Nejnovější zprávy z kategorie

Proton-M

Ruská raketa proton kvůli závadě nedosáhla požadované oběžné dráhy

Ruská raketa proton kvůli závadě nedosáhla požadované oběžné dráhy

12. prosince 2012 V sobotu odstartovala do vesmíru raketa Proton s nákladem ruské společnosti Gazprom, družicí Yamal 402, která měla obíhat Zemi po geostacionární orbitě. Po devíti hodinách letu však horní stupeň rakety Breez M provedl o 4 minuty kratší zážeh než byl naplánovaný a zůstal i s nákladem na nižší oběžní dráze.

Rusko zrušilo zákaz letů raket Proton-M, sojuzy stále nelétají

Rusko zrušilo zákaz letů raket Proton-M, sojuzy stále nelétají

4. září 2011 30. srpna oznámila ruská tisková agentura Interfax, že ruská vesmírná agentura Roskomsos, ruší zákaz startů raket Proton-M s finálním stupněm Briz-M. Zákaz letů raket proton následoval po havárii při vypouštění telekomunikačního satelitu Express-AM4 18. srpna.

Rusko po nezdařeném vypuštění telekomunikačního satelitu zastavilo starty raket Proton-M

Rusko po nezdařeném vypuštění telekomunikačního satelitu zastavilo starty raket Proton-M

24. srpna 2011 Minulý čtvrtek se ruské kosmické agentuře Roskosmos vymkl z kontroly horní stupeň protonu Briz-M, což mělo za následek vypuštění jednoho z největších v Evropě vyrobených satelitů na špatnou orbitu. Ačkoliv byl satelit Express-AM4 plně pojištěn, ruský kosmický průmysl tím zaznamenal výraznou ránu, protože za posledních 9 měsíců jde už o páté selhání.

Roskosmos ztratil krátce po startu kontakt s telekomunikačním satelitem Express AM-4

20. srpna 2011 Pozdě v noci na 18. srpna odstartovala ruská raketa Proton-M z kosmodromu Baikonur v Kazachstánu. Jejím nákladem byl telekomunikační satelit Express AM-4 vyrobený evropskou společností EADS Astrium společně s Khrunichev Production Center, který měl sloužit pro přenos signálu digitální televize, internetu a telekomunikačních služeb pro území Ruska na následujících 15 let. Krátce po startu však operační středisko ztratilo s družicí kontakt a doposud se jej nepodařilo opět navázat.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Naše místo ve vesmíru

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

Související kategorie zpráv
    Další zprávy