Organizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitací

3. 9. 2019
Oběžná dráha Vesmírná turistika

Organizace Gateway Foundation představila veřejnosti své plány na výstavbu komerční orbitální stanice. Von Braun Space Station se má skládat z 24 segmentů poskládaných do rotujícího kruhu, z nichž některé budou sloužit jako hotel a jiné mohou být pronajímány k výzkumu. Rotací celé stanice potom bude zajištěna gravitace podobná jako na povrchu Měsíce. Podle aktuálních plánů by mohla stanice přijmout první návštěvníky už v roce 2025.

Orbitální stanice Von Braun

Orbitální stanice Von Braun Ilustrace komerční vesmírné stanice Von Braun organizace Gateway Foundation.Stanice Von Braun by mohla být první komerční orbitální stanicí, i když plánů na výstavbu orbitálních zařízení je více. Aktuálně však jde o jeden z mála programů na výstavbu rotujícího zařízení, které bude generovat umělou gravitaci. Síla gravitace má být regulovatelná podle toho, jak rychle bude stanice rotovat.

Stanice bude vystavěna kolem dvou nosných prstenců: vnitřního, u kterého budou kotvit vesmírné lodě a vnějšího, který bude osázen ubytovacími kabinami. Vnější prstenec bude mít v průměru 190 metrů. Kabiny na něm usazené budou různých typů: fitcentrum, kuchyně, bary, restaurace, ubytování pro posádku a hosty hotelu a pronajímatelné moduly pro výzkum. Podle plánů organizace Gateway Foundation by mohlo stanici obývat až 400 lidí.Na videu, které stanici představuje, lze pozorovat vesmírné lodě Starship společnosti SpaceX a malé raketoplány Dreamchaser společnosti Sierra Nevada. Obě lodě jsou zatím ve vývoji, ale do roku 2025, kdy by měl začít provoz stanice, by měly být v provozu. Právě vývoj soukromých vesmírných lodí v posledních letech umožňuje reálné fungování dalších komerčních zařízení na oběžné dráze.

Plány Gateway Foundation jsou smělé a budou vyžadovat vyzkoušení hned několika různých technologií, které dnes nejsou ve vesmíru používány. Například už sama uměle vytvořená gravitace zatím nebyla ve vesmíru nikdy pořádně vyzkoušena (kromě misí Gemini v 60. letech). Vystavět takto velkou rotující orbitální stanici tedy jistě nebude jednoduché a bude možné snad jen za přispění nových raket jako je Super Heavy, kterou nyní vyvíjí společnost SpaceX a která bude schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad až 150 tun.

Podobně ambiciózních projektů se v posledních letech objevilo velké množství a žádný zatím nedozrál do fáze reálné výstavby ani přípravy. Doufejme, že tomu tak nebude v tomto případě. Pokud bude stanice vystavěna, možná už vy si budete moci za pár let koupit dovolenou na oběžné dráze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Oběžná dráha

Další družice pro poskytování internetu, tentokrát od společnosti OneWeb, poletí do vesmíru v lednu

20. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Podobně jako SpaceX se svým projektem Starlink, chce poskytovat internet z oběžné dráhy také společnost OneWeb ve spolupráci s Airbusem. Po první šestici družic ze začátku tohoto roku poletí do vesmíru s měsíčním zpožděním. Více než 30 satelitů poletí z kosmodromu Bajkonur na raketě Sojuz v lednu.

celý článek

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tisku

16. 7. 2019

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tiskuNASA v minulém týdnu udělila kontrakt na 73,7 milionů dolarů kalifornské společnosti Made in Space. Společnost peníze využije na přípravu prototypu družice Archinaut, která na oběžné dráze vyrobí zcela nové zařízení pomocí 3D tisku. První test by mohl proběhnout v roce 2022, kdy by mohla zařízení vynést na oběžnou dráhu raketa Electron.

celý článek

NASA s United Lunch Alliance vyzkouší nafukovací tepelný štít

12. 6. 2019

NASA hodlá v letech 2021, nebo 2022 vyzkoušet novou technologii pro vstup do zemské atmosféry - nafukovací tepelný štít pro vesmírné lodě. Mohl by nahradit doposud používané tepelné štíty, které jsou těžké a zabírají více místa. Společně s NASA se bude na misi podílet také United Lunch Alliance (ULA), která by pomocí štítu chtěla dopravovat zpět na Zemi rakety vynášející náklad na oběžnou dráhu.

celý článek

Jak to vypadá z ISS, když startuje raketa s nákladem? Úžasné časosběrné video

25. 11. 2018

16. listopadu vyletěla z kazašského kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz s nákladní lodí Progress MS-10. Tento start zachytil německý astronaut Alexander Gerst z ISS na fotografiích, které byly poskládány do videa, které pokrývá rozmezí asi 15 minut. Nákladní loď Progress dovezla 2 dny poté na ISS náklad o hmotnosti 2,5 tuny.

celý článek

Orbital Reflektor bude umění na oběžné dráze, vytvoří umělou hvězdu

23. 11. 2018

Orbital Reflektor bude umění na oběžné dráze, vytvoří umělou hvězduZe základny Vandanberg v Kalifornii v příštích dnech odletí raketa Falcon 9 s celkem 64 malými družicemi. Mezi nimi je také družice Orbital Reflektor, která má na oběžné dráze unikátní cíl: umění. Orbital Reflektor po vypouštění nafoukne balón s reflexním povrchem, který bude z pohledu ze Země zářit. Vytvoří tak novou hvězdu na noční obloze nad celou planetou.

celý článek

Vesmírný teleskop TESS úspěšně vyletěl do vesmíru, nyní ho čeká průlet kolem Měsíce

19. 4. 2018

Vesmírný teleskop TESS úspěšně vyletěl do vesmíru, nyní ho čeká průlet kolem MěsíceOdložený start vesmírného teleskopu TESS pro hledání nových exoplanet proběhl ve čtvrtek brzy ráno. Teleskop vyletěl na oběžnou dráhu Země na raketě Falcon 9, z rampy na mysu Canaveral na Floridě. Operátoři rakety čekali na vhodné okno, které zavedlo teleskop na správnou trajektorii kolem Měsíce, který dá teleskopu TESS potřebnou gravitační asistenci, než se dostane na konečnou oběžnou dráhu.

celý článek

Rusové údajně našli plankton žijící vně ISS, mohl se na oběžnou dráhu dostat vzdušnými proudy?

27. 8. 2014

Rusové údajně našli plankton žijící vně ISS, mohl se na oběžnou dráhu dostat vzdušnými proudy?Ruským astronautům se podařilo při odebírání vzorků z vnějšího pláště Mezinárodní vesmírné stanice identifikovat plankton, živé organismy, které ve vesmíru nemají co pohledávat. Nález, pokud by byl potvrzen, doslova převratný. Doposud neexistují žádné důkazy a samovolném pronikání živých organismů mimo zemskou atmosféru. Objev ale zatím potvrzený není, nevyšla žádná vědecká studie, NASA nemá žádné oficiální informace, a to, co se objevuje v médiích vychází z pouze omezených informací, které Rusové zveřejnili.

celý článek