astrophysical Journal Letters.

celý článek

První exoplaneta objevená v okolí binární hvězdy s bílým trpaslíkem má hmotnost 13 Jupiterů

10. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

První exoplaneta objevená v okolí binární hvězdy s bílým trpaslíkem má hmotnost 13 JupiterůBrazilským astronomům se podařilo nalézt první evidenci o exoplanetě, která obíhá binární hvězdu, jejíž jedna složka je hvězda po hlavní posloupnosti. Konkrétně se jedná o dvojhvězdu KIC 10544976 v souhvězdí Labutě, což je oblast, kterou zkoumal teleskop Kepler. Hvězda se skládá z červeného a bílého trpaslíka a planeta, která ji obíhá by měla mít 13násobek hmotnosti planety Jupiter. Výsledky výzkumu týmu vedeného Leonardem Andrade de Almeidou byly publikovány v magazínu Astronomical Journal.

celý článek

První kandidát na exoplanetu objevený teleskopem Kepler byl potvrzen 10 let po objevení

7. 3. 2019

První kandidát na exoplanetu objevený teleskopem Kepler byl potvrzen 10 let po objeveníVesmírný teleskop Kepler už několik měsíců nefunguje, přesto jím nasbíraná vědecká data dále slouží k objevení nových exoplanet. Nebo potvrzení těch, které byly považovány za odchylky v datech. Podle nové studie je první kandidát na exoplanetu objevený tímto teleskopem (KOI 4.01) skutečně planetou, i když byl původně považován za tzv. false positive, tedy falešnou indikaci. Nové závěry vychází z nové analýzy starých dat a jsou potvrzena novými pozorováními.

celý článek

V datech z mise teleskopu Kepler byla nalezena nová exoplaneta

10. 1. 2019

V datech z mise teleskopu Kepler byla nalezena nová exoplanetaVesmírný teleskop Kepler loni dosloužil, data, která posbíral, však stále přispívají k novým objevům. Jedním z takových je také exoplaneta K2-288Bb, která byla objevena amatérem, který procházel veřejně dostupnou databázi. Originální data pocházela z mise K2, která byla pokračováním úspěšného hledání exoplanet vesmírným teleskopem Kepler. Planeta K2-288Bb se nachází 226 světelných let daleko a je jen o něco menší než Neptun.

Vesmírný teleskop TESS objevil svou třetí exoplanetu, má výjimečně velkou hustotu

9. 1. 2019

Vesmírný teleskop TESS objevil svou třetí exoplanetu, má výjimečně velkou hustotuVesmírný teleskop TESS objevil ve vzdálenosti 53 světelných let svou třetí a možná i čtvrtou exoplanetu. Potvrzená planeta obíhá malou hvězdu HD 21749 a má tedy označení HD 21749b. Zajímavé je, že nově je sice 3x větší než Země, zároveň má ale 23x větší hmotnost. Teleskop TESS vyletěl do vesmíru v dubnu loňského roku a jeho úkolem je hledání exoplanet pomocí tranzitní metody napříč celou hvězdnou oblohou.

celý článek