Falcon Heavy potřetí: raketa odstartovala v 8:30 na 6 hodin trvající misi

24. 6. 2019
Falcon Rakety

Třetí let rakety Falcon Heavy vynese 24 satelitů na tři různé oběžné dráhy. Jde o zatím nejkomplexnější misi SpaceX, která bude trvat víc než 6 hodin. Kromě toho se jedná také o první noční start této aktuálně nejsilnější používané rakety. Raketa úspěšně odstartovala v 8:30 našeho času.

Falcon Heavy na startovací rampě

Falcon Heavy na startovací rampě - Raketa Falcon Heavy vztyčená na startovací rampě 39a na mysu Canaveral na Floridě.Podobně jako u ostatních letů raket SpaceX se všechny tři rakety, že kterých se tělo Falcon Heavy skládá, vrátí zpět na Zemi. Dvě boční přídavné rakety přistanou zároveň asi 15 km od místa startu, raketa centrální dosedne asi 1 200 km daleko na loď v oceánu.

Sledujte živě

9:05 Všechny tři rakety prvního stupně úspěšně odvedly svou práci a vrací se zpátky na Zemi. Druhý stupeň pokračuje s nákladem do větší výšky. 9:10 Dvě boční přídavné rakety úspěšně přistály. Centrální raketa explodovala při pokusu o přistání na lodi OCISLY v oceánu. 9:11 Druhý stupeň rakety Falcon Heavy mezitím začal vypouštět první družice. 9:43 Druhý stupeň zažehnul znovu svůj motor, aby se dostal na vyšší oběžnou dráhu, kde vypustí další družice. 10:00 SpaceX se podařilo zachytit polovinu krytu, který chránil náklad při cestě do vesmíru. 12:30 Druhý stupeň Falconu se s posledním zážehem dostal na konečnou oběžnou dráhu s apogeem 6 000 kilometrů.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Falcon

  Příští start rakety Falcon Heavy je plánovaný až na konec příštího roku

  4. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Příští start rakety Falcon Heavy je plánovaný až na konec příštího rokuPodle aktuálního rozvrhu startů raket společnosti SpaceX, teď více než rok neuvidíme další start těžké rakety Falcon Heavy. Příští let je nyní plánovaná mise AFSPC-44 pro americké letectvo a počítá se s ní až na podzim příštího roku. Podle dostupných informací by měla raketa Falcon Heavy při této misi vynést dvě družice na geostacionání oběžnou dráhu ve výšce nejméně 35 tisíc kilometrů.

  celý článek

  Do vesmíru se chystá solární plachetnice Lightsail-2, poletí na Falcon Heavy v červnu

  27. 5. 2019

  Do vesmíru se chystá solární plachetnice Lightsail-2, poletí na Falcon Heavy v červnuExperimentální sonda Lightsail-2 má ověřit, že lze rozpohybovat zařízení ve vesmíru pouze za pomoci fotonů ze Slunce. Sondu vyvinula nezisková organizace Planetary Society a na oběžnou dráhu Země poletí na raketě Falcon Heavy v červnu. Samotná sonda váží pouhých 5 kilogramů a má rozměry 10x10x30 centimetrů. Její solární plachta však bude mít po rozvinutí zhruba 32 metrů čtverečních.

  celý článek

  Raketa Falcon Heavy úspěšně vyletěla do vesmíru a následně zase přistála na Zemi

  12. 4. 2019

  Raketa Falcon Heavy úspěšně vyletěla do vesmíru a následně zase přistála na ZemiV pátek ráno v 0:37 (středoevropského letního času) úspěšně zažehla své motory raketa Falcon Heavy. Na oběžnou dráhu vynesla raketu Arabsat 6A a všechny tři její části potom přistály znovu na Zemi. Šlo o druhý start této nejsilnější aktuálně používané rakety, při tom prvním byl před rokem vynesen do vesmíru automobil Tesla Elona Muska.

  celý článek

  Aktuální plánovaný start rakety Falcon Heavy je 7. dubna, půjde o její první komerční let

  31. 3. 2019

  Aktuální plánovaný start rakety Falcon Heavy je 7. dubna, půjde o její první komerční letPo úspěšném startu rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon začátkem března se vrhli technici na startovací rampu Pad 39A na floridském mysu Canaveral, aby ji připravili pro start jiné rakety SpaceX - Falcon Heavy. Ta by podle aktuálních plánů měla letět do vesmíru v noci ze 7. na 8. dubna s družicí Arabsat 6A. V plánech je také další, červnový, start této rakety, při kterém budou recyklovány přídavné rakety, centrální raketa by měla být při červnovém startu nová.

  celý článek

  VIDEO: SpaceX se pokouší zachytit kryt rakety Falcon 9 do sítě, jen těsně se to nepodaří

  31. 1. 2019

  VIDEO: SpaceX se pokouší zachytit kryt rakety Falcon 9 do sítě, jen těsně se to nepodaříSpolečnost SpaceX už roky vyvíjí opakovatelně použitelné rakety Falcon a daří se jí to. Už se stalo běžnou událostí, že se rakety vrací se zažehnutými motory zpátky k zemi poté, co vynesou náklad na oběžnou dráhu. Zatím se však nedaří zachytit kryt, který na špičce rakety chrání její náklad, k čemuž má sloužit speciální loď Mr. Steven. Zatím nejblíž se Mr Steven dostal při testu na videu z 29. ledna, kdy se kryt dostal částečně do sítě, ale nakonec z ní vypadl.

  celý článek

  Druhý let rakety Falcon Heavy proběhne podle nového plánu začátkem března

  30. 1. 2019

  Druhý let rakety Falcon Heavy proběhne podle nového plánu začátkem březnaPodle aktualizovaného plánu startů raket společnosti SpaceX proběhne příští let rakety Falcon Heavy 7. března. Prostřední ze tří raket, které Falcon Heavy tvoří, by měl poprvé také přistát zpátky na zemi, nebo spíše na moři, a to dokonce při rekordní vzdálenosti mezi místem startu a přistání. Raketa by měla přistát na automatické lodi Of course I still love you téměř 1 000 kilometrů od Floridy odkud Falcon Heavy do vesmíru poletí.

  celý článek

  Raketa Falcon 9 se při návratu z vesmíru roztočila a dopadla do moře místo na betonovou rampu

  5. 12. 2018

  Raketa Falcon 9 se při návratu z vesmíru roztočila a dopadla do moře místo na betonovou rampu5. prosince vynesla raketa Falcon 9 úspěšně do vesmíru nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Při návratu prvního stupně rakety zpět k zemi však nastal problém a raketa začala rotovat. Místo přistání na pevné zemi poblíž místa startu tak bylo rozhodnuto o přesměrování rakety nad oceán. Rotaci rakety se nakonec podařilo pomocí trysek stabilizovat těsně před dosednutím na hladinu. Jde o první případ problému s přistáním rakety na pevné zemi, dosavadní neúspěchy byly vždy na automatické lodi v oceánu.

  celý článek