NASA s United Lunch Alliance vyzkouší nafukovací tepelný štít

12. 6. 2019
Oběžná dráha Vesmírné lodě

NASA hodlá v letech 2021, nebo 2022 vyzkoušet novou technologii pro vstup do zemské atmosféry - nafukovací tepelný štít pro vesmírné lodě. Mohl by nahradit doposud používané tepelné štíty, které jsou těžké a zabírají více místa. Společně s NASA se bude na misi podílet také United Lunch Alliance (ULA), která by pomocí štítu chtěla dopravovat zpět na Zemi rakety vynášející náklad na oběžnou dráhu.ULA aktuálně vyvíjí recyklovatelnou raketu Vulcan, právě její horní stupeň by se mohl vracet do atmosféry za pomoci nafukovacího tepelného štítu. První demonstrace této technologie by mohla proběhnout na přelomu let 2021 a 2022, při startu rakety Atlas V s meteorologickou družicí organizace NOAA.

NASA by stejnou technologii chtěla využít jiným způsobem - pro dopravu materiálu na povrch Marsu. Nafukovací tepelné štíty by mohly americké vesmírné agentuře umožnit dopravovat na rudou planety větší náklad a nakonec i lidskou posádku.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Oběžná dráha

  V polovině května poletí znovu do vesmíru armádní mini-raketoplán X-37B

  1. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  V polovině května poletí znovu do vesmíru armádní mini-raketoplán X-37BAmerické vesmírné síly se připravují na další vypuštění malého automatického raketoplánu X-37B. Aktuálně je start rakety Atlas V plánován na 16. května. Půjde celkem o šestý start některého ze dvou raketoplánů. Při poslední misi strávil raketoplán X-37B na oběžné dráze dva roky.

  Raketa Sojuz úspěšně vynesla 34 družic OneWeb pro poskytování orbitálního internetu

  7. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Ruská raketa Sojuz vynesla ve čtvrtek z Kazachstánu na oběžnou dráhu první velkou dávku družic pro poskytování globálního internetu OneWeb. Tato služba bude konkurencí konstelaci Starlink společnosti SpaceX. Společnost OneWeb plánuje v tomto roce ještě dalších 10 startů.

  Družici Spaceway-1 by mohla explodovat baterie, její operátor proto požádal o svolení k navýšení oběžné dráhy

  27. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Problémy s baterií by mohly způsobit explozi družice Spaceway-1, která poskytuje televizní signál nad Aljaškou. Družice vyrobená Boeingem letěla do vesmíru v roce 2005 a měla původně sloužit 12 let, má však pořád dost paliva a proto slouží dál. Operátor AT&T nyní požádal o povolení zvýšit oběžnou dráhu z geostacionární orbity o 300 km výše, aby případná exploze nemohla ohrozit další družice.

  Společnost SpaceX získala kontrakt na vypuštění egyptského satelitu

  26. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Společnost SpaceX získala kontrakt na vypuštění egyptského satelituSpaceX a egyptský satelitní operátor Nilesat podepsali dohodu na vypuštění komunikační družice Nilesat 301. Družice poletí na raketě Falcon 9 začátkem roku 2022.

  Další družice pro poskytování internetu, tentokrát od společnosti OneWeb, poletí do vesmíru v lednu

  20. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Podobně jako SpaceX se svým projektem Starlink, chce poskytovat internet z oběžné dráhy také společnost OneWeb ve spolupráci s Airbusem. Po první šestici družic ze začátku tohoto roku poletí do vesmíru s měsíčním zpožděním. Více než 30 satelitů poletí z kosmodromu Bajkonur na raketě Sojuz v lednu.

  celý článek

  Organizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitací

  3. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Organizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitacíOrganizace Gateway Foundation představila veřejnosti své plány na výstavbu komerční orbitální stanice. Von Braun Space Station se má skládat z 24 segmentů poskládaných do rotujícího kruhu, z nichž některé budou sloužit jako hotel a jiné mohou být pronajímány k výzkumu. Rotací celé stanice potom bude zajištěna gravitace podobná jako na povrchu Měsíce. Podle aktuálních plánů by mohla stanice přijmout první návštěvníky už v roce 2025.

  celý článek

  NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tisku

  16. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

  NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tiskuNASA v minulém týdnu udělila kontrakt na 73,7 milionů dolarů kalifornské společnosti Made in Space. Společnost peníze využije na přípravu prototypu družice Archinaut, která na oběžné dráze vyrobí zcela nové zařízení pomocí 3D tisku. První test by mohl proběhnout v roce 2022, kdy by mohla zařízení vynést na oběžnou dráhu raketa Electron.

  celý článek