SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch Měsíce

20. 11. 2019
Artemis Starship Měsíc

V pondělí NASA prohlásila, že Starship by mělo být možné využít při dopravě nákladu na Měsíc. SpaceX je jedna z 5 společností, se kterými NASA v současnosti spolupracuje na přípravě misí, které předcházejí misi Artemis 3 plánované na rok 2022, kdy na Měsíc poletí lidská posádka. První let Starship na Měsíc by mohl proběhnout v roce 2022.

Starship, oblet Měsíce

Starship, oblet Měsíce vesmírná loď Starship společnosti SpaceX při obletu Měsíce.Vesmírný program Artemis

Podobně jako program Apollo v 60 a 70 letech minulého století má program Artemis za cíl dostat astronauty na Měsíc. Jádrem programu je vesmírná loď Orion, kterou pro NASA vyvíjí společnost Lockheed Martin a raketa SLS.

2020: Artemis 1
První let vesmírné lodi Orion za oběžnou dráhu Země a první let rakety SLS je aktuálně plánovaný na červen 2020. Při misi Artemis-1 (dříve označované jako Exploration Mission 1, EM-1) obletí vesmírná loď Orion bez posádky Měsíc. Mise by měla trvat 3 týdny.

2023: Artemis 2
První let Orionu s posádkou je plánovaný na rok 2022, nebo 2023. Při misi Artemis-2 loď Orion se čtyřčlennou posádkou obletí Měsíc a vrátí se zpět na Zemi. 

2024: Artemis 3
V roce 2024 by měla vesmírná loď Orion dopravit posádku k orbitální stanici Gateway. Posádka poté pomocí přistávacího modulu přistane poprvé na povrchu Měsíce.

2025: Artemis 4
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2026: Artemis 5
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2027: Artemis 6
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2028: Artemis 7
Při misi Artemis 7 by měla vesmírná loď Orion dopravit na Měsíc zařízení Lunar Surface Asset, které bude sloužit pro astronauty cestující na Měsíc při misi Artemis 8.

2028: Artemis 8
Prodloužená dvouměsíční mise s posádkou na povrch Měsíce.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Artemis

První stupeň první rakety SLS byl sestaven a na palubě lodi směřuje k dalšímu testování

10. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

První stupeň první rakety SLS byl sestaven a na palubě lodi směřuje k dalšímu testováníRaketa byla kompletně sestavena poblíž New Orleans a směřuje nyní po vodě k Saint Luis, podobnou cestu absolvovaly také rakety programu Apollo Saturn V. Po důkladném otestování raketového stupně vynese raketa na oběžnou dráhu vesmírnou loď na první misi programu Artemis, jehož cílem je vrátit astronauty na povrch Měsíce.

ESA dodá servisní moduly pro mise Artemis 1 až 4

29. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

K už domluveným a vyráběným servisním modulům k misi Artemis 1 a Artemis 2 dodá ESA také zařízení pro dvě další mise. ESA se dál připravuje na pravděpodobné dodání šestého a pátého modulu pro další mise na Měsíc.

Na setkání ministrů členských zemí ESA byl schválen rekordní rozpočet

29. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Na setkání ministrů členských zemí ESA byl schválen rekordní rozpočetNa čtvrtečním ministerském zasedání Evropské vesmírné agentury ESA ve španělské Seville byl schválen rekordní rozpočet. Na příští tři roky tak má ESA k dispozici 12,5 miliard euro a dalších 1,9 miliard na roky následující. Největšími přispivateli jsou Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. Za tyto peníze hodlá agentura realizovat několik astrofyzikálních misí a také podpořit americký lunární program Artemis.

celý článek

Bílý dům varuje americký kongres, že NASA bez navýšení rozpočtu nestihne přistát na Měsíci v roce 2024

7. 11. 2019

Boeing nabídl NASA vývoj lunárního přistávacího modulu, do vesmíru by ho vynášela raketa SLS

6. 11. 2019

Americký rover VIPER bude zkoumat místo na Měsíci, kam dva roky nato poletí astronauti mise Artemis

31. 10. 2019

Americký rover VIPER bude zkoumat místo na Měsíci, kam dva roky nato poletí astronauti mise ArtemisÚkolem roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) má být hledání vody v oblasti jižního pólu, kam má o dva roky později přiletět také lidská posádka. Během svojí mise VIPER urazí několik kilometrů po měsíčním povrchu a bude analyzovat složení regolitu. Design roveru vychází ze zrušené mise Resource Prospector.

celý článek

Japonsko se připojilo k programu Artemis, který má za cíl po dlouhé době dopravit člověka na Měsíc

22. 10. 2019

Japonsko se připojilo k programu Artemis, který má za cíl po dlouhé době dopravit člověka na MěsícJaponská vláda plánuje připojení k americkému lunárnímu programu Artemis, oznámil to premiér země Shinzo Abe na Twitteru. Zatím není zcela zřejmé, jakým způsobem bude Japonsko k programu přispívat - dá se očekávat, že to bude předmětem následných jednání. NASA dlouhodobě počítá s tím, že její nový lunární program chce rozvíjet s komerčními i mezinárodními partnery.

celý článek