Co umožňuje existenci oceánu pod povrchem Enceladu a proč tomu tak není u sousedních měsíců?

4. 4. 2019
Enceladus Geologie ve vesmíru Saturn Europa Clipper JUICE Hledání života

Dvojice vědců z University of Maryland a Southwest Research Institute vytvořila počítačovou simulaci, která se soustředí na vývoj těles v těsné blízkosti planety Saturn. Z více než 60 měsíců planety se pouze pětice větších měsíců nachází v jeho těsné blízkosti a zřejmě pouze Enceladus má pod svým povrchem ukrytý oceán. Nový počítačový model nyní poprvé ukazuje, proč je právě tento měsíc tímto způsobem unikátní. Výsledky výzkumu byly prezentovány ve studii, která vyšla v magazínu Nature Astronomy.

Enceladus, gejzíry na jižním pólu

Enceladus, gejzíry na jižním pólu - snímek pořízený vesmírnou sondou Cassini při přeletu jižního pólu saturnova měsíce Enceladu. Vlevo dole je vidět atmosféra planety Saturn.Všech pět vnitřních měsíců Saturnu (Mimas, Enceladus, Tethys, Dione a Rhea) jsou dostatečně velká tělesa, která by teoreticky mohla mít svůj vlastní podpovrchový oceán. Dokonce podle vědců všechny tyto měsíce vznikly ze stejného materiálu a podobným způsobem, měly by tak mít podobné složení a obsahovat množství vody. Navíc všechna tato tělesa mají další společné: působí na ně gravitace planety i okolní měsíce.

Enceladus je však výjimečný, potvrzují to i snímky ze sondy Cassini, které ukazují viditelné gejzíry na jeho jižním pólu. Vědci jako nejpravděpodobnější příčinu existence tohoto geologického procesu považují zahřívání nitra měsíce způsobené střídavým působením gravitace planety a okolních měsíců. To však nevysvětluje proč se tak neděje u sousedních měsíců.

Nová simulace ukazuje vývoj měsíců v těsné blízkosti Saturnu za celou existenci planety (tedy zhruba 4,5 miliardy let). Jde o první model, který pracuje jak s gravitačním vlivem Saturnu, tak geologií měsíců - doposud se simulace soustředily vždy pouze na jednu z těchto stránek. 

Výsledek ukazuje, že unikátnost Enceladu je v gravitačních interakcích s ostatními měsíci, které pomohly protáhnout jeho oběžnou dráhu. U ostatních vnitřních měsíců planety není tento efekt dostatečně silný, aby společně s gravitačním vlivem planety zahřál jejich nitra natolik, aby u nich pod povrchem mohla existovat voda v kapalném skupenství.

Podobně jako u Europy, měsíce planety Jupiter, se i u Enceladu spekuluje o možnosti existence života v jeho podpovrchovém oceánu. Zda tomu tak skutečně je, však bez dalšího průzkumu není možné určit. Kolem Saturnu kroužila do roku 2017 sonda Cassini, jejíž snímky poprvé ukázaly na existenci gejzírů na Enceladu. Během této mise bylo získáno velké množství dat, ze kterých vědci dodnes vychází, pod povrch měsíce však sonda příliš nenahlédla. 

Aktuálně se neplánuje žádná další mise k Saturnu, i když vědecké komunita by velmi ráda Enceladus prozkoumala do většího detailu. Za to už v roce 2023 by měla odletět k Jupiteru vesmírná sonda Europa Clipper, která bude Europu zkoumat z oběžné dráhy. Několik průletů kolem Europy provede také sonda JUICE, která k Jupiteru odstartuje o rok dříve a jejímž cílem je měsíc Ganymede. Ve hře je také potenciální třetí sonda, která by na Europě přistála, o její realizaci ale zatím nebylo rozhodnuto a od Země neodletí dříve než v roce 2025.

Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Enceladus

První soukromá vědecká mise k Saturnu by mohla hledat život na Enceladu

11. 11. 2018

První soukromá vědecká mise k Saturnu by mohla hledat život na EnceladuAmerická vesmírná agentura NASA a soukromá společnost Breakthrough Iniciatives podepsaly dohodu o spolupráci v přípravě soukromé mise k měsíci Enceladus u planety Saturn. NASA má s tímto místem zkušenosti, do loňského roku obíhala planetu sonda Cassini, která na malém ledovém měsíci Enceladu objevila gejzíry tryskající vodu a organické sloučeniny do okolí planety, kde vytváří jeden z jejích prstenců. NASA, ani jiná vládní vesmírná agentura se k Saturnu v nejbližší době nechystá, soukromá iniciativa tak přebírá žezlo a hodlá Enceladus navštívit.

