NASA úspěšně vyzkoušela nouzové přerušení letu vesmírné lodi Orion

2. 7. 2019
Orion Rakety Vesmírné lodě

NASA v úterý v 13:00 provedla tzv. Ascent Abort-2 test, při kterém vyzkoušela bezpečnostní systém pro vesmírnou loď Orion. Při testu letěl Orion necelé tři minuty atmosférou a při letu se pomocí trysek oddělil od rakety. Systém má zabezpečit přežití posádky v případě náhlého problému s raketou v průběhu letu. Při ostrých cestách do vesmíru bude Orion vynášet raketa SLS pro tento test však bude použita výrazně slabší raketa SR118, která ji vynese zhruba do výšky 10 km.

Orion, testovací prototyp

Orion, testovací prototyp Na špičce krytu vesmírné lodi Orion je vidět několik trysek, které pomohou lodi Orion oddělit se od rakety a odnesou ji do bezpečí. Na pozadí je vidět testovací raketa SR118.13:05 Orion dopadl podle plánu do oceánu a test byl ukončen. Podle zpráv z NASA získali technici dobrá data.
13:02 Oddělení Orionu od rakety proběhlo podle plánu
13:00 Test začal, raketa vyletěla

Podobnými nouzovými systémy musí být vybaveny všechny vesmírné lodě, které mají vynášet astronauty NASA do vesmíru, tedy i Crew Dragon a Starliner. Právě při testu tohoto mechanismu došlo v dubnu ke zničení prototypu vesmírné lodi Crew Dragon a odložení jejího prvního letu s posádkou.


Vesmírný program Artemis

Podobně jako program Apollo v 60 a 70 letech minulého století má program Artemis za cíl dostat astronauty na Měsíc. Jádrem programu je vesmírná loď Orion, kterou pro NASA vyvíjí společnost Lockheed Martin a raketa SLS.

2020: Artemis 1
První let vesmírné lodi Orion za oběžnou dráhu Země a první let rakety SLS je aktuálně plánovaný na červen 2020. Při misi Artemis-1 (dříve označované jako Exploration Mission 1, EM-1) obletí vesmírná loď Orion bez posádky Měsíc. Mise by měla trvat 3 týdny.

2023: Artemis 2
První let Orionu s posádkou je plánovaný na rok 2022, nebo 2023. Při misi Artemis-2 loď Orion se čtyřčlennou posádkou obletí Měsíc a vrátí se zpět na Zemi. 

2024: Artemis 3
V roce 2024 by měla vesmírná loď Orion dopravit posádku k orbitální stanici Gateway. Posádka poté pomocí přistávacího modulu přistane poprvé na povrchu Měsíce.

2025: Artemis 4
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2026: Artemis 5
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2027: Artemis 6
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2028: Artemis 7
Při misi Artemis 7 by měla vesmírná loď Orion dopravit na Měsíc zařízení Lunar Surface Asset, které bude sloužit pro astronauty cestující na Měsíc při misi Artemis 8.

2028: Artemis 8
Prodloužená dvouměsíční mise s posádkou na povrch Měsíce.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Orion

NASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi Orion

21. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi OrionAstronauti při vesmírné misi Artemis-2 zřejmě provedou doteď neplánovaný test přiblížení ve vesmíru. Vyzkouší tak schopnosti vesmírné lodi Orion, které budou potřeba při dalších misích, zejména při cestách k lunární stanici Gateway. Cílem přiblížení bude zřejmě buď poslední stupeň rakety SLS, neb družice, která společně s Orionem do vesmíru poletí.

NASA hledá firmu, která vyvine nové motory pro vesmírnou loď Orion

29. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA hledá firmu, která vyvine nové motory pro vesmírnou loď OrionAmerická vesmírná agentura NASA hledá partnera, který vyvine nový pohon pro vesmírnou loď Orion. Při prvních misích programu Artemis bude Orion ještě využívat motory původně vyvinuté pro dnes už nepoužívaný raketoplán. Ve druhé polovině by však už mohla být loď vybavena novým pohonem.

Lunární stanice Gateway už není nutnou podmínkou pro přistání astronautů na Měsíci

20. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

Lunární stanice Gateway už není nutnou podmínkou pro přistání astronautů na MěsíciNASA modifikovala plány návratu astronautů na povrch Měsíce v roce 2024, odstranila z nich nutnost zastavení u orbitální lunární stanice Gateway. Zpoždění výstavby lunární stanice tak neovlivní termín přistání na Měsíci určený americkou vládou. NASA společně s ostatními zeměmi a soukromými společnostmi dál pracuje na vývoji modulů lunární stanice, která bude sloužit jako podpora pro další posádky směřující na povrch Měsíce.

celý článek

ESA dodá servisní moduly pro mise Artemis 1 až 4

29. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

K už domluveným a vyráběným servisním modulům k misi Artemis 1 a Artemis 2 dodá ESA také zařízení pro dvě další mise. ESA se dál připravuje na pravděpodobné dodání šestého a pátého modulu pro další mise na Měsíc.

NASA pošle v příštím roce poprvé živé organismy do hlubokého vesmíru

24. 5. 2019

Během mise BioSentinel budou vyslány kvasinky na oběžnou dráhu kolem Slunce, aby vědci ověřili jak na ně bude působit radiace. Malá družice bude mít za úkol dostat se ven z magnetického pole Země, které naši planetu před radiací chrání, a měla by zde zůstat několik měsíců. Naposledy cestovaly živé organismy mimo magnetosféru Země při poslední misi Apollo v roce 1972. Mise BioSentinel bude součástí první mise vesmírné lodi Orion Artemis 1.

celý článek

Rakety Delta nebo Falcon by mohly vynést Orion na oběžnou dráhu, ale pouze jednou

16. 3. 2019

Rakety Delta nebo Falcon by mohly vynést Orion na oběžnou dráhu, ale pouze jednouNASA zvažuje zapojení některé z komerčních raket do mise EM-1, během které má vesmírná loď Orion příští rok poprvé obletět Měsíc. Původní plány počítaly s tím, že už bude k dispozici raketa SLS, kterou pro NASA vyvíjí Boeing, její vývoj se ale neustále zpožďuje. Rozhodnutí zjistit, zda je vůbec možné vynést Orion na oběžnou dráhu a následně jej vyslat k Měsíci pomocí komerčních raket, přichází v době, kdy NASA nemá v rozpočtu dostatek prostředků pro vývoj pokročilé verze rakety SLS a naopak má za úkol, co nejrychleji dopravit astronauty na povrch Měsíce.

celý článek

Evropský servisní modul se vydá do USA, kde bude integrován s Orionem pro let k Měsíci

4. 11. 2018

Evropský servisní modul se vydá do USA, kde bude integrován s Orionem pro let k MěsíciEvropský servisní modul, který bude zásobovat energií a pohánět vesmírnou loď Orion, se příští týden vydá na cestu z Evropy do Ameriky. Jde o evropský příspěvek k první testovací misi Orionu EM-1, při které obletí zatím bez astronautů Měsíc. Modul byl vyroben v Itálii a Německu a je založen na designu evropských nákladních lodí ATV, které zásobovaly Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Nedávno bylo dokončeno intenzivní testování modulu a na řadě je jeho integrace s lodí Orion.

celý článek