Japonská sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu posledního robota
Vesmírná sonda Hayabusa2, která zkoumá blízkou planetku Ryugu, vypustila další malou robotickou sondu k jejímu povrchu. Robot s označením MINREVA-II2 je poslední z celé řady zařízení, která sonda k povrchu vyslala. Do konce tohoto roku se sonda vydá zpátky na Zemi se vzorky, které odebrala v posledních měsících.
Robot MINREVA-II2 (MIcro-Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid) byl vyvinut konsorciem japonských univerzit a jeho primárním cílem je ověřit navigaci podobných automatických zařízení v prostředí velmi nízké gravitace. Sonda Hayabusa2 s sebou k Ryugu přivezla hned několik různých robotů, které postupně vypouštěla na povrch planetky a do jejího okolí. Je mezi nimi čtveřice roverů, které se skákavými pohyby pohybovaly po povrchu, a také kamera, která měla za úkol pozorovat impakt projektylu, který odhalil vrstvy hornin pod povrchem.
Hayabusa
Hayabusa2 je japonská vesmírná sonda, která má za úkol sbírat vzorky hornin z povrchu planetky Ryugu, která obíhá Slunce po podobné oběžné dráze jako Země. Mise navazuje na misi Hayabusa z let 2003-2010, při které jiná japonská sonda zkoumala planetku Itokawa a stala se první sondou, která odebrala vzorky hornin z planetky a dopravila je na Zemi.Průběh mise
- 2014, 3. prosince: Start rakety H-IIA
- 2015, 3. prosince: Průlet kolem Země
- 2018, 27. července: Vstup na oběžnou dráhu Ryugu
- 2019, prosinec: Odlet zpět k Zemi
- 2020, prosinec: Dopravení vzorků na Zemi
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Hayabusa
Japonská sonda Hayabusa2 se vydala na cestu zpět k Zemi, na palubě veze vzorky hornin z planetky Ryugu
Po roce a půl zkoumání planetky Ryugu se japonská sonda Hayabusa2 ve středu vydala zpět k Zemi. Na palubě veze vzorky hornin z planetky se kterými k Zemi dorazí ke konci roku 2020.
Vzorky z planetky Itokawa dovezené sondou Hayabusa v roce 2010 překvapivě obsahují vodu
Japonská vesmírná sonda Hayabusa přivezla jako první v roce 2010 na Zemi vzorky hornin z blízké planetky Itokawa. V kapsli, která na Zemi přistála, bylo identifikováno na 1500 malých zrnek, která měla podle analýzy složení podobné meteoritům. Obsahovala minerály olivín, pyroxen, nebo sírany. Nicméně nikoho nenapadlo se dívat po vodě, dokud se část vzorků nedostala do rukou vědců na Arizona State University.
Hayabusa2 vypustila impaktor i speciální kameru, která zachytila vytvoření kráteru na planetce Ryugu
Japonská sonda Hayabusa2 provedla v pátek operaci u planetky Ryugu, během které vytvořila umělý kráter na jejím povrchu. Během operace byl vypuštěn impaktor Small Carry-on Impactor (SCI), jehož počínání sledovala malá kamera DCAM3, která se oddělila od hlavní sondy, aby mohla zůstat nad místem dopadu impaktoru, zatímco se Hayabusa2 odebrala do bezpečí.
Sonda Hayabusa2 se chystá vytvořit kráter na planetce Ryugu
Japonská vesmírná agentura JAXA v pondělí oznámila, že po prvním odběru vzorků z konce února bude následovat druhý odběr - ze dna kráteru, který sonda sama vytvoří. Získá tak k analýze horniny ukryté pod povrchem, které nebyly vystaveny kosmickému záření, jako ty na povrchu. Kráter vznikne po dopadu asi dvoukilového tělesa, které sonda k povrchu vystřelí 5. dubna. Celá operace bude vyžadovat ukrytí sondy za planetku, aby nebyla poškozena materiálem z povrchu.
Japonská sonda Hayabusa2 krátce po půlnoci úspěšně odebrala vzorky hornin z planetky Ryugu
Sonda Hayabusa2 se přiblížila malé planetce, kterou už několik měsíců obíhá, a vystřelila k povrchu projektyl rychlostí 300 m/s. Poté pomocí speciálního mechanismu posbírala horniny, které se nárazem dostaly do okolí. Jde o první ze tří plánovaných sběrů vzorků, každý proběhne na jiném místě a má za cíl sbírat jiné horniny. Poslední sběr má podle plánu proběhnout v dubnu, sonda pak dopraví horniny k analýze na Zemi.
Japonská sonda Hayabusa2 se pokusí o sběr vzorků z planetky Ryugu ještě do konce února
Japonská vesmírná sonda Hayabusa2 se podle operátorů mise pokusí o plánovaný odběr hornin z povrchu malé planetky Ryugu mezi 20. a 22. únorem. Původně měla tato operace proběhnout už v říjnu, japonská vesmírná agentura JAXA však akci odložila kvůli příliš komplikovanému terénu. Nyní je vybráno relativně bezpečné místo odběru i způsob jakým bude operace provedena.
Sonda Hayabusa2 nemá kde přistát, povrch planetky Ryugu je příliš nerovný
Podle japonské vesmírné agentury JAXA nasbíraly robotické sondy na povrchu Ryugu 240 detailních snímků planetky a na žádném z nich není ideální místo pro plánovaný odběr vzorků. Původně měla mateřská sonda Hayabusa2 provést přiblížení a odběr vzorků už koncem října, došlo však k odkladu, dokud nebude vybráno vhodné místo. I přes nepříznivé podmínky na povrchu však JAXA hodlá tento cíl mise splnit, zřejmě počátkem příštího roku.