Falcon Heavy potřetí: raketa odstartovala v 8:30 na 6 hodin trvající misi

24. 6. 2019
Falcon Rakety

Třetí let rakety Falcon Heavy vynese 24 satelitů na tři různé oběžné dráhy. Jde o zatím nejkomplexnější misi SpaceX, která bude trvat víc než 6 hodin. Kromě toho se jedná také o první noční start této aktuálně nejsilnější používané rakety. Raketa úspěšně odstartovala v 8:30 našeho času.

Falcon Heavy na startovací rampě

Falcon Heavy na startovací rampě Raketa Falcon Heavy vztyčená na startovací rampě 39a na mysu Canaveral na Floridě.



Podobně jako u ostatních letů raket SpaceX se všechny tři rakety, že kterých se tělo Falcon Heavy skládá, vrátí zpět na Zemi. Dvě boční přídavné rakety přistanou zároveň asi 15 km od místa startu, raketa centrální dosedne asi 1 200 km daleko na loď v oceánu.

Sledujte živě

9:05 Všechny tři rakety prvního stupně úspěšně odvedly svou práci a vrací se zpátky na Zemi. Druhý stupeň pokračuje s nákladem do větší výšky. 9:10 Dvě boční přídavné rakety úspěšně přistály. Centrální raketa explodovala při pokusu o přistání na lodi OCISLY v oceánu. 9:11 Druhý stupeň rakety Falcon Heavy mezitím začal vypouštět první družice. 9:43 Druhý stupeň zažehnul znovu svůj motor, aby se dostal na vyšší oběžnou dráhu, kde vypustí další družice. 10:00 SpaceX se podařilo zachytit polovinu krytu, který chránil náklad při cestě do vesmíru. 12:30 Druhý stupeň Falconu se s posledním zážehem dostal na konečnou oběžnou dráhu s apogeem 6 000 kilometrů.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Falcon

  Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru dalších 60 družic Starlink pro poskytování internetu

  11. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru dalších 60 družic Starlink pro poskytování internetuTěsně před čtvrtou hodinou odpolední našeho času odstartovala do vesmíru raketa Falcon 9 se 60 družicemi Starlink. Raketa, která letěla do vesmíru už počtvrté, následně úspěšně přistála na automatické lodi v Atlantském oceánu. Její druhý stupeň vynesl družice o rekordní celkové váze 15,6 tun do výšky 550 kilometrů.

  celý článek

  SpaceX se při příštím letu Falcon 9 chystá poprvé znovu použít kryt rakety

  8. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Při této misi vynese raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu dalších 60 družic pro globální internetovou síť Starlink. Kromě krytu, bude let výjimečný také tím, že půjde o první let rakety, která už předtím letěla 3x. Start je plánován na pondělí 11. listopadu.

  SpaceX při příští misi poprvé poletí s už třikrát použitou raketou Falcon 9

  17. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

  SpaceX při příští misi poprvé poletí s už třikrát použitou raketou Falcon 9Příští start Falcon 9 bude znamenat další posun v opakovatelné použitelnosti raket: tato konkrétní raketa poletí do vesmíru už počtvrté. Příští Falcon 9 má podle plánu letět koncem října nebo začátkem listopadu. SpaceX s misí nijak nespěchá, zákazníkem je totiž sama společnost, která rakety provozuje: Falcon totiž vynese na oběžnou dráhu další družice Starlink, které mají v budoucnu poskytovat připojení k internetu pro celou planetu.

  celý článek

  Raketa Falcon 9 vynese v roce 2021 k Měsíci soukromou lunární sondu Nova-C

  7. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Ve spolupráci s NASA vyvíjí společnost a Intuitive Machines automatickou lunární sondu Nova-C. Tato společnost se nyní domluvila se SpaceX na vynesení svého zařízení na oběžnou dráhu a jeho vyslání k Měsíci. Mise, která by se po letošním neúspěchu izraelské sondy Beresheet mohla stát první soukromou misí k Měsíci, je plánována na červenec 2021.

  celý článek

  První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehem

  7. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

  První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehemSpolečnost SpaceX 29. srpna otestovala statickým zážehem motorů raketu Falcon 9, která vynese do vesmíru loď Crew Dragon při testovací misi Demo-2. Při této misi budou na palubě Dragonu dva astronauti a poletí k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Půjde o druhou testovací misi lodi Crew Dragon, při té první úspěšně doletěla na ISS a zpět, avšak zatím bez posádky. Doposud nebylo stanoveno pevné datum této mise, očekává se nicméně, že to bude koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku.

  celý článek

  Muskova Tesla dokončila za 18 měsíců svůj vlastní rok ve vesmíru - oběhla poprvé Slunce

  19. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Muskova Tesla dokončila za 18 měsíců svůj vlastní rok ve vesmíru - oběhla poprvé SluncePři prvním zkušebním startu Rakety Falcon Heavy v únoru 2018 byl vynesen na oběžnou dráhu automobil Tesla. Ten se vydal na cestu, která jej zavedla až za oběžnou dráhu Marsu. Automobil vysokou rychlostí obíhá Slunce po vlastní oběžné dráze a nyní završil jeden oběh. Rok na palubě tohoto vozidla tak trvá zhruba 18 měsíců.

  Příští start rakety Falcon Heavy je plánovaný až na konec příštího roku

  4. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Příští start rakety Falcon Heavy je plánovaný až na konec příštího rokuPodle aktuálního rozvrhu startů raket společnosti SpaceX, teď více než rok neuvidíme další start těžké rakety Falcon Heavy. Příští let je nyní plánovaná mise AFSPC-44 pro americké letectvo a počítá se s ní až na podzim příštího roku. Podle dostupných informací by měla raketa Falcon Heavy při této misi vynést dvě družice na geostacionání oběžnou dráhu ve výšce nejméně 35 tisíc kilometrů.

  celý článek