Nejnovější zprávy z kategorie

Izrael

Rok 2019 ve jménu průzkumu Měsíce: o přistání se pokusí Čína, Indie, Izrael a možná i další

Rok 2019 ve jménu průzkumu Měsíce: o přistání se pokusí Čína, Indie, Izrael a možná i další

2. ledna 2019 Na začátku nového roku se hned tři země pokusí přistát na Měsíci. Čínská sonda Chang´e 4 už je na cestě a přistát by měla už 3. ledna. V prvních měsících roku do vesmíru odletí také izraelský přistávací modul Beresheet, přistát na Měsíci by měl někdy v březnu. Do třetice je na 30. ledna plánován také start indické mise Chandrayaan-2, která by následně měla vyslat robotický rover k jižnímu pólu Měsíce. Na Měsíc se v dohledné době hodlají vrátit také USA, avšak půjde o zcela jiný druh misí, než automatické rovery.

Tým vědců z Izraele chce začátkem příštího roku přistát na Měsíci

Tým vědců z Izraele chce začátkem příštího roku přistát na Měsíci

12. července 2018 Izraelská organizace SpaceIL oznámila svůj plán přistát 13. února 2019 na povrchu Měsíce s automatickým modulem, který vyvinula v rámci už ukončené soutěže Lunar X Prize. Posloužit jim k tomu má raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a cílem mise bude zkoumat magnetismus na povrchu Měsíce. Možná zásadnější je ale pro tým inženýrů stát se čtvrtou zemí po USA, Rusku a Číně, která dokáže na povrch Měsíce dopravit vlastní sondu.

Izrael se stane prvním neevropským členem CERNu

19. dubna 2011 Izraelská vláda v neděli oznámila finální schválení vstupu země do Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Izrael byl už od roku 1991 pozorovatelským státem a od roku 2009 pozorovatelským státem se speciálním právem účastnit se některých dříve pro něj nepřístupných jednání týkajících se částicového urychlovače LHC.

Izraelský protiraketový štít zatím proti raketám z Gazy drží, vláda už chystá jeho prodej do zahraničí

Izraelský protiraketový štít zatím proti raketám z Gazy drží, vláda už chystá jeho prodej do zahraničí

14. dubna 2011 Raketový štít Iron Dome vyrobila společnost Rafael Advanced Defense Systems (zřejmě z velké části financovaný vládou Spojených států) a podle všeho je funkčí a plní svou úlohu na výbornou. Ačkoliv americké rakety Patriot už ve válce v zálivu ničily balistické střely typu Scud, Iron Dome je historicky prvním raketovým štítem, který zvládá odrážet útoky na krátké vzdálenosti v reálných bojových situacích. V posledních dnech zničil izraelský raketový deštník nejméně 9 raket vystřelených Hamásem na město Beersheba.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Naše místo ve vesmíru

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

Související kategorie zpráv
    Další zprávy

    Nová dohoda otevírá dveře izraelsko-ruské spolupráci ve vesmíru

    30. 3. 2011 Izraelská vláda s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos podepsaly dohodu o spolupráci ve vesmíru pro mírové účely. Rusko už má s Izraelem dohodu o spolupráci při vědeckém výzkumu a také nakoupilo několik robotických letadel pro bezpečnostní účely. Podobnou dohodu o vesmírné spolupráci má

    Izrael u pásma Gazy spustil experimentální protiraketový deštník Iron Dome

    29. 3. 2011 V neděli 27. března spustila u města Beersheva izraelská armáda první baterii defensivního raketového systému s krátkým dosahem Iron Dome (Železná kupole). Ke spuštění tohoto několikamiliardového protiraketového systému došlo jen několik dní po obnovení ostřelování izraelského území z