Nejnovější zprávy

Téměř 80 tisíc zájemců se přihlásilo na jednosměrnou cestu na Mars

Téměř 80 tisíc zájemců se přihlásilo na jednosměrnou cestu na Mars

12. května 2013 - Za pouhé dva týdny se přihlásilo 78 tisíc zájemců o projekt kolonizace Marsu, který vyhlásila holandská společnost Mars One. V rámci tohoto projektu by měla v roce 2022 začít výstavba trvalé kolonie na rudé planetě, jejíž obyvatelé se stanou na trvalo marťany. Část financí pro tento projekt hodlá Mars One získat prostřednictvím reality show, která bude celý projekt provázet. Do konce srpna, kdy končí přihlašovací fáze, očekává společnost Mars One až půl milionu zájemců o jednosměrnou cestu na Mars.

NASA chce na ISS nainstalovat první komerční modul, bude nafukovací

NASA chce na ISS nainstalovat první komerční modul, bude nafukovací

20. ledna 2013 - NASA udělila kontrakt za téměř 18 milionů dolarů společnosti Bigelow Aerospace, která dodá nový přírůstek na Mezinárodní vesmírnou stanici. Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) bude sloužit k předvedení výhod této nové technologie pro průzkum ve vesmíru.

Skotský geolog přežil dva dny v uzavřené místnosti a dýchal pouze kyslík vyráběný rostlinami

Skotský geolog přežil dva dny v uzavřené místnosti a dýchal pouze kyslík vyráběný rostlinami

26. září 2011 - Experiment byl organizátory označen za úspěšný, profesor Iain Stewart z Plymouth University přežil 48 hodin v uzavřené místnosti s více než stovkou rostlin o velikosti 8 x 2 x 2,5 metru. Pokus však měl své vedlejší účinky, profesor si v jeho průběhu stěžoval na silné bolesti hlavy a byl velmi unavený. "Zpočátku jsem se obával, že budu lapat po dechu, ale nebylo to nic takového", řekl profesor po ukončení experimentu.

Skotský geolog bude žít 48 hodin v uzavřeném prostoru, kde jediným zdrojem kyslíku budou rostliny

9. září 2011 - Iain Stewart je profesor na University of Plymouth vyučující geologii. Ve snaze ověřit, zda lze při kolonizaci sluneční soustavy spoléhat výhradně na rostliny při výrobě dýchatelné atmosféry, se rozhodl na 16. a 17. září zavřít do izolované místnosti, kde mu budou kyslík poskytovat pouze rostliny. Místnost má asi 12 metrů čtverečních a kromě laptopu v ní bude mít Stewart ještě rotoped a několik desítek speciálně vybraných rostlin.

Inzerce