SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch Měsíce

20. 11. 2019
Artemis Starship Měsíc

V pondělí NASA prohlásila, že Starship by mělo být možné využít při dopravě nákladu na Měsíc. SpaceX je jedna z 5 společností, se kterými NASA v současnosti spolupracuje na přípravě misí, které předcházejí misi Artemis 3 plánované na rok 2022, kdy na Měsíc poletí lidská posádka. První let Starship na Měsíc by mohl proběhnout v roce 2022.

Starship, oblet Měsíce

Starship, oblet Měsíce vesmírná loď Starship společnosti SpaceX při obletu Měsíce.Vesmírný program Artemis

Podobně jako program Apollo v 60 a 70 letech minulého století má program Artemis za cíl dostat astronauty na Měsíc. Jádrem programu je vesmírná loď Orion, kterou pro NASA vyvíjí společnost Lockheed Martin a raketa SLS.

2020: Artemis 1
První let vesmírné lodi Orion za oběžnou dráhu Země a první let rakety SLS je aktuálně plánovaný na červen 2020. Při misi Artemis-1 (dříve označované jako Exploration Mission 1, EM-1) obletí vesmírná loď Orion bez posádky Měsíc. Mise by měla trvat 3 týdny.

2023: Artemis 2
První let Orionu s posádkou je plánovaný na rok 2022, nebo 2023. Při misi Artemis-2 loď Orion se čtyřčlennou posádkou obletí Měsíc a vrátí se zpět na Zemi. 

2024: Artemis 3
V roce 2024 by měla vesmírná loď Orion dopravit posádku k orbitální stanici Gateway. Posádka poté pomocí přistávacího modulu přistane poprvé na povrchu Měsíce.

2025: Artemis 4
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2026: Artemis 5
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2027: Artemis 6
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2028: Artemis 7
Při misi Artemis 7 by měla vesmírná loď Orion dopravit na Měsíc zařízení Lunar Surface Asset, které bude sloužit pro astronauty cestující na Měsíc při misi Artemis 8.

2028: Artemis 8
Prodloužená dvouměsíční mise s posádkou na povrch Měsíce.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Artemis

Jak se bude chodit na záchod na Měsíci? NASA hledá nové nápady, máte nějaké?

29. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

Jak se bude chodit na záchod na Měsíci? NASA hledá nové nápady, máte nějaké?Americká vesmírná agentura vyzvala veřejnost, aby jí pomohla navrhnout nový záchod pro astronauty, kteří poletí na Měsíc. S nápady můžete přicházet i vy, a to do letošního srpna. Svůj čas na záchodě, tak nyní můžete věnovat i něčemu přínosnému a přemýšlet nad tím, jaké to je, dělat potřebu v šestinové gravitaci.

celý článek

NASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi Orion

21. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi OrionAstronauti při vesmírné misi Artemis-2 zřejmě provedou doteď neplánovaný test přiblížení ve vesmíru. Vyzkouší tak schopnosti vesmírné lodi Orion, které budou potřeba při dalších misích, zejména při cestách k lunární stanici Gateway. Cílem přiblížení bude zřejmě buď poslední stupeň rakety SLS, neb družice, která společně s Orionem do vesmíru poletí.

NASA hledá firmu, která vyvine nové motory pro vesmírnou loď Orion

29. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA hledá firmu, která vyvine nové motory pro vesmírnou loď OrionAmerická vesmírná agentura NASA hledá partnera, který vyvine nový pohon pro vesmírnou loď Orion. Při prvních misích programu Artemis bude Orion ještě využívat motory původně vyvinuté pro dnes už nepoužívaný raketoplán. Ve druhé polovině by však už mohla být loď vybavena novým pohonem.

SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici Gateway

28. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici GatewayNASA vybrala společnost SpaceX k zásobování lunární orbitální stanice Gateway. Od roku 2024 by k ní měla nejméně dvakrát letět vylepšená automatická loď Dragon XL.

celý článek

Lunární stanice Gateway už není nutnou podmínkou pro přistání astronautů na Měsíci

20. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

Lunární stanice Gateway už není nutnou podmínkou pro přistání astronautů na MěsíciNASA modifikovala plány návratu astronautů na povrch Měsíce v roce 2024, odstranila z nich nutnost zastavení u orbitální lunární stanice Gateway. Zpoždění výstavby lunární stanice tak neovlivní termín přistání na Měsíci určený americkou vládou. NASA společně s ostatními zeměmi a soukromými společnostmi dál pracuje na vývoji modulů lunární stanice, která bude sloužit jako podpora pro další posádky směřující na povrch Měsíce.

celý článek

První stupeň první rakety SLS byl sestaven a na palubě lodi směřuje k dalšímu testování

10. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

První stupeň první rakety SLS byl sestaven a na palubě lodi směřuje k dalšímu testováníRaketa byla kompletně sestavena poblíž New Orleans a směřuje nyní po vodě k Saint Luis, podobnou cestu absolvovaly také rakety programu Apollo Saturn V. Po důkladném otestování raketového stupně vynese raketa na oběžnou dráhu vesmírnou loď na první misi programu Artemis, jehož cílem je vrátit astronauty na povrch Měsíce.

ESA dodá servisní moduly pro mise Artemis 1 až 4

29. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

K už domluveným a vyráběným servisním modulům k misi Artemis 1 a Artemis 2 dodá ESA také zařízení pro dvě další mise. ESA se dál připravuje na pravděpodobné dodání šestého a pátého modulu pro další mise na Měsíc.