Nejnovější zprávy z kategorie

Stardust

mise NASA ke kometě Wild-2. vesmírná sonda Stardust extrahovala vzorky unikajícího materiálu ve chvostě komety, kterým prolétla. V návratovém modulu pak byly vzorky dopraveny vědcům na Zemi. Jejich zkoumáním vědci v NASA určili, že jádro komety vzniklo ve vysokých teplotách, což je v kontrastu s už známým faktem, že kometa obsahuje hodně ledu. Zdá se tedy, že komety jsou zdaleka pestřejší směsicí materiálu než se doposud zdálo.

Vesmírná sonda Stardust naposledy zažehnula trysky a ukončila svou misi

Vesmírná sonda Stardust naposledy zažehnula trysky a ukončila svou misi

25. března 2011 Ve čtvrtek 24. března spotřebovala sonda Stardust veškeré zbývající palivo a zakončila tak svou prodlouženou misi. Po úspěšném dokončení i druhé mise, kterou vesmírná sonda podstoupila, ji lze označit za velmi úspěšnou, i přesto, že šlo o jeden z nízko-nákladových počinů NASA. Sonda navštívila a prozkoumala tři různé objekty a rozšířila tak naše vědomosti hlavně o kometách a jejich složení.

Sonda Stardust prolétla kolem komety Tempel 1 a pořídila detailní snímky jejího povrchu

Sonda Stardust prolétla kolem komety Tempel 1 a pořídila detailní snímky jejího povrchu

16. února 2011 Mise Stardust-NExT proběhla úspěšně, 14. února vesmírná sonda NASA proletěla ve vzdálenosti 178 kilometrů od komety Tempel 1 a vyfotografovala její povrch ve vysokém rozlišení. Po úspěšném průletu kolem komety sonda namířila vysílací anténu zpátky k Zemi a poslala očekávaných 72 snímků. Astronomové a astrofyzici v JPL je začali hned po přijetí analyzovat a zanedlouho se začaly objevovat první fotografie povrchu komety Tempel 1 na internetu.

Vesmírná sonda NASA se po šesti letech vrací ke kometě Tempel 1

Vesmírná sonda NASA se po šesti letech vrací ke kometě Tempel 1

6. února 2011 Vesmírná sonda Stardust se připravuje na vyvrcholení své druhé mise. Po úspěšné první misi Stardust, kdy v roce 2006 sonda přivezla vědcům na Zemi vzorky hornin z komety Wild-2, je nyní na cestě ke své druhé kometě, Tempel 1. I pro tuto kometu je to druhá mise, už jednu návštěvu ze Země totiž měla, v roce 2005 byla cílem mise Deep Impact.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Naše místo ve vesmíru

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

Související kategorie zpráv
    Další zprávy