První vědecké závěry z mise Trace Gas Orbiter: v atmosféře Marsu je metan i voda

15. 4. 2019
Trace Gas Orbiter Mars Atmosféry planet

Evropská vesmírná agentura ESA prezentovala nejnovější výsledky mise orbitální sondy Trace Gas Orbiter (TGO), která od roku 2016 obíhá kolem planety Mars. Mezi výsledky jsou dopady loňské globální prachové bouře nebo také překvapivě nízké množství metanu v atmosféře. K tématu byly publikovány hned dvě studie v magazínu Nature a jedna v Proceedings of the Russian Academy of Science a výsledky zkoumání byly prezentovány na generálním shromáždění European Geosciences Union ve Vídni.

Trace Gas Orbiter (TGO)

Trace Gas Orbiter (TGO) orbitální sonda, která je součástí vesmírného programu ExoMars, na kterém spolupracují evropská a americká vesmírná agentura. K Marsu odstartovala v březnu 2016 a dorazila v říjnu téhož roku.Sonda TGO je společným projektem evropské a ruské vesmírné agentury a je součástí programu ExoMars. V rámci první fáze programu dorazila sonda TGO k Marsu už v říjnu 2016 a kromě vlastních vědeckých úkolů bude sloužit také jako komunikační družice pro druhou fázi programu, při které dorazí na povrch Marsu rover Rosalindy Franklinové.

Prachová bouře 2018

Během této globální události, kdy byl téměř celý povrch Marsu zahalen hustými oblaky prachu, měřila sonda TGO složení atmosféry planety. Data ukazují na relativné rychlé navýšení množství vody v atmosféře při této bouři. Zároveň také sonda v atmosféře detekovala deuterium, tedy tzv. těžkou vodu.

Metan

Jak už název sondy napovídá, její přístroje zkoumají také množství stopových plynů v atmosféře Marsu, tedy těch, které tvoří méně než jedno procentu objemu atmosféry. Jedním z těchto plynů je také metan, který vědce zajímá, protože vzniká v geologických nebo biologických procesech a celkem rychle se samovolně rozpadá. Jeho přítomnost na Marsu tedy indikuje nedávnou geologickou nebo dokonce biologickou aktivitu. Doposud byly naměřené různé hodnoty metanu na Marsu různými zařízeními. Měří se v jednotkách ppbv (parts per billion by volume - částic na miliardu v daném objemu)
  • Na Zemi bývá naměřeno kolem 1800 ppbv
  • Orbitální sonda Mars Express už v roce 2004 naměřila 10 ppbv v atmosféře Marsu
  • Pozorování teleskopy ze Země následně ukázala hodnoty dosahující až 45 ppbv
  • Rover Curiosity se zaměřil na hodnoty metanu mimo výkyvy. Naměřil běžné hodnoty kolem 0,2 - 0,7 ppbv s nepravidelnými nárůsty nad tyto hodnoty.
Sonda TGO poskytuje doposud nejdetailnější globální analýzu metanu v atmosféře Marsu. Podle těchto měření nepřesahuje množství metanu hodnotu 0,05 ppbv, což je výrazně méně než dosavadní naměřené hodnoty jinými sondami. Vědci si to vysvětlují tím, že k destrukci metanu by mohlo docházet u povrchu a z oběžné dráhy se tak jeví, že je ho méně.

Voda pod povrchem planety

TGO také měří přítomnost vodíku do hloubky jeden metr pod povrchem Marsu. Přítomnost vodíku indikuje přítomnost molekul vody ve formě ledu nebo vázaných v minerálech. TGO už nyní vyprodukovala zatím nejdetailnější mapu rozložení vody těsně pod povrchem a její přesnost se bude nadále zvyšovat.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Trace Gas Orbiter

Evropská anténa pro hluboký vesmír poprvé komunikovala se dvěma sondami zároveň

16. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Evropská anténa pro hluboký vesmír poprvé komunikovala se dvěma sondami zároveň30. ledna komunikovala evropská anténa New Norcia v Austrálii se dvěma sondami na oběžné dráze planety Mars. Signály měly různou frekvenci, jeden z nich směřoval k vesmírné sondě Mars Express, druhý k TGO (Trace Gas Orbiter). Tento test prověřil možnosti a flexibilitu evropské sítě, která v budoucnu umožní odesílat a přijímat signály z více sond v hlubokém vesmíru.

Sonda Trace Gas Orbiter poslala první snímky z oběžné dráhy Marsu, zkoumá jeho atmosféru

30. 4. 2018

Sonda Trace Gas Orbiter poslala první snímky z oběžné dráhy Marsu, zkoumá jeho atmosféruEvropská vesmírná sonda Trace Gas Orbiter, která je součástí širšího projektu ExoMars s ruskou vesmírnou agenturou, začala nedávno svou vědeckou misi. V únoru orbitální sonda vstoupila na svou finální oběžnou dráhu kolem planety Mars pomocí manévru, který využil tření v horních vrstvách atmosféry (aerobraking). Nyní obíhá planetu na téměř kruhové oběžné dráze jednou za 2 hodiny. 21. dubna začala rutinní vědecká mise, která zkoumá složení atmosféry planety a hledá původ metanu v atmosféře Marsu. 28. dubna poslala sonda první snímek z oběžné dráhy: pás mající na délku 40 kilometrů z Korolevova kráteru na severní polokouli.

celý článek

Evropská orbitální sonda Trace Gas Orbiter dokončila manévry při vstupu na oběžnou dráhu Marsu

23. 2. 2018

Evropská orbitální sonda Trace Gas Orbiter dokončila manévry při vstupu na oběžnou dráhu MarsuEvropská sonda TGO (Trace Gas Orbiter) dorazila k planetě Mars už v říjnu roku 2016. Tehdy však vstoupila na vysoce eliptickou oběžnou dráhu, která ji sice přibližovala až na 200 kilometrů, ale v nejvzdálenějším bodě se nacházela až 98 000 kilometrů od povrchu. Za pomoci tření v horní vrstvě atmosféry potom sonda postupně každé 4 dny zpomalovala a korigovala svou oběžnou dráhu na současnou eliptickou.

celý článek

Evropská mise na Mars po dalším zdržení nabírá nový dech, první start v roce 2016

1. 6. 2011

Evropská mise na Mars po dalším zdržení nabírá nový dech, první start v roce 2016Evropská mise na Mars nese označení ExoMars (Exobiology on Mars) a jde o projekt nekonečných změn a odkladů. Původně měla vesmírná sonda odletět k Marsu už letos, kvůli finančním problémům evropských států, zejména Itálie, však byla několikrát odložena a nakonec změnila výrazně i podobu. Poslední změna byla schválena 26. května příslušnými evropskými orgány na jednání v Utrechtu. Od června tak budou moci pokračovat práce na vývoji částí vesmírných sond, které ustaly do doby schválení změn mise ExoMars.

celý článek