Nejnovější zprávy Nejčtenější články

Vědci přenesli kvantovou informaci z atomu na foton, usnadní se tak přenos kvantové informace

Vědci přenesli kvantovou informaci z atomu na foton, usnadní se tak přenos kvantové informace

6. února 2013 - Optické kabely dnes slouží k přenosu informace rychlostí světla, v budoucnosti by ale mohly (stejnou rychlostí) přenášet také kvantovou informaci. Vědcům se totiž podařilo přenést kvantovou informaci z atomu na foton, který lze následně pomocí optického kabelu transportovat rychlostí světla k cíli, kde je kvantová informace opět přenesena na atom.

NASA vyvíjí technologie pro zachycení gravitačních vln, čeká nás nová éra astronomie?

NASA vyvíjí technologie pro zachycení gravitačních vln, čeká nás nová éra astronomie?

24. října 2012 - Astronomie se neustále vyvíjí, od prvních očí našich předků upřených k noční obloze, přes dalekohled Galilea, až po moderní infračervené nebo rentgenové teleskopy. Astronomie jde mílovými kroky kupředu a nejen díky novým technologiím, ale také za významného přispění nových pohledů na svět kolem nás. Dnes mohou astronomové pozorovat vzdálené objekty v různých částech elektromagnetického spektra, NASA ale chce jít ještě dál, chce zachytit gravitační vlny a pozorovat samotný velký třesk.

Vědcům se podařilo teleportovat informaci na vzdálenost 150 kilometrů

9. září 2012 - Mezinárodnímu týmu vědců z Rakouska, Německa, Kanady a Norska se podařilo teleportovat kvantové vlastnosti fotonu na vzdálenost 143 kilometrů a pokořili tak dosavadní rekord. Experiment proběhl letos v květnu mezi Jacobus Kapteyn Telescope na jednom z kanárských ostrovů La Palma a ESAs Optical Ground Station na ostrově Tenerife.

Čínští vědci prolomili rekord ve vzdálenosti teleportované kvantové informace

15. května 2012 - S využitím kvantové mechaniky se čínským vědcům podařilo přenést qubit na vzdálenost téměř sta kilometrů (doposud byl rekord 16 kilometrů). Qubit je jednotka kvantové informace a jeho teleportace byla uskutečněna díky kvantovému provázání dvou objektů. Na základě tohoto principu by mohla v budoucnosti vzniknout globální kvantová komunikační síť.

Ve kvantových počítačích nemohou nikdy vzniknout dokonalé kopie

23. března 2012 - Jednou z podivných vlastností kvantové informace je, že na rozdíl od ostatních druhů informací nelze vytvořit její dokonalou kopii. Je například nemožné vzít jeden foton a vytvořit jeho exaktní kopii, která by byla ve stejném kvantovém stavu. Při kvantovém počítání je tedy nutné vytvářet pouze přibližné kopie, ty nejsou úplně totožné s původní informací. Podle vědců z univerzity v Calgary však lze z vytvořených přibližných kopií originál zpětně znovu vytvořit, svůj výzkum publikovali v magazínu Physical Review Letters.

První komerční kvantový počítač na světě je využíván pro další rozvoj kvantového počítání

16. ledna 2012 - V roce 2011 představila společnost D-Wave Systems první kvantový počítač, který je volně k prodeji komukoliv, kdo je ochoten za něj zaplatit miliony dolarů, jeho jméno je D-Wave One. Tento kvantový počítač koupila v květnu za 10 milionů dolarů společnost Lockheed-Martin, která jej dnes provozuje společně s University of Southern Carolina (USC). Novou technologii, kterou 128 quibitový proces v jádru počítače představuje, hodlají výzkumníci využít pro další zkoumání kvantového počítání a objevování jeho zatím netušených možností.

Fyzici představili teorii vysvětlující nový typ supravodivosti, supravodivost 1,5

18. listopadu 2011 - Dlouhá léta si fyzici mysleli, že existují pouze dva různé stavy supravodivosti, typ I a typ II, dokonce všechny supravodivé materiály zatím spadají do jedné nebo do druhé skupiny supravodivosti. Tým amerických a švédských vědců teď přichází s teorií, která popisuje třetí možný stav supravodivosti, typ 1,5, který by v sobě měl vlastnosti obou výše zmíněných typů supravodivosti kombinovat.

Vědcům se podařilo teleportovat informaci na vzdálenost 150 kilometrů

Mezinárodnímu týmu vědců z Rakouska, Německa, Kanady a Norska se podařilo teleportovat kvantové vlastnosti fotonu na vzdálenost 143 kilometrů a pokořili tak dosavadní rekord. Experiment proběhl letos v květnu mezi Jacobus Kapteyn Telescope na jednom z kanárských ostrovů La Palma a ESAs Optical Ground Station na ostrově Tenerife.

NASA vyvíjí technologie pro zachycení gravitačních vln, čeká nás nová éra astronomie?

NASA vyvíjí technologie pro zachycení gravitačních vln, čeká nás nová éra astronomie?

Astronomie se neustále vyvíjí, od prvních očí našich předků upřených k noční obloze, přes dalekohled Galilea, až po moderní infračervené nebo rentgenové teleskopy. Astronomie jde mílovými kroky kupředu a nejen díky novým technologiím, ale také za významného přispění nových pohledů na svět kolem nás. Dnes mohou astronomové pozorovat vzdálené objekty v různých částech elektromagnetického spektra, NASA ale chce jít ještě dál, chce zachytit gravitační vlny a pozorovat samotný velký třesk.

Na univerzitě v Paříži předvedli prkno, které se vznáší pomocí kvantové levitace

Každým dnem vědci zjišťují více o zvláštním kvantovém světě a možnostech, které může lepší poznání kvantové fyziky přinést do života lidí. Skupině vědců na Universite Paris Diderot se podařilo sestrojit levitující prkno, které umožňuje pohybovat se nad supravodivým magnetem podobně jako třeba vlaky maglev na magnetických polštářích, ale přece jen trošku jiným způsobem.

První komerční kvantový počítač na světě je využíván pro další rozvoj kvantového počítání

V roce 2011 představila společnost D-Wave Systems první kvantový počítač, který je volně k prodeji komukoliv, kdo je ochoten za něj zaplatit miliony dolarů, jeho jméno je D-Wave One. Tento kvantový počítač koupila v květnu za 10 milionů dolarů společnost Lockheed-Martin, která jej dnes provozuje společně s University of Southern Carolina (USC). Novou technologii, kterou 128 quibitový proces v jádru počítače představuje, hodlají výzkumníci využít pro další zkoumání kvantového počítání a objevování jeho zatím netušených možností.

Čínští vědci prolomili rekord ve vzdálenosti teleportované kvantové informace

S využitím kvantové mechaniky se čínským vědcům podařilo přenést qubit na vzdálenost téměř sta kilometrů (doposud byl rekord 16 kilometrů). Qubit je jednotka kvantové informace a jeho teleportace byla uskutečněna díky kvantovému provázání dvou objektů. Na základě tohoto principu by mohla v budoucnosti vzniknout globální kvantová komunikační síť.

Inzerce