Nové informace o mezihvězdné kometě Borisov: je červená a obsahuje kyanid

16. 10. 2019
I2/Borisov Komety Mezihvězdné objekty

Astronomové po celém světě zaměřují noc co noc své teleskopy na dočasného návštěvníka v naší sluneční soustavě: kometu I2/Borisov. Přiletěla k nám zřejmě od dvojhvězdy Kruger 60 a může nám o tomto systému napovědět spoustu informací. Stejně jako jiné komety ze sluneční soustavy má mezihvězdná kometa ocas plynů, které z ní unikají do volného vesmíru a právě ty mohou prozradit mnohé o jejím složení.

Kometa I2/Borisov

Kometa I2/BorisovSložení ocasu komety

Spektrální analýza plynů v ocasu komety odhalila přítomnost molekul s dvěma atomy uhlíku C2. Dále byl v ocasu detekován kyanid, což je běžné také u domácích komet. Při porovnání množství těchto dvou plynů to vypadá, že kometa má podstatně méně diatomického uhlíku než kyanidu, což se opět podobá kometám ze sluneční soustavy - zejména těm z okolí planety Jupiter.

Kometární jádro

Jádro komety je podle astronomů poměrně velké, odhady se pohybují mezi 2 a 16 kilometry v průměru. Pozorování výkonnými teleskopy také naznačuje, že kometa I2/Borisov má podobnou barvu jako komety ve sluneční soustavě, tedy načervenalou. Kometu budou astronomové pozorovat ještě několik měsíců - až do 8. prosince se bude přibližovat Slunci a dá se očekávat nárůst viditelnosti jejího ocasu. Od 12. října se na kometu zaměřil také vesmírný teleskop Hubble.

Trajektorie komety

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie I2/Borisov

Analýza ocasu mezihvězdné komety I2/Borisov naznačuje přítomnost molekul vody

31. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Analýza ocasu mezihvězdné komety I2/Borisov naznačuje přítomnost molekul vodySpektroskopická analýza slunečního světla odráženého od nedávno objevené mezihvězdné komety I2/Borisov ukazuje na přítomnost molekul vody v jejím ocasu. Závěry vědců tak prozatím ukazují kometu jako velmi podobnou kometám, které pochází ze sluneční soustavy. V dřívějších pozorováních už vědci detekovali také další sloučeniny známé z místních komet, kyanid a oxid uhelnatý.

celý článek

Druhý objekt z mezihvězdného prostoru oficiálně potvrzen, nově nese označení I2/Borisov

26. 9. 2019

Druhý objekt z mezihvězdného prostoru oficiálně potvrzen, nově nese označení I2/BorisovMezinárodní astronomická asociace IAU v úterý oznámila, že nově objevená kometa C/2019 Q4 je skutečně objekt, který nepochází ze sluneční soustavy. Dostala tedy oficiálně označení I2/Borisov (označení I2 znamená, že jde o druhé identifikované interstelární těleso a Borisov je podle jejího objevitele). Několikadenní pozorování astronomy po celém světě totiž potvrdila hyperbolickou oběžnou dráhu komety, která naznačuje, že těleso neobíhá Slunce ale naší soustavou pouze prolétá.

celý článek