Nejnovější zprávy

Průlet Scholzovy hvězdy kolem sluneční soustavy rozvířil komety v Oortově oblaku

29. března 2018 - Před zhruba 70 000 lety se sluneční soustavě přiblížila jiná hvězda, šlo o malého červeného trpaslíka, který proletěl ve vzdálenosti asi 0,6-0,8 světelného roku od Slunce. Svou gravitací ovlivnil mnohé z objektů v Oortově oblaku, který sluneční soustavu v této vzdálenosti obklopuje. Astronomům z Complutense University of Madrid a University of Cambridge se nyní podařilo prokázat, že oběžné dráhy některých těles jsou dodnes ovlivněné tímto blízkým setkáním s jinou hvězdou.

Astronomové zkoumají složení Oortova oblaku analýzou komet, které z něj přilétají

Astronomové zkoumají složení Oortova oblaku analýzou komet, které z něj přilétají

13. listopadu 2017 - Na palubě stratosférické observatoře SOFIA pozorovali astronomové kometu C/2012 K1, která podle dostupných údajů poprvé zamířila z Oortova oblaku do vnitřní sluneční soustavy. Složení komety má vědcům napovědět o podmínkách, které panují v této velmi vzdálené oblasti sluneční soustavy. Data získaná zmíněným pozorováním však neodpovídají tomu, co očekávali. Kometa obsahuje více uhlíku a její ocas je tvořen většími částečkami než jak tomu bylo u předchozích pozorování. Získané údaje pomáhají vědcům zpřesnit naši představu o Oortově oblaku, tato představa bude ještě jasnější po zprovoznění nového vesmírného teleskopu.

Ke Slunci míří nově objevená kometa ISON, mohla by být nejjasnější v historii

6. října 2012 - Koncem září objevili dva ruští astronomové Artyom Novichonok a Vitali Nevski novou kometu, která se aktuálně nachází u oběžné dráhy planety Saturn. Dnes je ještě příliš daleko od Země i od Slunce na to, aby byla snadno pozorovatelná, do roka se však přiblíží Slunci natolik, že ji na obloze uvidíte pouhým okem. A kdyby jen to, podle některých odhadů by se mohl její svit srovnávat s Měsícem v úplňku! Taková podívaná tu ještě nebyla, alespoň ji tedy nikdo nepamatuje.

Naše místo ve vesmíru, díl 2: Co se nachází ve vzdálenosti do jednoho světelného roku

Naše místo ve vesmíru, díl 2: Co se nachází ve vzdálenosti do jednoho světelného roku

22. července 2012 - Z historického hlediska začali lidé zkoumat okolí své planety teprve nedávno. Mnohé z našeho sousedství je nám ještě neznámé a mnohé z už poznaného je jen těžko pochopitelné v porovnání s pozemskými objekty, jejich vzdálenostmi a významem. V okruhu jednoho světelného roku neexistuje žádná další hvězda kromě našeho Slunce, tento prostor je však vyplněn nespočtem zajímavých míst, z nichž některá vám v tomto článku představíme.

Inzerce
Inzerce