Na setkání ministrů členských zemí ESA byl schválen rekordní rozpočet

29. 11. 2019
ESA ATHENA (teleskop) Space Rider (IXV) Artemis LISA Ariane (raketa)

Na čtvrtečním ministerském zasedání Evropské vesmírné agentury ESA ve španělské Seville byl schválen rekordní rozpočet. Na příští tři roky tak má ESA k dispozici 12,5 miliard euro a dalších 1,9 miliard na roky následující. Největšími přispivateli jsou Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. Za tyto peníze hodlá agentura realizovat několik astrofyzikálních misí a také podpořit americký lunární program Artemis.

IXV / Space Rider

IXV / Space Rider (Intermediate eXperimental Vehicle) je testovací plavidlo Evropské vesmírné agentury, na jehož základě chce ESA vyvinout automatickou nákladní loď.Plánované projekty ESA

Servisní modul lodi Orion ESA už několik let vyvíjí servisní moduly pro vesmírnou loď Orion, která bude vozit astronauty ke stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce. Modul je založen na technologii použité na automatické nákladní lodi ATV. Nákladní loď Jedním z největších uvažovaných zařízení vyvíjených evropskou vesmírnou agenturou je velká automatická loď, která by v rámci programu Artemis dopravovala na povrch Měsíce těžký náklad. Obytný modul stanice Gateway ESA by také mohla přispět k výstavbě lunární orbitální stanice Gateway, podobně jako tomu bylo při výstavbě ISS. Kromě obytného modulu je ve hře také víceúčelový modul LISA Z astrofyzikálních misí je nejzajímavější detektor gravitačních vln ve vesmíru LISA. Jeho vypuštění se plánuje až na třicátá léta, zbývá však ještě množství práce, se kterou je potřeba začít už nyní. ATHENA Rentgenový teleskop ATHENA (Advanced Telescope for High-ENergy Astrophysics) bude mít za úkol zkoumat strukturu vesmíru a vzdálené černé díry. Jeho start se předpokládá v roce 2031. Mars sample return mission Společně s NASA se Evropská vesmírná agentura chystá dopravit na Zemi první vzorek hornin z Marsu. ESA by měla dodat rover, který posbírá vzorky připravené americkým rover Mars 2020, a také automatickou vesmírnou loď, která vzorky dopraví z oběžné dráhy Marsu k Zemi. Rakety Ariane 6 a Vega-C ESA také hodlá pokračovat v přechodu na své nové výkonné rakety Ariane 6, která má být nástupcem Ariane 5 a lehké rakety Vega-C. Space Rider Mezi podpořenými projekty je také Space Rider, automatická vesmírná loď, která by měla ESA umožnit dopravu nákladu na oběžnou dráhu a zpět na Zemi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie ESA

Evropská mise Hera má zelenou, bude zkoumat následky kolize americké vesmírné sondy s planetkou

6. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Na zasedání ministrů členských zemí evropské vesmírné agentury ESA v Seville minulý týden byla mimo jiné schválena mise HERA k planetce Didymos. Tu několik let předtím navštíví americká sonda DART, která narazí do jejího malého měsíce Didymoon. Úkolem evropské sondy má být zkoumání následků této kolize.

Evropská sonda k Jupiteru a jeho měsícům se už staví, letět by měla v roce 2022

5. 9. 2019

ESA podepsala smlouvu na vynesení sondy JUICE do vesmíru, bude zkoumat měsíce planety Jupiter

20. 6. 2019

ESA podepsala smlouvu na vynesení sondy JUICE do vesmíru, bude zkoumat měsíce planety JupiterV polovině roku 2022 se otevírá okno pro cestu evropské sondy JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) k planetě Jupiter a jejím měsícům. Sonda poletí do vesmíru buď na raketě Ariane 5, nebo na zcela nové Ariane 64, obě pro evropskou vesmírnou agenturu provozuje společnost Arianespace z jihoamerického kosmodromu Kourou. ESA a Arianespace podepsaly dohodu o vynesení šestitunové vesmírné sondy JUICE 17. června.

Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022

7. 6. 2019

Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022Space Rider je automatická vesmírná loď vyvíjená evropskou vesmírnou agenturou. Nebude však sloužit pro dopravu nákladu na ISS jako už nepoužívaná ATV, bude létat na oběžnou dráhu s experimenty na palubě a následně se s nimi vracet na povrch Země. V uplynulých týdnech prošel schválením předběžný návrh celého systému lodi a ke konci tohoto roku by mělo dojít k jeho finálnímu ověření, po kterém bude následovat už samotná stavba prvního prototypu, který poletí do vesmíru.

celý článek

S misí Hera poletí k planetce Didymos také dvě malé družice, jedna z nich vznikne v České republice

7. 5. 2019

S misí Hera poletí k planetce Didymos také dvě malé družice, jedna z nich vznikne v České republiceDva malé cubesaty budou součástí evropské mise Hera k planetce Didymos v roce 2023. Jeden z nich bude pomocí radaru zkoumat vnitřní strukturu planetky a jejího měsíce a druhý, s významnou českou účastí, bude zjišťovat jejich složení. Primární mise však není vědecká, ale defenzivní: evropská sonda Hera má totiž pozorovat následky kolize americké sondy DART s malým měsícem planetky. Vědci očekávají změnu jeho oběžné dráhy a vyzkoušení principu odklonu potenciálně nebezpečných planetek, u kterých hrozí srážka se Zemí.

celý článek

Evropská komise a ESA se dohodly na vytvoření evropské kvantové komunikační sítě

18. 4. 2019

Evropská komise a ESA se dohodly na vytvoření evropské kvantové komunikační sítě9. dubna podepsaly Evropská komise a Evropská vesmírná agentura dohodu o vytvoření kvantové komunikační sítě, která zajistí bezpečné přenosy zašifrovaných informací napříč evropských kontinentem. Vývoj pozemních zařízení bude mít na starosti Generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie. Vývoj zařízení na oběžné dráze potom bude mít na starosti Evropská vesmírná agentura ESA.

celý článek

JUICE: jak poletí evropská sonda k Jupiteru? Využije gravitační síly 4 různých planet

11. 2. 2019

JUICE: jak poletí evropská sonda k Jupiteru? Využije gravitační síly 4 různých planetV květnu 2022 by se měla vydat na svou cestu k planetě Jupiter evropská sonda JUICE. Jejím cílem nicméně není samotná planeta ale její měsíce, zejména potom Ganymede, na jehož oběžnou dráhu sonda nakonec vstoupí. Evropská vesmírná agentura začátkem února zveřejnila animaci, která ukazuje dlouhou a složitou cestu sondy k Jupiteru. Cesta zabere 7 let a bude vyžadovat 5 gravitačních asistencí kolem čtyř planet, včetně Jupiteru samotného.

celý článek