V sousedství naší galaxie se nachází rozsáhlá prázdnota, která se neustále zvětšuje
Astronomům se podařilo sledováním pohybu sousedních galaxií zmapovat tzv. Lokální prázdnotu, která přímo sousedí s Mléčnou dráhou. Jde o rozsáhlou oblast, s výrazně menším obsahem hmoty než okolní vesmír. Nachází se však za intenzivně zářícím středem naší vlastní galaxie a není tak snadné ji zkoumat přímo.
Lokální prázdnota neboli Local Void byla objevena už v roce 1987 astronomy Brentem Tullym a Rickem Fisherem. Od té doby byla sice její existence obecně přijímána, doposud však o tomto regionu nebylo příliš známo. Nyní astronomové vedení Brentem Tullym, zmapovali pohyb 18 tisíc galaxií v naší blízkosti, aby zjistili více o místě, kde téměř žádné galaxie nejsou. Prázdnota má nejméně 150 milionů světelných let napříč a kromě slabých vláken hmoty se v ní nachází také několik izolovaných trpasličích galaxií. Sousední lokální prázdnota je také propojena prázdnými regiony s dalšími, ještě většími oblastmi s nízkou hustotou hmoty. Lokální prázdnota sice nemá žádnou gravitační sílu do velké míry však ovlivňuje pohyb galaxií v našem okolí. Galaxie se pohybují směrem k oblastem kde je více hmoty a dál od prázdnoty, čím dochází k jejímu neustálému zvětšování.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Galaxie
Teleskop VLT objevil v blízké galaxii hned tři supermasivní černé díry, jde o první takovou galaxii
Galaxie NGC 6240 se už na první pohled liší od ostatních. Místo relativně pravidelné spirály, jakou má Mléčná dráha, má NGC 6240 dvě zřejmá jádra zahalená množstvím prachu a slepá ramena sahající daleko od centra různými směry. Astronomové doposud předpokládali, že pozorují následek nedávného sloučení dvou masivních galaxií, kvůli prachu však nemohli proniknout do jádra galaxie. Nová pozorování teleskopem VLT nyní v jádru odhalila hned tři supermasivní černé díry, což by znamenalo, že NGC 6240 vznikla ze tří původních galaxií.
Astronomové prozkoumali hypernovu spojenou se zábleskem gama záření
Mezinárodní tým astronomů provedl pomocí pozemních i vesmírných teleskopů detailní průzkum hypernovy SN 2017htp a záblesku gama záření GRB 171010A. Ze studie, která shrnuje jejich závěry, vyplývá, že prostředí i parametry této události odpovídají už dříve identifikovaným párům silných supernov a záblesků gama záření (Gamma-Ray Burst, GRB).
Silné galaktické větry opouštějící vzdálenou galaxii obsahují až 10 % její hmotnosti
Pomocí observatoře W. M. Keck se vědcům podařilo zachytit masivní oblaka plynů a prachu, které jsou na cestě ven z galaxie Makani vzdálené několik milionů světelných let. Materiál je zřejmě poháněný větry generovanými hvězdami a směřuje do vnějších oblastí galaxie. Podle studie publikované v magazínu Nature je v tomto oblaku až 10 % hmoty celé galaxie.
Nový instrument DESI pomůže vědcům zmapovat galaxie a posvítí si i na temnou energii
Nový instrument DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) instalovaný na teleskopu Mayall v Arizoně zaznamenal 22. října první světlo. Jeho úkolem bude pomocí rudého posuvu přesně změřit vzdálenost galaxií a rychlost, se kterou se od nás vzdalují. Vědci si od výsledků této práce slibují nové poznatky o temné energii, která zapříčiňuje zrychlující se rozpínání vesmíru.
celý článekRádiový signál FRB pomohl při zkoumání málo probádaných rozptýlených plynů v okolí galaxií
Astronomové analyzovali signál z rychlého rádiového pulzu, aby zjistili více o rozptýleném plynu, který obklopuje masivní galaxii, jež stála signálu v cestě. Využili tak jednoho málo prozkoumaného fenoménu ke studování jiného, o kterém se toho také příliš neví. Výsledky výzkumu vědců vedených profesorem J. Xavierem Prochaskou z University of California Santa Cruz byly publikovány v magazínu Science.
Objev nového blazaru extrémně slabého v rentgenovém spektru
Astronomové z Itálie a Španělska objevili nový blazar, který je silný v rádiových vlnách ale velmi slabý v rentgenových. Blazary jsou vzdálené galaxie s aktivní supermasivní dírou v jádru, ze které vychází proudy radiace přímo naším směrem. Objev blazarů se silnými emisemi v rádiovém spektru je poměrně vzácný, každý nový objekt v této kategorii je tedy pro vědce důležitý.
Nová mapa Mléčné dráhy ukazuje její deformovaný tvar, zatím není zřejmé, co jej způsobuje
Vědci publikovali zatím nejdetailnější prostorovou mapu naší mateřské galaxie a potvrdili dřívější zjištění, že její tvar je ve vnějších částech zdeformovaný. Mléčná dráha tedy není placatá spirála, jak se doposud často uvažovalo, ale je zvlněná na svých okrajích. Mohlo by jít o výsledek vlivu okolních galaxií, který je dál od středu silnější než v centru, možných vysvětlení však může být více.