Falcon Heavy potřetí: raketa odstartovala v 8:30 na 6 hodin trvající misi

24. 6. 2019
Falcon Rakety

Třetí let rakety Falcon Heavy vynese 24 satelitů na tři různé oběžné dráhy. Jde o zatím nejkomplexnější misi SpaceX, která bude trvat víc než 6 hodin. Kromě toho se jedná také o první noční start této aktuálně nejsilnější používané rakety. Raketa úspěšně odstartovala v 8:30 našeho času.

Falcon Heavy na startovací rampě

Falcon Heavy na startovací rampě Raketa Falcon Heavy vztyčená na startovací rampě 39a na mysu Canaveral na Floridě.Podobně jako u ostatních letů raket SpaceX se všechny tři rakety, že kterých se tělo Falcon Heavy skládá, vrátí zpět na Zemi. Dvě boční přídavné rakety přistanou zároveň asi 15 km od místa startu, raketa centrální dosedne asi 1 200 km daleko na loď v oceánu.

Sledujte živě

9:05 Všechny tři rakety prvního stupně úspěšně odvedly svou práci a vrací se zpátky na Zemi. Druhý stupeň pokračuje s nákladem do větší výšky. 9:10 Dvě boční přídavné rakety úspěšně přistály. Centrální raketa explodovala při pokusu o přistání na lodi OCISLY v oceánu. 9:11 Druhý stupeň rakety Falcon Heavy mezitím začal vypouštět první družice. 9:43 Druhý stupeň zažehnul znovu svůj motor, aby se dostal na vyšší oběžnou dráhu, kde vypustí další družice. 10:00 SpaceX se podařilo zachytit polovinu krytu, který chránil náklad při cestě do vesmíru. 12:30 Druhý stupeň Falconu se s posledním zážehem dostal na konečnou oběžnou dráhu s apogeem 6 000 kilometrů.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Falcon

  Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné stanice

  31. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné staniceV sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice.

  celý článek

  Animace: jak rakety spotřebovávají své palivo?

  19. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Animace: jak rakety spotřebovávají své palivo?Kdyby byly rakety průhledné, viděli bychom, jak spotřebovávají své palivo. Animace publikovaná na youtube kanálu uživatele Hazegrayart porovnává rakety Saturn V, Falcon Heavy, SLS a Raketoplán, při letu na oběžnou dráhu.

  celý článek

  NASA plánuje vypustit první dva moduly lunární stanice Gateway na jedné raketě

  8. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  NASA plánuje vypustit první dva moduly lunární stanice Gateway na jedné raketěPrvní moduly stanice Gateway Power and Propulsion Element (PPE) a Habitation and Logistics Outpost (HALO) poletí do vesmíru na jediné raketě. Původní plán byl vypustit je při dvou různých startech a spojit je až v na oběžné dráze Měsíce. Cílem této změny je minimalizovat riziko mise a snížit její náklady.

  celý článek

  SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici Gateway

  28. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

  SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici GatewayNASA vybrala společnost SpaceX k zásobování lunární orbitální stanice Gateway. Od roku 2024 by k ní měla nejméně dvakrát letět vylepšená automatická loď Dragon XL.

  celý článek

  Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu dalších 60 družic konstelace Starlink

  18. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Společnost SpaceX dnes v 13:36 úspěšně vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 družic Starlink, které budou poskytovat internetové připojení pro celou planetu. Během mise došlo k poruše na jednom z devíti motorů Merlin rakety Falcon, která však neovlivnila výsledek jejího letu.

  SpaceX o víkendu vyzkouší oddělení lodi Dragon od rakety v průběhu letu

  15. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

  18. ledna se SpaceX chystá na poslední velký test vesmírné lodi Crew Dragon před letem s posádkou na ISS. Během letu dojde k oddělení kapsle Dragon od rakety Falcon 9. Při testu má dojít k ověření bezpečnosti posádky při případných problémech s raketou v průběhu letu.

  celý článek

  Společnost SpaceX vypustila dalších 60 družic Starlink pro poskytování globálního internetu

  7. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Společnost SpaceX vypustila dalších 60 družic Starlink pro poskytování globálního internetuV úterý v brzkých ranních hodinách vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu další várku družic Starlink. Po tomto startu má SpaceX ve vesmíru už 180 těchto družic, což je rekord v počtu družic jediného operátora.