celý článek

Na Enceladu se nacházejí komplexní organické sloučeniny, o detekci života se ale stále ještě nejedná

29. 6. 2018

Na Enceladu se nacházejí komplexní organické sloučeniny, o detekci života se ale stále ještě nejednáMalý měsíc Enceladus obíhající planetu Saturn v sobě ukrývá podpovrchový oceán. Podle nově publikované studie v magazínu Nature voda v tomto oceánu obsahuje komplexní organické sloučeniny, které by mohly dokládat existenci podmínek vhodných pro vznik života. Nové závěry vycházejí ze starých dat posbíraných orbitální družicí Cassini, která obíhala Saturn a studovala kromě planety a jejích prstenců také její měsíce.

celý článek

Koloběh vody na Enceladu vyžaduje cirkulaci přes jádro a umožňuje existenci života

10. 11. 2017

Koloběh vody na Enceladu vyžaduje cirkulaci přes jádro a umožňuje existenci životaVědci už od roku 2005, kdy byly objeveny gejzíry na jižním pólu měsíce Enceladus, uvažují nad tím, co způsobuje zahřívání vody pod jeho ledovou slupkou. Většina vážných úvah pracuje s tím, že při oběhu kolem mateřské planety Saturn vzniká tření, které zahřívá nitro měsíce, které rozpouští vodu a vyvolává tlaky, za jejichž pomoci voda tryská ven. Podle nové studie ale tento mechanismus nestačí, nevydržel by víc než pár desítek milionů let. Aby mohly tyto procesy probíhat po delší dobu, Enceladus by mohl mít pórovité jádro obklopené podpovrchovým oceánem, teprve tehdy je možné tyto procesy udržet po miliardy let a umožnit rozvoj živých organismů.

celý článek

Nová měření naznačují, že v chemických reakcích na oběžné dráze Saturnu vzniká metanol

15. 8. 2017

Nová měření naznačují, že v chemických reakcích na oběžné dráze Saturnu vzniká metanolSaturnův měsíc Enceladus má podpovrchový oceán plný vody a organických sloučenin, vyplývá to z měření sondy Cassini, která kolem Saturnu obíhá už přes deset let. Složení je nám známé díky gejzírům na jižním pólu, jejichž obsah sonda analyzovala. Nová, doplňující měření ze Země teď ukazují, že organické sloučeniny chrlené gejzíry do vesmíru dále chemicky reagují, což vede ke vzniku metanolu. Pozorování byla provedena pomocí teleskopu IRAM ve Španělsku, která ukazují v okolí Enceladu vyšší koncentraci metanolu než jakou naměřila sonda Cassini nad samotnými gejzíry.

Sonda Cassini vysílá radiové signály skrz Enceladus k Zemi, hledá v nitru měsíce vodní oceán

10. 5. 2012

Sonda Cassini vysílá radiové signály skrz Enceladus k Zemi, hledá v nitru měsíce vodní oceánMinulou středu proletěla vesmírná sonda Cassini 74 kilometrů nad povrchem Enceladu, jednoho z měsíců planety Saturn. Hlavním úkolem přístrojů sondy bylo získat radiová měření jižního pólu měsíce s cílem odhalit co se nachází pod gejzíry známými jako Tiger Stripes.

celý článek

Sonda Cassini proletěla gejzíry na jižním pólu Enceladu, měsíci planety Saturn

29. 3. 2012

Sonda Cassini proletěla gejzíry na jižním pólu Enceladu, měsíci planety SaturnZatím nejnižší průlet nad jižním pólem měsíce Enceladus zvládla vesmírná sonda Cassini v úterý 27. března, při největším přblížení byla pouhých 74 kilometrů od gejzírů, které se v oblasti nacházejí. Hlavním úkolem sondy bylo analyzovat materiál, který z gejzírů vychází pomocí hned několika přístrojů na palubě, zároveň byla detailně zmapován povrch.

celý článek

Saturn podle vědců NASA deformuje gravitační silou měsíc Enceladus a vytváří na něm vodní gejzíry

24. 3. 2012

Saturn podle vědců NASA deformuje gravitační silou měsíc Enceladus a vytváří na něm vodní gejzíryMalý měsíc Enceladus je podle vědců NASA deformován gravitační silou planety Saturn, která tak způsobuje vznik tepla a vodní gejzíry na jižním pólu měsíce. Na Lunar and Planetary Science Conference v Texasu to prezentoval tým vědců s výsledky své analýzy, která pracuje s daty z vesmírné sondy Cassini z let 2005 až do současnosti.

celý článek