Nejnovější zprávy Nejčtenější články

Nový americký urychlovač NDCX-II bude zkoumat jadernou fúzi za pomoci paprsku iontů

12. května 2012 - Nedávno dokončený urychlovač NDCX-II (Neutralized Drift Compression Experiment druhé generace) bude mít speciální úkol, vytvářet kvalitní, kompaktní paprsek těžkých iontů na daný cíl. Snahou vědců, kteří s urychlovačem pracují, je udělat nové objevy v oblasti termojaderné fúze.

Vědci přišli na to jak lépe chladit polovodiče v elektronických zařízeních

11. května 2012 - Skupina vědců z University of California, Riverside Bourns College of Engineering přišla na způsob jak lépe chladit elektronická zařízení, která využívají vysokého napětí. Pomohou jim k tomu nanotechnologie, konkrétně vícevrstvé grafenové kanálky, které dobře odvádějí teplo.

Nový výzkum poukazuje na zvýšení teplot v okolí větrných elektráren

1. května 2012 - Větrné elektrárny jsou jedním z obnovitelných zdrojů elektrické energie a jejich počet stále roste. Vědci vedení profesorem Liming Zhou v dnešním vydání magazínu Nature publikují studii podle které způsobují větrné elektrárny ve svém okolí poměrně výrazný nárůst teplot.

3D solární panely mohou vyrábět až dvacetinásobek oproti běžným plochým panelům

1. dubna 2012 - Výzkumníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) přišli s novým přístupem k organizaci solárních článků na panelu. Aby zvýšili efektivitu výroby elektrické energie, uspořádali články do třídimenzionální struktury, čímž se jim podařilo zvýšit výrobu energie až na dvacetinásobek.

Diody LED mohou podle vědců z MIT dosahovat efektivity větší než 100 %

6. března 2012 - Vědcům z MIT se podařilo dokázat, že LED diody mohou za určitých podmínek emitovat více světla než spotřebovávají elektřiny. Zní to trošku přehnaně, jak může něco emitovat více energie než jí přijímá? Přesto je tomu tak, svůj výzkum popisuje Parthiban Santhanam se svým týmem ve studii publikované v magazínu Physical Review Letters.

Krok zpátky: Čína do 4 let postaví největší uhelnou elektrárnu v Asii

28. prosince 2011 - V době, kdy se státy světa předhání ve využití alternativních energií a snižování emisí skleníkových plynů jde Čína proti proudu a plánuje postavit největší uhelnou elektrárnu na asijském kontinentu. Elektrárna bude stát v regionu Guangxi Zhuang, který je sužován výpadky elektřiny už dlouhá léta. Čína je už dnes největším znečišťovatelem ovzduší a nové elektrárna emise jen těžko sníží.

Vědcům se poprvé podařilo zachytit na 3D kameře sprite v horních vrstvách atmosféry

Vědcům se poprvé podařilo zachytit na 3D kameře sprite v horních vrstvách atmosféry

13. prosince 2011 - Že nevíte co je sprite? Jde o elektrický výboj v horních vrstvách atmosféry, který tak trošku připomíná blesk, a přece je od něj odlišný v mnoha směrech. Svým charakterem je sprite blíže procesům, které probíhají v zářivce, sprite je totiž fenomén pracující s chladnou plazmou. Tým vědců financovaný japonskou veřejnoprávní televizí (NHK) vzletěl nad bouřku na jihozápadě USA a vydal se na lov tohoto podivného fenoménu.

Diody LED mohou podle vědců z MIT dosahovat efektivity větší než 100 %

Vědcům z MIT se podařilo dokázat, že LED diody mohou za určitých podmínek emitovat více světla než spotřebovávají elektřiny. Zní to trošku přehnaně, jak může něco emitovat více energie než jí přijímá? Přesto je tomu tak, svůj výzkum popisuje Parthiban Santhanam se svým týmem ve studii publikované v magazínu Physical Review Letters.

3D solární panely mohou vyrábět až dvacetinásobek oproti běžným plochým panelům

Výzkumníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) přišli s novým přístupem k organizaci solárních článků na panelu. Aby zvýšili efektivitu výroby elektrické energie, uspořádali články do třídimenzionální struktury, čímž se jim podařilo zvýšit výrobu energie až na dvacetinásobek.

Vědcům se poprvé podařilo zachytit na 3D kameře sprite v horních vrstvách atmosféry

Vědcům se poprvé podařilo zachytit na 3D kameře sprite v horních vrstvách atmosféry

Že nevíte co je sprite? Jde o elektrický výboj v horních vrstvách atmosféry, který tak trošku připomíná blesk, a přece je od něj odlišný v mnoha směrech. Svým charakterem je sprite blíže procesům, které probíhají v zářivce, sprite je totiž fenomén pracující s chladnou plazmou. Tým vědců financovaný japonskou veřejnoprávní televizí (NHK) vzletěl nad bouřku na jihozápadě USA a vydal se na lov tohoto podivného fenoménu.

NASA ohlásila dvě nové mise, které prověří přenos energie a nové baterie

Obě nově ohlášené mise jsou součástí programu NASA Game Changing Development Program, jejich úkolem je prověřit využití zcela nových technologií, které by mohly mít velký vliv na budoucí mise a případně i využití v jiných oblastech než pouze ve vesmíru. Cílem tohoto programu NASA je využít relativně připravené technologie, které by mohly mít velký dopad na budoucí vesmírný průzkum.

Nový americký urychlovač NDCX-II bude zkoumat jadernou fúzi za pomoci paprsku iontů

Nedávno dokončený urychlovač NDCX-II (Neutralized Drift Compression Experiment druhé generace) bude mít speciální úkol, vytvářet kvalitní, kompaktní paprsek těžkých iontů na daný cíl. Snahou vědců, kteří s urychlovačem pracují, je udělat nové objevy v oblasti termojaderné fúze.

Inzerce