Nejnovější zprávy z kategorie

Spirit

Robotická sonda Opportunity dorazila ke svému konečnému cíli, kráteru Endeavour

Robotická sonda Opportunity dorazila ke svému konečnému cíli, kráteru Endeavour

14. srpna 2011 9. srpna signalizovala sonda Opportunity operátorům na Zemi, že dosáhla tzv bodu Spirit, místa, které bude zkoumat zřejmě až do úplného konce. Rover Opportunity tak dorazil po strastiplné cestě ke svému finálnímu cíli na Marsu, kráteru Endeavour, který nyní bude zkoumat.

Rover Spirit na Marsu byl s konečnou platností odepsán a jeho mise byla ukončena

Rover Spirit na Marsu byl s konečnou platností odepsán a jeho mise byla ukončena

26. května 2011 Naposled se Spirit ohlásil 22. března loňského roku, od té doby se operátoři NASA pokoušeli o navázání spojení s robotickým vozítkem, bohužel s neúspěchem. Na povrchu Marsu operovala sonda od svého přistání v lednu 2004, kdy začala mise Spiritu a Opportunity plánovaná původně na pouhé tři měsíce.

NASA mění strategii ve snaze probudit rover Spirit na Marsu

NASA mění strategii ve snaze probudit rover Spirit na Marsu

22. března 2011 Robotické vozítko Spirit přistálo na planetě Mars v lednu 2004 a jeho mise měla podle původních plánů trvat tři měsíce. Nakonec sonda pracovala více než skoro 5 let a naposledy se ozvala před rokem, 22. března 2010. Touto dobou se v oblasti, kde se Spirit nachází blížila zima a snížil se přísun slunečního záření solárním panelům, kterými je robot napájen. Očekávalo se tedy, že rover přejde do hibernačního módu, ze kterého se jej teď vědci marně snaží probudit.

Snaha o probuzení marťanského roveru Spirit

Snaha o probuzení marťanského roveru Spirit

17. ledna 2011 Spirit je jedno z dvojčat, které přistály na Marsu před šesti lety. Jejich mise měla původně trvat pouhé tři měsíce, namísto toho se sondy projížděly po povrchu Marsu ještě několik let po přistání. Sonda, která přistála na Marsu první, Spirit, se odmlčela v březnu 2010, kdy v oblasti nastala zima. Dnes se vědci v Jet Propulsion Laboratory snaží robota na dálku znovu vzkřísit.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Naše místo ve vesmíru

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

Související kategorie zpráv
    Další zprávy